Perşembe , 2 Aralık 2021

Bir Spor Devriyesi

Aslında Türk futbolundaki Newton kanunlarının Fenerbahçe’den yana yamulduğu uzunca bir süreden sonra futbol analizi yapmak çok fazla anlamlı değildi. Çünkü ortada baz alınabilecek bir sabite yoktu. Son spor yazımdan sonra birçok şey yaşandı Türk futbolunda. İnsan şöyle azıcık geriye çekilip baktığında inanılmaz şeyler görüyor. Dahası futbolu konuşurken bile aslında farkına varmadan hep Türkiye’yi konuştuğunuzu fark ediyorsunuz. Mesela spor yazısı yazmadığım dönemlerde gördüğüm çok açık ama medyada okuyamadığım acı gerçeklerden bazıları şunlar;
  

    Yaşı uygun olanlar bilir; 1990’larda basında hep şöyle denilirdi; Türkiye İran olur mu, Türkiye Malezyalılaşır mı? Oysa Türkiye son on yılda 25 milyon Fenerbahçe taraftarıyla açık ara Avustralyalılaştı. Ama bunu hiçbir sosyolog göremedi. Umarım Fenerbahçeliler beni mazur görürler. Şunu demeye çalışıyorum; başlarını kuma gömen 25 milyon deve kuşumuz vardı ve bunu futboldan para kazanan 1000 kişiden hiç kimse fark edemedi.
  

    Diğer garipsediğim durum; Fenerbahçe’nin bir numaralı spor yazarı ve Türkiye’deki futbol yorumunu Lig TV NTV işbirliğiyle elinde tutan Rıdvan Dilmen’in Fenerbahçe’ye futbola açık ihaneti. Benim kanaatime göre Rıdvan Dilmen şikeyle ilgili bütün her şeyi biliyordu. Çünkü Fenerbahçe’nin içindeki bir spor yazarının bu türden kokuları almaması imkansızdı. Ama benim asıl şaşırdığım yaklaşık 1000 kişilik yazarçizer, editör, muhabir, analistin medya ağından bütün bu sistematik şike rezaleti nasıl kaçtığıydı? Bu kadar basit bir sorunun bile cevabını bulamadım. O zaman sonuç şu; Türkiye’de futbol bir kesim insanın aralarındaki çıkar oyunu. Zavallı taraftarlar da aptal yerine konuluyor ve futbol izlediğini sanıyor.
   

    Rıdvan Dilmen şike soruşturmaları sırasına yaz boyunca hiçbir yorum yapmadı, yazı yazmadı. Sonra spor yorumculuğu yapmayacağını söyledi. Garip bir şekilde başbakan Erdoğan tarafından spor yorumculuğuna ve Fenerbahçe’ye ikna edildi. Yani bu olayda yorumlanacak bir şey yok. Özeti şu; futbol seçkin cumhuriyetçilerin kartelinden seçilmiş demokratların karteline kayıyor.
     

  Futbolda bugüne gelecek olursak; Hıncal Uluç’un söylediği; ‘’Türkiye’de maçlar fasulyeden oynanıyor.’’ tezi aynen benim içinde geçerli. Benim bakış açımdaki fark kuru fasulyenin yanında bir de kompostonun olması. Evet, o komposto şampiyonlar ligindeki Trabzonspor. Trabzonspor’a gelmeden önce TFF’yla ilgili birkaç şey söylemek gerekiyor. TFF başkanı Mehmet Ali Aydınlar gökyüzünün kapkara bulutlarla kapandığı bir ortamda ‘’yağmur yağacak’’ diyemedi. Ve Fenerbahçe’ye tarihteki en büyük kötülüğü yaptı. Fenerbahçe’nin bir alt lige düşürülmesi için bir insanın sadece okuma yazma bilmesi ve bir parça vicdanının olması yeterliydi. Bu o anda Fenerbahçe’ye yapılacak en büyük iyilik idi. Ama futbol öylesine bir çıkar şebekesinin esiri ki Türkiye’de olmaması gereken her şey oldu. Olması gereken tek bir şey olamadı bir türlü. Şimdi UEFA Fenerbahçe’yi amatöre yollarsa hiç kimse şaşırmasın.   
      

Dolayısıyla şu anda fasulye liginin gerçek lideri Trabzonspor’dur. İşte o ligin lideri palas pandıras katıldığı Şampiyonlar liginde tam 6 puan topladı. Normal şartlarda Türkiye’de spor gündeminin yörüngesinden fırlaması gerekiyordu. Ama sanıldığı gibi olmadı. Çünkü puanları toplayan Trabzonspor’du. Galatasaray, Beşiktaş, Bursaspor ve Fenerbahçe’nin ilk şampiyonlar ligi deneyimlerine bakıldığında gol atılamayan, sıfır çekilen, sekize katlanılan, bir puanı gelecek için ışık gören anlayış yine deve kuşunu oynadı. Oysa Trabzonspor üstü kapalı bir devrimin eşiğinde. Dengelerin çok ince olduğu bir gruptan bir üst tura çıkabilir evine de dönebilir. Maalesef Trabzonspor ile ilgili Türk medyasında gerçekçi analizlerin yapıldığı kanaatinde değilim. İş sürekli taraftarlara şirin görünüp reyting toplamak ve satış yapmak. Mesela şu kadar basit bir soruyu bile soran olmadı. Trabzonspor’u eski Trabzon vapuru Gülnihal gibi tek başına taşıyan Burak Yılmaz’ın maçlardaki futbol dışı pozları neden? Burak Yılmaz golcü olduğu oranda garip bir şekilde futboldan kopuyor olduğunu gören kaç kişi? Bir kişi; o da Hamdi Aslan. Neyse ileriki yazılarda bu toplara tekrar gireceğiz.
      

 Evet, Türkiye milli takımları. Şimdi sıkı durun size bir şey söyleyeceğim. Bakın Türk futboluna uzaktan baktığımda gördüğüm şuydu. Guus Hiddink Türk Milli takımlarının teknik direktörü değildi. Bir danışmandı. 2010 Afrika elemelerinde Ermenistan maçı sonrasında Fatih Terim istifa etmedi. Terim ondan sonra hiçbir takım çalıştırmadı. Neden? Çünkü Terim Türk milli takımını playstation gibi çalıştırıyordu. Hepsi hikaye. Hiddink’in hiçbir suçu yok. Adam danışmandı, saf olmayın. Tamam diyelim ki bana inanmadınız. O zaman soru şu; Fatih Terim neden Galatasaray’ın başına geldikten bir ay sonra sözleşme imzaladı? Bu çok basit bir soru, karmaşığı şu. Türk futbolunda yere göğe sığdırılamayan Fatih Terim istifa ettiği Ermenistan maçından sonra Türk Milli takımıyla ve Türk futboluyla ilgili basında hiçbir açıklamasını okudunuz mu? Bu derin sessizlik neden kimseyi kuşkulandırmıyor. Neden biliyor musunuz; çünkü Fatih Terim Türk futbolundaki bin kişilik çıkar grubunun tepesindeki adam. İşte Fatih Terim’in büyüklüğü burada, futbol dehasında değil. Milli takım hala Fatih Terim’in kontrolünde. Nasıl mı? Abdullah Avcı’nın bir adım arkasına bakın nasıl olduğunu görürsünüz. Türkiye’de milli takım İstanbul takımlarındaki arızaları onarmak için vardır. Bunun aslan payı da Milli takımlar ve Galatasaray bütünleşmesini kariyeri boyunca şiar edinmiş Fatih Terim’e aittir. Türkiye’de milli takım diye bir şey yok. İmtiyazlı takımların karması var. Nokta. Bir milli takımın bütün kulüplerin üzerinde bir üst karakteri olur. Türkiye’de ise milli takım imtiyazlı takımların karaktersizliklerine indirgenmiş. İster kızın ister bağırın gerçek bu. Türk milli takımının Fatih terim’in bir playstation takımı olduğunu en iyi bilen kişi Hıncal Uluç, ama nedense o da konuşmuyor.     

Türkiye’deki spor bakanı ve varsa basını UEFA’dan ve FIFA’dan 2008 ila 2011 yılları arasında Türk Milli takımlarının resmi teknik direktörünün kim olduğunu sorup öğrenmelidir. Farkındaysanız TFF demiyorum. Çünkü TFF Türkiye’de futbolu bitirmek için vardır.
Sonuçta Newton kanunları Türk futboluna geri dönene kadar analiz yapmamız çok fazla anlam taşımıyor. Onun için ben spor olsun diye bir şeyler karalayacağım sizlere. Neyse önümüzdeki yazılara bakıyoruz.
 
Soru-1
 
I-                    10 milyon nüfuslu Tunus’un diktatör Cumhurbaşkanı Zine El Abidine Ben Ali’nin Yasemin devrimi ile iktidardan uzaklaştırılması
II-                  80 milyon nüfuslu Mısır’ın diktatör devlet başkanı Muhammed Hüsnü Said Mübarek’in Tahrir Meydanı direnişi ile iktidardan uzaklaştırılması
III-                25 milyon taraftarlı Fenerbahçe Halk Cemahiriyesi’nin diktatör başkanı Aziz Yıldırım’ın sistematik şike soruşturması neticesinde tutuklanıp Metris Cezaevini boylaması
IV-                7 milyon nüfuslu Libya Halk Cemahiriyesi’nin diktatör lideri Muammer Muhammed Abu Minyar el-Kaddafi’nin Libya iç savaşında isyancılarca öldürülmesi
 
Yukarıda sıralanmış olaylardan hangisi ya da hangileri ‘’Arap Baharı’’ olarak adlandırılan küresel politik dalgalanmanın sonucunda ortaya çıktığı söylenemez?
 
A ) Yalnız II     B ) I ve IV     C ) Yalnız III     D) I – II ve IV      E ) III ve IV
 
 
Soru- 2 Türkiye’deki futbol kulüplerinden Fenerbahçe Spor Kulübü’nün son resmi başkanı Aziz Yıldırım’ın tutuklandığı 10 Temmuz 2011 tarihinden itibaren sarı lacivertli kulüp aşağıdaki merkezlerden hangisinden yönetildiği savunulabilir?
 
A ) Kandil
B ) Kadıköy
C ) İmralı
D ) Metris
E ) Silivri

Hakkında Metin Kondel

Eski bir İngilizce Öğretmeni, Ekonomist ve bağımsız popülist (halkçı) bir yazardır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir