Pazar , 26 Mart 2023

Aynı Yıldızın Altında John Green

Kitap okurlarına özel okuyorum etiketi altında, okuduğum kitapları paylaşacağım. Aynı Yıldızın Altında kitabını uzun zamandır okumayı düşünüyordum ama hep erteliyordum. Her yerde bu kitabın repliklerini görüyordum keza siz de görmüşsünüzdür.

Kitabın hakkında herkes olumlu geri bildirimlerde bulunuyordu. Elimdeki kitabı bitirdiğimde vakit kaybetmeden kitabı okumaya başladım. Yazarımız kitabın orijinal adı olan The Fault in Our Stars (Kusur Yıldızlarımızda) başlığını seçerken Shakespeare’in Julius Caesar oyununda Cassius’un Brutus’e dönüp “Kusur, sevgili Brutus, yıldızlarda değil ama bizde” repliğinden esinlenmiş.

Kitap için çok iyi ya da çok kötü diyemeyeceğim. Yalın ve anlaşılır bir dille yazılmış. Okudukça arada sıkabiliyor sizi ama bu kesinlikle okunmaya değer olmadığı anlamına gelmez. Ne kadar sıkılsanız da bir şekilde sizi bağlıyor kendine. Kime ne olacak diye merak edip duruyorsunuz.

Ve kitabın kaçınılmaz sonu. Aslında başından beri ne olacağını tahmin edebiliyorsunuz ve buna rağmen sonunda biraz şaşırtıyor. Final bölümünde sizi hüngür hüngür ağlatabilir. Kitabımızın anlatıcısı Hazel Grace Lancaster 16 yaşında ve troid kanseri. Hazel nefes alabilmek için sürekli kanül ve oksijen tüpü kullanmak zorunda.Kanserli çocuklar için destek grubuna gidiyor.

Aslında gitmek için pek hevesli değil ama annesi istediği için yapıyor bunu. İşte orada arkadaşı Isaac’e destek olmak için gelmiş olan Augustus Waters ile karşılaşıyor.Augustus da kanser hastası ancak durumu Hazel’e göre daha iyi ve bir metaforu var: Ağzındaki sigarayı yakmıyor yani ölümü dudaklarının arasına alıyor ama ona öldürme şansı vermiyor.Birbirleriyle karşılaşmalarıyla başlıyor herşey. Aslında Hazel aşkı hemen kabullenmiyor , ölümü beklediği için ardında ağlayan birilerini bırakmak istemiyor. Ama duygularına söz geçiremiyor.

“O okurken uykuya dalar gibi âşık oldum: Önce yavaş yavaş, sonra bir anda.” Kitap genel olarak Augustus ve Hazel arasındaki aşkı anlatıyor.Aynı zamanda kanseri ve kanserli hastaların yaşamlarını da aktarıyor bize. Böyle kitaplardan çok etkilenen biriyim açıkçası. Okurken hem gülüp hem ağlayabiliyorsunuz.

-Spoiler-

Ben hep Hazel’in ölmesini beklerken Augustus’un ölmesi benim için son derece şaşırtıcı ve üzücü oldu.

-Spoiler-

“Peki, dedi sonsuzluk kadar uzun gelen bir süre sonra. Belki peki bizim sonsuza dek’imiz olur.
Peki, dedim.” Sizde kitabı okuduktan sonra birkaç gün ortalıkta benim gibi ‘Peki?’ ‘Peki.’ diye dolanabilirsiniz.

Hakkında Hasan Yener

SM Haber Genel Yayın Yönetmeni SEO - Digital Pazarlama - Sosyal Medya Pazarlama iletisim@sosyalmedyahaber.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir