Perşembe , 5 Ağustos 2021

Dizüstü bilgisayarınızın pil ömrünü nasıl test edersiniz?

Bilgisayarınıza ait pilinizi değiştirirken veya yeni bir 2. El dizüstü bilgisayar alırken pilin ömrünü analiz etmek en önemli uğraşların arasında yer alıyor. Özellikle ikinci el bir laptop alacağınız zaman cihazın pil ömrünü analiz etmeden alırsanız, kısa bir süre sonra kendinize hesapta olmayan bir pil masrafını da ortaya çıkartabilirsiniz. Bu yazımızda basit şekilde dizüstü bir bilgisayarın pil ömrü hakkında nasıl bilgi edinebileceğimize bakış atacağız. Üstelik bunun için Windows işletim sisteminin yine tamamen kendi sunmuş olduğu özelliklerden faydalanacağız.
Normal şartlarda dizüstü bilgisayarın pil ömrünü analiz ederken tercih edebileceğiniz iki farklı yöntem bulunuyor. Bunlardan ilki Windows’un komut isteminden faydalanmaktan geçiyor.

Android Telefon Hızlandırma

Bilgisayarınızın klavyesinde yer alan Windows tuşuna ve hemen sonra da R tuşuna basın. Karşınıza gelen ekrana CMD yazın ve Enter’a basın. Şimdi, bilgisayarınızın komut istemi karşınıza çıkacaktır. Bu pencereye powercfg /batteryreport yazıp Enter’a basın. İşlem tamamlandığında Windows pil kullanım verileri ile ilgili bir HTML dosyası oluşturacak ve bu oluşturduğu dosyayı da hangi dizine gönderdiğini size gösterecek. Şimdi HTML dosyasına ulaşmak için isterseniz manuel olarak ulaşabilir isterseniz de komut istemi penceresinde yazan adres yolunu kopyalayıp adres çubuğuna yapıştırarak rapor dosyasına ulaşabilirsiniz.

Bu dosyaya giriş yaptığınızda pilin 3 günlük durumu hakkında ve pilin performans ortalaması hakkında detaylıca bir rapora sahip olacaksınız. Buradaki raporlardan yola çıkarak pilin daha ne kadar ömrünün kaldığını görmek ve kendinizce bir hesaplama işlemi yapmak ise son derece basit olacaktır. Bu işlem sizin için çok yorucu görünüyorsa size yardımcı olacak kısa sürede pil analiz işlemi gerçekleştiren mini yazılımlardan faydalanarak cihazın pil ömrü hakkında çıkarımlar yapabilirsiniz. Özellikle BatteryInfoView gibi yazılımlar bu konuda size fazlasıyla yardımcı olacaktır.

Hakkında Hasan Yener

SM Haber Genel Yayın Yönetmeni SEO - Digital Pazarlama - Sosyal Medya Pazarlama iletisim@sosyalmedyahaber.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir