https://juragankomik.com
Salı , 21 Mayıs 2024

Eğitimde Bilgi Teknolojilerine Yapılan Yatırım Öğrencileri Nasıl Etkiliyor?

Samsung’un gerçekleştirdiği araştırmaya göre, okullarda teknoloji yatırımı, öğrencilerin gelecekte teknoloji kullanım yeteneğini olumlu yönde etkiliyor.

Samsung Electronics’in İngiltere’de gerçekleştirdiği araştırmaya göre, ebeveynler, okulların teknolojiye yeterince yatırım yapmadığını düşünüyor.

Araştırmaya katılan ve ilk ve orta dereceli okullardaki öğrencilerin 500’ü aşkın ebeveyninden üçte ikisi (yüzde 67’lik bir kesim), teknoloji alanına yatırım yapılmamasının ileride dijital yeteneklerin gelişiminde eksikliğe neden olacağına inanıyor. Araştırmaya katılan ebeveynler arasında, okulların yatırım yapması gereken alanlarda birinci önceliğin Bilgi Teknolojileri altyapısına verilmesi gerektiğini düşünenlerin oranı, yüzde 56. Bunu sırasıyla, yüzde 45 ile müfredata dijital eğitiminin eklenmesi, yüzde 40 ile de öğretmenlere teknoloji eğitimi verilmesi izliyor.

Ebeveynlerin yüzde 97’si, en son teknolojik gelişmelere ayak uydurmak için sınıflarda teknolojinin önemli olduğuna inanıyor. Buna karşın katılımcıların %72’si, teknolojinin evde olmasının okulda olmasından daha faydalı olduğunu düşünüyor.

Son dönemde Samsung ile birlikte gerçekleştirdiği teknoloji yatırımı ile dikkat çeken Feyziye Mektepleri Vakfı Işık Okulları öğretmen ve öğrencileri, Tablet, Etkileşimli Led Ekran, All Share Cast gibi çok sayıda çözüm ile interaktif ders deneyimlerini her yıl daha da nitelikli hale getiriyor. Çok sayıda ülkede testleri ve kullanımı devam eden Samsung School, Interactive White Board gibi pek çok eğitim yazılımı, Işık Okulları’nda aktif olarak kullanılıyor. Bu sayede derslerin daha interaktif ve keyifli bir ortamda gerçekleştirilerek öğrenme seviyesindeki kalıcılığın ve bireysel motivasyonun arttırılması hedefleniyor. Konuyla ilgili düzenli olarak yapılan öğrenci ve öğretmen eğitimlerinde, katılımcıların teknolojiye olumlu yaklaşımları ve motivasyonları da rahatlıkla gözlenebiliyor.

Samsung İngiltere ve İrlanda Kurumsal İş Ekibi Başkan Yardımcısı Graham Long, araştırma sonuçlarını değerlendirirken; “Yapılan araştırmalar, teknolojinin, çocuklar için öğrenimi kolaylaştıran ve ortak çalışmaya dayalı bir eğitim deneyimi için olağanüstü bir yöntem olduğunu ortaya koyuyor. Okullar, her öğrencinin farklı yöntemlerle öğrenebildiğini keşfettikçe, standart eğitimin her çocuğa uyduğu yönündeki yaklaşımı hızla terk ediyor. Teknoloji ise öğretmenlerin bu değişime ayak uydurabilmelerini sağlayan bir anahtar niteliğindedir..Samsung olarak, öğrenciler ile öğretmenler arasında daha yüksek bir etkileşim sağlayan interaktif ve ortak çalışma ortamı sağlayan akıllı sınıflar yarattık. Bu akıllı sınıflar, katılımı artıracak ve eğlenceli eğitimi teşvik edecek şekilde tasarlanan bir dizi eğitim çözümünü kullanıyor. Çocuklarımızı geleceğe hazırlayabilmek adına sorumluluk alınması gerektiğine ve hem devlet hem de okullarla birlikte çalışılması gerektiğine inanıyoruz. Bunu da teknoloji üreticileri olarak en başta bizlerin gerçekleştirmesi gerekiyor” dedi.

Hakkında Hasan Yener

SM Haber Genel Yayın Yönetmeni SEO - Digital Pazarlama - Sosyal Medya Pazarlama iletisim@sosyalmedyahaber.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir