Çarşamba , 22 Mart 2023

2014 FIFA Dünya Kupası Bu Yıl 4K Çözünürlükte Kayıt Edilecek!

Futbolun vazgeçilmez bir keyif aracı olduğunu hepimiz kabul etmeliyiz, hem izlemesi hem de oynaması ayrı bir keyif vermekte. 2014 FIFA Dünya Kupası 12 Haziran ve 13 Temmuz arasında düzenlenecek ve bu düzenlemede kayıt açısından yeni bir farklılık bulunmakta. Daha önce Full HD olarak tanımladığımız 1080p çözünürlükteki maç kayıtlarını bu yıl 4K çözünürlükte kayıt altına alınacak.

Eğer 4K videonun ne olduğunu bilmiyorsanız kısa bir şekilde özet geçebiliriz, TV’de izlediğiniz videolar, veya Youtube’da bulunan görüntü kalitesi seçenekleri arasında 720p veya 1080P seçeneklerini görmüşsünüzdür, bu seçeneklerden 720p seçeneği HD, 1080p ise Full HD olarak tanımlanır, piksel sayısı arttıkça videolardaki ayrıntı ve görüntü kalitesi artar. 4K ise 1080P, yani Full HD seçeneğinden sonraki en yüksek kalitedeki görüntü seçeneği diyebiliriz, 4K videolar Full HD videoların 2 kat daha  üstünde kaliteli bir görüntü sunmaktadır ki bunun diğer bir adı da Ultra-High Definition (UHD) olarak bilinir.

2014 FIFA Dünya Kupası maçlarını kayıt edilirken 4K video çözünürlüğü kullanılacak, bu konuda Sony ile anlaşmaya gidilirken maçlarda bu kalitede bir hayli keyifli olacağa benziyor. Ancak belirtildiği üzere kötü haber olarak varsayabileceğimiz bir detay bulunmakta, bu yıl düzenlenecek maçlardan sadece 3 tanesi 4k kalitesinde kayıt altına alınacak ve habere göre büyük bir ihtimalle deneme aşamasında olduğu nedeniyle bu yılki 4K maçlar yayınlanmayacak, ancak önümüzdeki yıllarda Rusya’da düzenlenecek Dünya Kupası maçları kaliteye uygun olarak yayın altına alınacak.

Hakkında Mert Usluer

Sosyal medya, teknoloji ve bir çok konuda yazar. "sosyalmedyahaber.com"

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir