Pazar , 26 Eylül 2021

Benim Adım İstanbul

Cumhurbaşkanının da o malum tweetinde dediği gibi;

İnsan gerçekten hayret ediyor.

Klişeler hayatımızın kirişleri. Ne kadar dekor ile gizlesek, hatta çoğu zaman dalga geçsek bile hayatımızı onlar üzerine inşa ediyoruz.

Orhan Pamuk da artık emin olduğum üzere en büyük klişeyi romanları için iskelet edinmiş durumda. Benim Adım Kırmızı’da, Masumiyet Müzesi’nde.. İstanbul’un ekmeğini hikayelerin suyuna bana bana bir güzel yiyor. Güzelim Derssaadet’imizin artık taşı toprağı kalmadıysa insanlar altın olan hatıralarından faydalanmalıdır elbet.

Yazar, her eserinde olduğu gibi edebi becerisinin üzerine belki de yeterince düşmeden, hatıralara ve anı coğrafyasına korkunç bir emek sarfediyor. İşte o not edilmelik cümleleri de belki çok düşünerek ya da gece uykudan uyanıp ilham notları sayesinde değil, bu gözlemleri neticesinde yazabiliyor. Zincirleme şifreler bırakıyor. Sanki “Bakın semt ile ilgili ayrıntıyı burada söyledim, gittiğinizde dikkat edin” der gibi.

Gözlem yeteneği olmak zorunda olan bir yazarın elinde İstanbul gibi bir nimet varsa Şeküre de, güzeller güzeli Füsun da ancak bir moda evinin elbise askısı kadar işleve sahiptir.  Kitabı kapattığınızda şehir için yeşil ışık yanar yanmaz kornaya basan şoför ne ise bu karakterler de odur. Orhan Pamuk nasıl yapıyor da imgeleri de bu kadar iyi betimlediği halde insanın aklında İstanbul’dan başka bir şey kalmıyor?

Sn Gül’ün milyonuncu kez tekrarlayacağı gibi;

İnsan gerçekten hayret ediyor.

Hakkında Zeynep Sena Özmen

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir