Salı , 18 Ocak 2022

Google Analitik Yeni Sürümünde Neler Var?

 

Dünyada milyonlarca kullanıcısı olan 1 milyonun altında gösterimi olan siteler için ücretsiz hizmet veren google analitik yeni sürüme geçiyor, şüphesiz yeni sürümü en çok sevilen özelliği gerçek zamanlı raporlama olacak, google yeni sürümü ile ilgili aşağıdaki duyuruyu yayınladı;

Google Analytics’in mevcut sürümü 2012 yılının başlarında kullanımdan kaldırılacak. Google Analytics’in yeni sürümünün pek yakında hesabınızda etkinleştirileceğini bildirmekten heyecan duyuyoruz. Bu yeni sürüm, verilerinizi keşfetmenizi daha da kolaylaştıracak, tasarımı yenilenmiş bir arayüze sahiptir. Ayrıca, bazı önemli yeni özelliklerin eklendiğini de fark edeceksiniz. Bu özelliklerden önemli bulduğumuz birkaçını aşağıda bulabilirsiniz.

Google Analytics Gerçek Zamanlı Raporlama

Gerçek Zamanlı raporlama sayesinde sitenizde tam şu anda neler olduğunu görebilirsiniz! Raporlar sürekli olarak güncellenmekte ve sitenizde gerçekleşen her sayfa görüntüleme işlemi, işlemden yalnızca birkaç saniye sonra raporlanmaktadır. Gerçek Zamanlı raporları “Ana Sayfa” sekmesinde bulabilirsiniz.

google analytics1 Google Analyticse Yeni Özellik: Gerçek Zamanlı Analiz
Çok Kanallı Dönüşüm Hunileri

Dönüşüm veya satın alma öncesindeki 30 gün boyunca müşterilerinizin hangi kanallarla etkileşime girdiğini öğrenebilirsiniz. Dönüşüm yolu verileri, ücretli ve organik aramalar, satış ortakları, sosyal ağlar ve görüntülü reklamlardan gelen tıklamalar dahil, çok sayıda medya kanalıyla olan etkileşimleri içerir.
Mobil Cihaz Raporları

Gittikçe daha fazla sayıda ziyaretçi web’e göz atmak için mobil cihazları kullanıyor. Google Analytics’in yeni sürümündeki mobil cihaz raporları, mobil ziyaretçilerin sitenizle nasıl etkileşime girdiğini anlamanıza yardımcı olmaktadır. Hatta, ziyaretçilerinizin hangi mobil cihazları kullandığını görebilir ve sitenizi bu cihazlar için optimize edebilirsiniz.

 Akış Görselleştirme
Akış Görselleştirme, ziyaretçilerin sitenizde nasıl gezindiğini grafik olarak göstermeye yönelik, iyi tasarlanmış ve son derece gelişkin bir araçtır. Google Analytics’in eski sürümündeki gezinme araçlarını baştan aşağı yeniden planlayıp tasarladık.

Ziyaretçi Akışı ve Hedef Akışı ile ilgili Kullanım Kılavuzları ve Video Demosu

Önümüzdeki birkaç haftada Google Analytics sürüm 5’i tüm kullanıcılar için varsayılan sürüm haline getirirken, diğer yandan da raporlar için e-posta planlayıcıyı ve PDF olarak dışa aktarma özelliğini kullanıma sunacağız.

Eski sürümde bir şeyi kontrol etmeniz mi gerekiyor?
Yeni sürümün tüm özelliklerini beğeneceğinizi düşünüyoruz, ancak eski sürüme bakmanız gerektiğinde buna olanak veren bir seçenek de sunulmuştur.  Google Analytics’in sağ üst köşesine baktığınızda Eski Sürüm için bir bağlantı göreceksiniz. Eski sürümle yeni sürüm arasında ihtiyaç duyduğunuz kadar geçiş yapabilirsiniz. Ancak, eski sürümün yalnızca gelecek yılın başlarına kadar kullanımda olacağını unutmayın.

Yeni sürüme alışma konusunda yardım mı istiyorsunuz?
Google Analytics Yardım Merkezi, yeni sürümü kullanarak Analytics’in tüm işlevlerine nasıl ulaşılacağını adım adım gösterecek şekilde güncellenmiştir. Ayrıca, değişikliklerin ve yeni özelliklerin birçoğunu açıklayan bir diziyi de Google Analytics blogunda yayınlamaktayız. Bunun yanında, Google Analytics Yardım Forumu’nda sorular sorup yeni sürümü tartışabileceğiniz bir bölüm de bulunmaktadır.

Yeni özelliklerle ilgili son haberleri takip etmek için Google Analytics hesap ayarlarınızda Bültenleri alma seçeneğini etkinleştirdiğinizden emin olun. Bu yeni ve gelişmiş Google Analytics’i kullanımınıza sunmaktan heyecan duyuyoruz.

İyi Analizler Dileriz,
Google Analytics Ekibi

Hakkında Hasan Yener

SM Haber Genel Yayın Yönetmeni SEO - Digital Pazarlama - Sosyal Medya Pazarlama iletisim@sosyalmedyahaber.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir