Salı , 7 Şubat 2023

Ekşi Sözlük’e Kapanma Maili Olayı Bir Viral Reklam Mıydı?

TİB’in açıklamasından sonra Ekşi Sözlük sahibi ssg nickli Sedat Kapanoğlu hakkında eleştiriler bitmek bilmiyor,
bugünde kapama olayının hosting firmasını tanıtmak amaçlı bir viral reklam olduğu iddia edildi.

işte Ekşi Sözlük’teki o iddia;

bir süredir ekşi sözlük semalarında izlediğimiz kuşak. şimdi size step by step anlatacağım, bu entry sizlere adibas firmasının sponsorluğunda ulaştırılmaktadır.

bizler, 4 mayıs gecesi saat 03 sularında ssg’nin yaşar büyükanıt’a özenir muhtırası ile olay butonumuzun yandığını keşfettik. feryad ü figan eden ssg, yaşar büyükanıt’ın elden giden laikliğe sahip çıkması gibi, elden giden sözlüğüne sahip çıkmaya çalışıyordu. fakat ortada bazı yanlışlar vardı ve ssg bu sözlükte ‘iktidarı’ yıpratabilecek her dediğine balıklama atlayacak dingil ulusalcı gençliğin yanında olaylara daha sakin kafayla da bakabilen insanlar olduğunu unuttu. kısacası hepimizi gerizekalı zannetti. fakat 30 bölümdür behzat ç izlediğimizi ve olayları daha net bir şekilde değerlendirebildiğimizi de unutmuştu.

ortada olan yanlışlara gelmek gerekirse;

ssg’nin ortalığı ayağa kaldıran entrysinden sonra kanzuk tarafından yazılmış bir entry olayın iç yüzünü anlamamıza daha çok yardımcı oldu bence.
(bkz: #23344995)

buradaki entryde kanzuk şöyle diyor; ”sonrasında konu arkadaşım gökhan ahi tarafından haber yapıldı. http://www.yenimedyaduzeni.com/cek-fisi-bitir-isi/
haberin oluşturduğu tepki kısa zamanda kaale alınır düzeye erişince, yer sağlayıcıya yeni bir mail gider..”

ssg ve kanzuk’un hep iddia ettikleri neydi? ”bizim kararın geri alındığından haberimiz yoktu.” fakat kanzuk’un bize söylediği ”arkadaşı”nın bu konudan 3 mayıs’ta haberi olduğu ve ardından bir haber yazıp bu haberin oluşturduğu o muhteşem tepki ile tib’in geri adım attığı. buradaki mantık hatalarına gelelim;

1-sözlüğün sahibi olan ssg ve kanzuk’un 3 mayıs tarihli olaydan haberi yok, fakat sıradan bir internet kullanıcısı ve site sahibi olan gökhan ahi’nin 3 mayıs’ın sabah saatlerinde bu olaydan haberi oluyor. hatta haber üzerine kendi sitesinden bir de yazı yayınlıyor. sözlüğün sahiplerinin ise 4 mayıs gece 3’te haberi oluyor tib’in ilk kararından. gökhan ahi bunu başka yerden haber almış olsa bile yakın arkadaşı kanzuk’a ”la olum siteni kapatıyorlarmış?” diye bir mesaj, bir mail, bir poke bile atmıyor? size de mantıksız gelmiyor mu?

2-tib, gökhan ahi’nin haberi üzerine oluşan tepkiden sonra geri adım atıyor? gökhan ahi’nin haberi 3 mayıs’ta yayınlanıyor ve 3 mayıs günü boyunca, 4 mayıs gece saat 3’e kadar internet üzerinde bu konuyla ilgili herhangi bir tepki yok. bir tane tepki bulursanız buyrun hep beraber bunu konuşalım. ne sözlükte gökhan ahi başlığında, ne sitenin başlığında, ne de ekşi sözlük’te bu konu tartışılmıyor. dolayısıyla sosyal medyada ”muhteşem bir etki” yaratıp tib’in geri adım atması gibi bir şey söz konusu değil. tib zaten bir şekilde geri adımını atmış, sosyal medyada oluşan tepkiyle bunun alakası olmadığını görüyoruz, deneylerle de ispatlayabiliyoruz. kanzuk ise tib’in geri adımını gökhan ahi tarafından yazılan haber sonrası oluşan tepkiye bağlıyor. size de mantıksız gelmiyor mu?

bu, olayın ilk etabı. kanzuk’un arkadaşının olaydan haberi olduğunu biliyoruz, fakat kanzuk ve ssg’nin bundan haberi yok.

olayın ikinci etabı ise ssg’nin yazdığı entry ve katıldığı tv programındaki sözlerinde başlıyor;

#23338161

ssg’nin bu entrysinde hepimizin dikkatini çeken şey, gizli bakınız ile verilmiş hosting firmasının adı. bugüne kadar sözlüğe açılan hiçbir davada, erişime engellenme olayında bizler sözlüğün hangi hosting firmasında barındırıldığını öğrenemedik. bununla ilgili herhangi bir bilgi yok elimizde.
fakat ssg, entrysine başlarken, bu kadar ‘sinirli’ olduğu bir durumda hosting firmasının adını vermeyi ve bunu gizli bakınız içerisine almayı ihmal etmiyor.
sözlükte bu entryi yazıyor, daha sonra cnn’de çıktığı programda da özellikle vurguladığı şey ”sadecehosting adlı hosting firmamıza mail gönderiyorlar, sağolsunlar hosting firmamız çok titiz davranıyor, sadecehosting adlı firma daha önce de bunlarla karşılaştığı için titiz davranıyor, başkası olsa hemen korkup kapatabilirdi” gibi sözlerle yine hosting firmasının nedensiz bir şekilde isminin özellikle geçirildiğini görüyoruz.

* bu durumda ssg bir taşla 3 kuş vurmuş oluyor. bunlar nelerdir?

1-sadecehosting adlı firmanın viral reklamı yapılmış oluyor. bugüne kadar ismini hiç duymayan yüz binlerce kişi bu firmanın adına vakıf oluyor. eğer ileride hosting firmasına ihtiyaç duyarsak eminiz ki aklımızın bir yerinde artık bu firmanın adı durmaktadır.

2-ssg yaptığı bu reklam anlaşması neticesinde süresini bilemediğim (sözleşmeyi görmedim çünkü) şekilde bir bedava hosting ücreti alıyor. bu noktada ”ssg’nin paraya mı ihtiyacı var yeaa” diyen dingillere cevap vereyim; coca cola’nın paraya mı ihtiyacı var? böyle mantıksız bir yaklaşım olur mu? elbette var, ssg’nin 100 bin lirası varsa 100 bin liraya daha ihtiyacı var. çünkü hala ferrari’si yok ve o ferrari’ye binmeden rahat etmeyecek ssg. kapitalizmin dibine kadar batmış kimse ”bu kadar para bana yeter” diyemez, zira hep daha fazlasını kazanma ve hep daha fazlasını harcama yollarını aramaktadır. evet, ssg’nin paraya ihtiyacı var, hosting firmasının paraya ihtiyacı var, benim de paraya ihtiyacım var. dolayısıyla ssg yıllık bilmem kaç milyarları bulan hosting ücretinden kurtulmuş olmaktan hiç gocunmaz, bunun için yaptığı tek şey 15 dakikada bir ‘entry’ girmek. ardından çıktığı programlarda ”sözlük” reklamı yapmak ve bunun sonucunda da sözlüğün reklam işleriyle ilgilenen ajansın reklam verenlerden daha fazla para talep etmesi.

3- ülkede internet özgürlüklerine dair bir problem var, bugün olmasa bile yarın sözlük başına dert alabilir. bir entry ile yüz binleri harekete geçirmek ve bu alanda da bir değişime öncülük etmek elbette herkesin isteyeceği, en çok da ssg’nin isteyeceği bir şey.

*dolayısıyla burada çok güzel kurgulanmış ve 3 tane güzel sonucu olan bir ‘başarılı’ viral reklam çalışmasını yaşadık hep beraber. bu olayın ilk ortaya çıktığı günün akşamından beri aynı şeyleri iddia ediyorum, ssg’nin bizi salak yerine koyması asıl zoruma giden şey oldu açıkçası. tamam, sözlüğün ulusalcı gençlerini salak yerine koyabilirsin, bu noktada sıkıntım yok, onların üzerinden viral reklam yaparak kendine gelir de sağla, bu noktada da problemim yok ama ‘bizi’ salak yerine koymaya kalktığın o ikinci ve üçüncü entrylerinden sonra yapacak bir şey kalmıyor maalesef sevgili ssg.

evet, bu yapılan açık seçik hem sözlüğün hem de hosting firmasının viral reklamıdır. önümüzdeki süreçte hem sözlüğün reklam ücreti artacak hem de hosting firmasının barındırdığı site sayısı artacaktır. bunu görmemek için ulusalcı, bunu görmek için ise ‘azıcık’ akıllı olmak yetmektedir.

yiğidi öldürdüğüm kadar hakkını da vermesini biliyorum; bu viral reklam çalışması eğer ssg ve kanzuk’un kendi projeleriyse helal olsun, buradan kazandıkları para bu zekaya az bile. eğer herhangi bir ‘tanıdık’ sosyal medya ajansının projesi ise inşallah onların da yolu açık olur zira viral reklam denilen şey tam anlamıyla budur.
fakat kanzuk bu viral reklamın çözülmesinde kilit rolü oynamıştır bana göre. o gökhan ahi olayını es geçmiş olsalar ya da olay butonunu 3 mayıs’ta yakmış olsalar taşlar tam olarak yerine oturacak ve viral reklamın çözülmesi zorlaşacaktı.

yine de helal olsun.

Hakkında Hasan Yener

SM Haber Genel Yayın Yönetmeni SEO - Digital Pazarlama - Sosyal Medya Pazarlama iletisim@sosyalmedyahaber.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir