https://juragankomik.com
Cumartesi , 13 Nisan 2024

Bozuk Paraların Kenarları Neden Tırtıklıdır

Günümüzün kağıt paralarının olmadığı zamanlarda madeni paralar kullanılıyordu. Madeni paraları da değerli kılabilmek amacıyla genellikle gümüş veya altın gibi madenlerle basıyorlardı. Her dönemin olmazsa olmaz kalpazanları o döneminde içerisinde yaşadılar ve oldukça basit bir hile buldular. Altın paraların kenarlarını ufak ufak keserek paranın değerinden çalıyorlardı.

Böylece ellerinde az da olsa çok da olsa bir miktar daha altın veya gümüş kalıyordu. Bu da sonraları tekrardan başka bir yere satılabiliyordu. Birçok esnaf da bu durumu bildiği için genellikle parayı hassas terazileri ile tartıyor ve eğer olması gerekenden ufak ise o parayı kabul etmiyordu.

Bir süre sonra bu bir problem haline gelmeye başlayınca bunun önüne geçmek için paralar tırtıklı olarak üretilmeye başlandı. Böylece kenarları kesilen paralar anında belli olacaktı ve geçerliliğini yitirmiş bir hale gelecekti. Tabii bu uygulama birçok kalpazanı yolundan çevirmeye yettiyse de diğer bir kalpazan kesimi yaptığı işi yapmaya muhakkak devam etmiştir. Fakat büyük bir kısımda aynı şekilde bu yoldan geri dönmüştür.

Bugün artık madeni paralarımız gümüş veya altın gibi değerli madenlerden yapılmıyor olmasına rağmen kenarları tırtıklı şekilde yapılmaktadır. Böylece herhangi bir paranın orijinal olup olmadığı kolaylıkla anlaşılabilmektedir. Tabii gerçi aslında artık o tırtıkları güçlü makinalar ile yapmak hiç zor da değildir ancak yine de bu tırtıklar hem önlem hem de gelenek olarak atılmaktadır.

Hakkında Hasan Yener

SM Haber Genel Yayın Yönetmeni SEO - Digital Pazarlama - Sosyal Medya Pazarlama iletisim@sosyalmedyahaber.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir