Pazar , 26 Mart 2023

Buz Neden Kaygandır?

Buz neden kaygandır? Buz ve kayganlık dediğimizde muhtemelen aklınıza ilk olarak buz pateni gelmektedir ve gelmelidir de. Buzun üzerinde kaymamızın ve rahatlıkla bu kayganlıkta paten yapabilmemizin altında aslında derin bir matematik ve kimyasal karşım bulunmaktadır. İnsanlar genellikle dümdüz buz üzerinde çok daha hızlı kayılabileceğini düşünür fakat bu düşünce yanlıştır. Çünkü insanlar aslında dümdüz bir yüzeyde değil de parçacıklı yüzde daha rahat hareket edebilirler.

Aslında buz pateni de bir nevi buzdan daha ziyade suyun üzerinde yapılır, bıçak gibi keskin paten altlıklarımız bulunduğu alana bizim vücudumuz ile birlikte bir basınç uygular. Bu meydana gelen tek taraflı basınçta da buzdan bir su kütlesi dışarı çıkar.

İşte insanlar aslında bu su kütlesi aracılığı buzun üzerinde rahat bir şekilde kayabilirler. Eğer buz kütlesi tamamen cilalanmış ve dümdüz olsaydı bunun üzerine bir de biz altı demirli yerine farklı bir ayakkabı giyseydik muhtemelen sadece pistte birkaç adım atıp kayarak düşebilirdik. Oysa bu ayakkabılar ve buzun basınç ile tepkimeye girmesi sonucunda herhangi bir sorun ile karşı karşıya kalmadan rahatlıkla kayak yapabiliyoruz.

Buzun diğer en ilginç özelliği de elinize aldığınızda diş ağrınızı kesmesidir. Evet dişiniz ağrıdığında elinize buz alırsanız eğer acı dişinizden daha çok elinize yoğunlaşmaya başlayacaktır. Normalde işe yaramayan bir element gibi görünüyor olsa da aslında insan yaşantısının üzerinde buzun birçok faydası vardır.

Hakkında Hasan Yener

SM Haber Genel Yayın Yönetmeni SEO - Digital Pazarlama - Sosyal Medya Pazarlama iletisim@sosyalmedyahaber.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir