Çarşamba , 22 Mart 2023

Ekşi Sözlük’te Hz. Muhammed Tartışması Büyüyor

interaktif sözlüklerin en büyüğü olarak kabul edilen ekşi sözlük‘te Hz. Muhammed üzerinden yapılan tartışmalar büyümeye devam ediyor. Sözlük’te “Hz.Muhammed” hakkında 450 başlık açılmış hz. muhammed başlığına ise bugüne kadar 2400 entry(tanım) girilmiş.

öteden beri Ekşi Sözlük’ün kutsal değerlere hassasiyet göstermemesi noktasında takındığı tavır eleştirilirken en son Hz. Muhammed ismi üzerinden oluşturan benzer bir hakaret başlığı gündemde tutulmuş, yönetim tarafından gelen tepkiler üzerine başlık silinmişti.
ekşi sözlük yazarlarının pek alışık olmadığı bu başlık silme olayından sonra müslüman olmayan sözlük yazarları tepki ve hakaretlerini 124 bin peygamber listesi üzerinde sürdürmeye devam ettiler.

Hz. Muhammed başlığına 24 mart saat: 12:00 itibariyle 80 tanım girildi ve bu tanımların %90’ı hakaret içerikli entrylerden oluşuyor. İHL Sözlük gibi diğer sözlüklerde de tepki başlıkları açıldı ve buralara da onlarca tanım girildi.

bazı tanımlar:

insanliga sundugu kitaptakileri yaparsam su an oldugumdan daha iyi bir insan olamayacagim icin sorguladigim peygamber. kendi doneminin ahlak yapisini dusundugunuzde muslumanlik o donemin en erdemli ve ahlakli yapisiydi. dunya global degildi ve ortalama bir muslumanin hristiyan ya da yahudi gorme olasiligi “muslumanligi yayma” seferlerine cikma olasiligina bagliydi.

ancak uzerinden 1500 yil gecti ve dunya global bir hal kazanmaya basladi. su an ben butun insanlara din, irk ve cinsiyet dusunmeden deger veriyorken muslumanlik bana sadece muslumanlara deger verme gorevi veriyor. kendini gelistirmis bir ateist ya da bir hristiyan benim icin daha degerlidir demem kabul gormuyor. 4 tane kadini kolem yapmak varken hepsinin tamamen ozgur olmasini ve benimle esit sartlarda olmasini istemem bu anlayisa ters dusuyor.

ozetle bir insanin ahlakli olmasi icin musluman olmasina gerek yok. yalnizca kimseye zarar vermeyen ama “icki icen” ya da “seks yapan” insanlari ahlaksiz olarak gormemeniz lazim. daha da onemlisi musluman olmayan ve iyi seyler yapmaya calisan insanlarin illa bir acigini aramamaniz lazim. (bkz: turkan saylan)
(kambu) #22707028

kendisinin aleyhtarları ona sara hastası diyerek sara hastalığını bile dalga konusu etmişlerdir.
ailesinde sara hastası olanların bedduaları da onlarladır.
(insanca pek insanca) #22706708


allah’ın rahmetinin müjdeleyicisi, azabının habercisidir..

(kinaye) #22706038
peygamber efendimiz.

bazılarınca aşağılanmakta, bazılarınca da dalga geçilmektedir.

şimdi empati yapmaya çalışalım. islam dininin gerekliliklerini yerine getirmedi diye yobazlarca fiziksel veya sözlü saldırılara uğramış çok insan vardır, sadece türkiyede değil bütün dünyada. bu insanlar mazlumdur ve yapılanlar genel hatları itibarıyla kabul edilemez. burada hemfikiriz diye düşünüyorum.

ama bu olaylar oluyor diye veya inanmayıp, inanmadığını gösterebilmek ve farklı olabilmek için peygamber efendimizle dalga geçmek veya saldırmak kabul edilebilir mi? senin inanıp inanmaman önemli değil, ama inananların en sevdiği kişiye bu şekilde fütursuzca saldırmak seni en basit tabiriyle ” dalga geçilenlerin seviyesine” indirmiyormu?

müslüman,ateist veya bir başka semavi dine inanan birisi olabilirsin. sana ana avrat sövüldüğünde ne yaparsın? ya sopayı eline alıp dalarsın ya da sen de sağlam bir küfür sallarsın. e bu dine ve hz. muhammed’e inananlar o’nu kendi anne babasından bile daha çok seviyor. ne olcak şimdi peki?

eleştir, kafana yatmayan yerleri açık açık söyle. kimse bundan rahatsız olmaz. ama bu yapılanlar, olmuyor

(idadagi79) #22706026

kur’an-ı kerim’i kendisi yazmış deniyor. kur’an-ı kerim’de, kendisinden önce yaşayan bir sürü peygamber var. bu peygamberlerin adı incil’de de geçiyor, tevrat’ta da geçiyor, zebur’da da geçiyor. en basitinden, hiç geçmiyorsa “adem” peygamberin adı geçiyor yahu. iyi de bu insan, bu peygamberlerin isimlerini nereden biliyor? nasıl oluyor da bu isimler tevrat’ta, zebur’da, incil’de geçen isimlerle örtüşüyor?

epilepsi olan birileri varsa, o da sizlersiniz arkadaşlar. ama siz, peygamber efendimizin yaşadığı çağa göre şanslı bir çağda yaşıyorsunuz. kendinizi pekala tedavi ettirebilirsiniz.*
(biz siz onlar bensiz daha mutlular) #22705460
hayatlarını hz. muhammed’e olan kinlerini kusarak geçiren sevimsiz kişilerin bu söylediklerini toplarsak değil 1,5 milyar kişinin peygamberi, yoldan geçen bir kişiye söylese bile hakkında en az 3 dava açılır. sen 1,5 milyar seveni olan bir kişiye çocuk sevici, paranoyalar görüyor, sapık vs. gibi yaftalar takacaksın ardından hakkında konuştuğunuz zaman inananları sizi öldürür diyeceksin. 1,5 milyar insanın hepsinin sağlıklı ruh hali olması beklenemez değil mi? nasıl senin ruh halin çürümüş ve kokuşmuşsa aynı senin gibi biri çıkar ve anladığın dilden konuşur seninle.

hz. muhammed’in ay’ı ikiye bölmesi ilginç gelmiş kimilerine ama aynı kişilere hz. isa’nın ölüleri dirilttiği hiç ilginç gelmemiş olmalı ve bu yüzden hz. isa’nın başlığına bununla ilgili tek bir hareket içeren ya da alay eden entry girmemişler. ya da aynı şekilde musa’nın asasının mucizeleri içinde geçerli bu. biz bu adamlara cahiliye devri dedikçe o çağda mantık arıyorlar.

ekşi sözlüğün iki yüzlü ateistleri tarafından sürekli islam dini ve hz muhammed’in eleştirilmesinin tek sebebi takıntıdır. burada değil bir peygambere, normal bir insan evladına söylerken iki kere düşüneceğin şeyleri söyleyip diğer din ve temsilcilerine söylememelerinin açıklamaları yoktur. ay’ı yarmış ya puhaha. ulan adam 2.000 sene önce ölüyü diriltmiş ve sen bunu 2.000 sene sonra bile yapamıyorsun bu sana mantıklı geliyor ama hz. muhammed’in ay’ı yarması mı mantıklı gelmiyor? hz. isa’nın çarmıha gerildiğinde ölmemesi mantıklı geliyor da bu mu mantıklı gelmiyor? hz. isa’nın yeniden gelecek olması mantıklı geliyor bu mu gelmiyor? hz. musa’nın asasının yılan olması mantıklı geliyor yine bu gelmiyor?

nasıl ki bu olaylar insanların gözünün önünde olup ve yine bu peygambere inanmayanlar olduysa aynı şekilde bunları görmeyip hz. muhammed’e kalben inananlar da olacaktır. bunun adı inanç’tır.

nasıl ki sen hz. muhammed’i eleştirmek için hz. muhammed başlığına sike sike geliyorsan, sevmediğin bir insanın adının başına hazreti yani sevgili anlamını yazıp buraya geliyorsan (ki bu toplumun çoğunluğu yüzündendir) aynı şekilde bunun sana saygı duyman gerektiğini hatırlatması gerekirdi. inançsızlık başka şey orospu çocukluğu apayrı bir şey.

şahsen ben kendisine ve dinine inanarak yaşadığım ruh dinginliğimi kimseyle paylaşmak zorunda değilim ama benim inandığım peygambere böyle boktan, böyle şerefsizce iftiralar atılınca insan yazmak zorunda kalıyor.

(mevrin ) #22705313

burada kendisine çamur atanların, hayal ürünü veya peygamber değildi diye alay edenlerin bana bir türlü şunu açıklayamadıkları sevgili peygamberim:

bu dünya üzerinde belli dinler var değil mi? sizin terminolojinize göre “tutmuş” bunlar. hz.isa’nın dini hristiyanlık var, hz.musa’nın dinini takip eden yahudiler var ve muhammed mustafa (s.a.v.) ‘nin yolundan giden müslümanlar. bütün bunların hem öncesinde, hem aralarında, hem sonralarında bir sürü yalancı peygamber, kral, filozof vs. var..birçoğu birtakım kurallar koyarak insanlara bir yaşam tarzı dayatmaya çalışmışlar. bana bir söyleyin aga, neden diğerlerininki tutmadı da sizin yalan saydığınız bu insanlarınki tuttu?

hiç yaşamamış bir hayal olduğunu iddia eden arkadaşlar, acep bu kadar milyar insanın bir önceki nesilden ala ala getirdikleri onlara göre bu “hayalin” nasıl bu kadar uzun ömürlü, kompleks bir sisteme sahip ve geniş kitlelere hitabedebildiğini o süper akıllarıyla kendi vicdanlarına izah edebiliyorlar mı acaba..

gerçekten yaşayıp da aslında peygamber falan olmadığını iddia eden arkadaşlar..bana mantıklı bir kurgu söyleyin. çölün ortasında, tamamen insani arzularına göre yaşayan bir toplumun ortasında doğup büyüyen bir insan, günün birinde “bir dakika” diyor ve yeni birşey ortaya koyuyor. 23 yıl ciddi bir mücadele, savaşlar, yerinden yurdundan çıkmalar..elinde çok girift bir hayat sistemi (din), insanlara yeni bir hayat tarzı telkin ediyor durup dururken ve bundan mal mülk adına aman aman da menfaatlenmiyor. yine fakirlik içinde geçiyor ömrü. ve ona tabi olan hem yaşarken etrafında olan hem de kendisinden sonra gelen milyarlarca insan..madem bu işin uhrevi bir tarafı yok, hepsi tiyatro, oyun vs..neden o zaman bu kadar çaba, sıkıntı? neden peygamberliği biraz ilerleyince “yapın la bana bir saray bakiim şurada” demiyor da ölene kadar o fakirliği sürdürüyor. içkiyle fuhuşla yaşamayı normal hayat zanneden bir topluma durup dururken “yasak bunlar” diyebilecek cesareti ve inancı nereden alıyor? niye kasıyor bütün bunlara? eğer sizin dediğiniz gibi hepsi bir yalansa..

nasıl tutuyor arkadaş.. madem hepsi yalan. kendisinden sonra gelen bir dünya akıllı adam, bir sürü yalancı peygamber..onların sistemleri tutmuyor da muhammed mustafa (s.a.v.) tutturuyor. 1400 yıl sonra bile insanlar onun yaptığı işleri yapmaya çalışıyor, namazlar kılıyorlar cemaatle, hacca gidiyorlar, oruç tutuyorlar. yüzbinlerce alim, medreseler, kitaplar, eğitimler. milyonlarca insan hergün onun adına salavatlar getiriyorlar hala.. o kadar kralların, hakim insanların sistemleri çöktü gitti..fransa’da ihtilal sonrasında oturup bir din yazdı devlet ve insanlara öğretmeye çalıştılar, hristiyanlığı yasaklayınca….tutmadı.

halen dünya üzerindeki dinlerde, bir araya toplanma konusunda müslümanlardan başka başarılı bir din yok..mesela hiçbir dinde yılın belli bir zamanında binlerce insan bir yerde toplanamıyor (hac)..hristiyanların sözde bir hac olayı var ama bizim ülkemize bir turistik ziyaret..bütün dünya tarafından bilinen, izlenen, kabe’de tavaf türü bir görüntü, başka dinlerde mevcut değil..veya bir cuma namazı gibi bir toplanma hadisesi diğer dinlerde pek yok. hristiyanların pazar ayinleri üç beş kişiye oynuyor , avrupa’da birçok ülkede kiliseler kapanıyor, bazılarını milli görüş cemaati satın alıp cami yapıyor vs..bizim ise en küçük mescitler, cuma namazında kapalı gişe oynuyor, üstelik yağmur altında falan dışarıda halı seriyorlar..hala onun dinini dünyaya hakim kılmak için birileri canlarıyla mallarıyla mücadele ediyor. nasıl oluyor bu iş? bu maya nasıl tutuyor, madem o bir hayal ürünüydü veya haşa yalancıydı, çölün ortasında öylesine bir adamdı..bu başarının üstüne çıkacak bir tane daha adam gelmez mi 1400 yıldır..üç beş yıl demiyorum arkadaş, dikkat et..1400 yıl diyorum..bir tek kişi bile çıkmaz mı?

madem siz çok akıllı, dürüst, modern vs. siniz, o yalancı (haşa) , e oturun yazın o zaman bir din, kendinize göre..bakalım tutturabiliyor musunuz? hem elinizde internet de var, yayılması daha kolay..fuhuş, kumar, içki ne varsa onu da helal sayın, hani müşterinin ayağı alışsın hesabı..

ertuğrul özkök gibi, gelin itiraf edelim. muhammed mustafa (s.a.v.)’yi kıskanıyorsunuz ve onun karşısında mağlupsunuz. çünkü asla böyle bir başarıya, böyle bir etkiye ulaşamayacağınızı biliyorsunuz. sizin asla onun gibi bir cemaatiniz olamayacak, inandığınız şeylerin hükmü asla onun allah’tan getirdiği din kadar etkin olmayacak, sizin sevdikleriniz, asla onun kadar sevilmeyecek. 7/24 çamur atmaya devam etseniz de müslümanlar vakarlarından asla taviz vermeden, sizinle ilgilenmeyip o peygamberin peşinden gidecekler. sizler de kenardan ezik ezik sızlanmaya, zaman zaman onlarla alay ederek yoldan çevirmeye çalışacaksınız. onun ismini 2400 yıl sonra da hatırlayan olacak, sizi yüz yıl sonra kimse sallamayacak.
(elinherifi) #22705369

Hakkında Hasan Yener

SM Haber Genel Yayın Yönetmeni SEO - Digital Pazarlama - Sosyal Medya Pazarlama iletisim@sosyalmedyahaber.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir