Perşembe , 30 Mart 2023

Amazon Coins Nedir?

Dünyanın en büyük online perakendecilerinden biri olan ve dünyanın hemen her yerinden ödeme kabul eden Amazon, kendi para birimi amazon coin kullanıyor.

 

Firma Amazon Android uygulama mağazasında Amazon Coins adını verdiği kendi sanal para birimini kabul ediyor. Amazon Coins, Kindle Fire kullanıcıları için kolay bir şekilde oyun, uygulama ve uygulama içi uygulama ödeme imkanı sağlamaktadır. Kullanıcılar alışverişlerinde kredi kartının yanı sıra sanal para ile ödeme de yapabiliyorlar.

 

Amazon, Amazon Coins’in yaygınlaştırmak için çok ciddi bir de promosyon kampanyası yapıyor. Firmanın duyurduğuna göre Amazon Coins kullanılma başlanırken, kullanımının yaygınlaşması için, kullanıcılara uygulama, oyun ve uygulama için satın almalarda kullanılması için on milyonlarca dolar değerinde Amazon Coins ücretsiz olarak dağıtılıyor.

 

Hizmet, geliştiriciler için de yeni bir gelir imkanı sunan. Amazon Coins tercih edecek geliştiriciler uygulama ve uygulama içi satışlardan Amazon’a %30 komisyon verecekler.

 

Amazon açısından burada çok daha büyük bir potansiyel var. Apple kendi uygulama mağazasında çok ciddi bir ekonomik yapı oluşturmuş durumda. Android de Amazon’un var olan gücü ile benzer bir yapı oluşturabilir. Kindle’ların iOS cihazlar kadar yaygın olmaması burada bir dezavantaj olabilir. Avantajına bakacak olursak, Amazon, benzer ekosistemleri oluşturmuş olan Apple ve hatta Facebook’tan farklı olarak internetin fiziksel ürünlere en çok dokunan tarafında yer alıyor. Bugün sadece uygulama satın almak için kullanılan Amazon Coins’in yarın Amazon’un e-ticaret tarafında da kullanılması son derece muhtemel. Bu durumda Amazon Coins bir sanal para birimi olmanın çok ötesine geçerek, neredeyse gerçek bir para biri haline bile gelebilir. Tüketiciler Amazon Coins ile bir yandan uygulama, diğer yandan fiziksel ürünler satın almaya başladığı noktada Amazon sanal para birimi pazarında benzersiz bir konuma ulaşabilir. Eğer bu gelişmeler yaşanırsa,  diğer firmalar da benzer modelleri kendi sistemlerine taşıyacaklardır.

 

Kindle Fire cihazları Android’den beslenmektedir. Amazon’un kendi uygulama mağazasının çeşitliliği Kindle’lar için bir hayli önem taşıyor. Amazon yeni sanal para birimiyle uygulama geliştiricilerin dikkatini çekerek uygulama mağazasındaki çeşitliliği artırmayı hedefleyen Amazon’un bu planının ne kadar başarılı olacağını ise zaman gösterecek.

 

  • Amazon, Amazon Coins adını verdiği kendi sanal para birimini piyasaya sürecek. Mayıs ayında, öncelikle sadece ABD’deki müşterilerinin kullanıma açılacak olan bu hizmet ile Kindle Fire kullanıcıları kolay bir şekilde uygulama satın alabilecekler.
  • Amazon Coins kullanılma başlanırken, kullanımının yaygınlaşması için, kullanıcılara uygulama, oyun ve uygulama için satın almalarda kullanılması için on milyonlarca dolar değerinde Amazon Coins ücretsiz olarak dağıtılacak.
  • Amazon, benzer ekosistemleri oluşturmuş olan Apple ve hatta Facebook’tan farklı olarak internetin fiziksel ürünlere en çok dokunan tarafında yer alıyor. Bugün sadece uygulama satın almak için kullanılan Amazon Coins’in yarın Amazon’un e-ticaret tarafında da kullanılması son derece muhtemel.
  • Amazon üzerinden Amazon Coins kazanılabilir ya da hediye edilebilir. Bunlar bir prepaid kart yardımı ile fiziki olarak da kullanılabilir.

Hakkında Hasan Yener

SM Haber Genel Yayın Yönetmeni SEO - Digital Pazarlama - Sosyal Medya Pazarlama iletisim@sosyalmedyahaber.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir