Pazar , 2 Nisan 2023

Hişt! Hişt! Okurlarına Özgün ve Nitelikli Öyküler Sunuyor

İnternet mecrası her geçen gün gelişiyor, büyüyor. Bunun artıları olduğu kadar eksileri var. Büyümenin niceliği kadar niteliğinin de önemli olduğu gözden kaçıyor. ‘Tık’ odaklı, içeriği görsel ağırlıklı listelemeler veya birtakım testler; kolay okunuyor, kolay ziyaretçi kazandırıyor. Bu yüzden girişimciler, ne yazık ki yatırımlarını daha çok bu alana yönlendiriyor; bu alandan kazanmayı oldukça kolay buluyor. Ancak nadir de olsa internette özgün ve nitelikli içerik üretmeye odaklı girişimler de olmuyor değil. Hişt! Hişt! bunlardan biri.

Edebiyat alanında son zamanlarda ‘dijitalleşme’ adına sevindirici gelişmeler yaşanıyor ve edebiyatın, internet ortamında yer alması, güçlü ve alternatif içerik sunması açısından oldukça önemseniyor. Hişt! Hişt! bu bağlamda ele alabileceğimiz bir çalışma ancak onu benzerlerinden ayıran en büyük özellik ‘öykü’ odaklı olması; öykü dergiciliği kavramını bir anlamda internete taşıması. Hişt! Hişt! bu ilgi çekici ismini ise bir Sait Faik Abasıyanık öyküsünden alıyor.

Okurlarına öykülerle örülü bir dünya sunan Hişt! Hişt! geçtiğimiz günlerde internet üzerinden yayın hayatına “Merhaba” dedi. Hem bu yüzden şu an okurlarını yoğun bir içerik bombardımanına tutmuyor, hem de niteliği, niceliğin önüne koyduğu için… Okurlar veya takipçiler, gerekli kayıt işlemlerini gerçekleştirdikten sonra dilerseler siteye öykü ekleyebiliyor ancak bu öyküler doğrudan yayına girmiyor. Önce editör veya yayın kurulu tarafından onaylanması gerekiyor. Ardından yayın programına alınarak yayına hazırlık süreci başlıyor. Böylece Hişt! Hişt! bir anlamda öykü dergiciliğini internetin olanaklarıyla buluşturup harmanlıyor.

“Tadımlık” bölümünde en fazla 750 kelimelik küçürek öyküler yayımlanması hedefleniyor. “Doyasıya” bölümünde ise 750 kelimeyi aşan öykülere yer veriliyor. Böylece vakti kısıtlı herkese ‘iyi’ öykü okuma imkânı verilirken, kitap kurdu sıkı öykü okurlarına da tatmin edici genişlikte ve nitelikte öyküler sunulması planlanıyor. Bu sayfalarda; polisiye, fantastik, gerçeküstü, post modern veya başka herhangi bir türde; edebi özgünlüğü ve niteliği olan her çeşit öyküye rastlamak mümkün. Sitede ayrıca “Uzun Ayın Kısası” isminde aylık bir kısa film seçkisi var. Bu bölümde, okurlara nitelikli kısa metraj filmler sunularak, onlara bir ‘mola’ ve ‘nefes alma’ imkânı sağlanıyor. Tüm bu içerikler, okurlara; yormayan ve oldukça yalın ve sade bir tasarımla sunuluyor.

Yayıncılık yaptığı alan, iddiası sadeliğinden gelen teması ve tüm bu zengin içeriğiyle “Hişt! Hişt!” zaman içerisinde günlük hayatın rutin yoğunluğundan ve internetin ‘tık’ odaklı yoruculuğundan kaçınabilecek güzel bir sığınak olacak. Derginin yayımlanan sayılarına ve öykülerine histhist.com adresinden ulaşılabilir; Twitter ve Instagram sayfalarından yeni öyküler yayımlandıkça haberdar olabilirsiniz.

Hişt! Hişt! – Öykü
İnternet Sitesi: http://histhist.com/
Twitter: @histhistcom
Instagram: @histhistcom
İletişim: histhist.com@gmail.com

Hakkında Yeni Medya

Sosyalmedyahaber.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir