Salı , 18 Ocak 2022

İnci Sözlük’ün Doritos Tepkisi

Fritolay isimli cips şirketinin son kampanyalarından birisi DoritosAkademi isimli facebook grubuydu. Bu grupta sanal bir üniversite eğitimi veriliyordu. Fakat çekilen reklamlardan (ders filmlerinden) birisinde inci sözlük kullanıcılarına (panpalara) “hayvan” ithamında bulunulması İnci Sözlük’ün sosyal medyada yoğun tepkisine neden oldu.

 

İnci Sözlük kullanıcıları meşhur ziyaretlerinden yaparak DoritosAkademi facebook grubuna eleştirel yorumlar yazdılar ve twitter’da #boykotDoritos tagını trend topic yapmaya çabaladılar. Aynı zamanda Fritolay grubunun internet sitesinin iletişim bölümüne şu yazıyı gönderdiler :

 

“facebook üzerinde gördüğümüz doritos ürününüzün yeni reklamında internet kullanıcılarına açık şekilde hakaret edilmektedir. panpa denilen hayvan denilerek inci sözlük kullanıcıları açık olarak hedef alınmıştır. bizler sosyal medyaya yeni bir soluk getiren, özgün bir şekilde yoluna devam eden bir topluluğuz. hepimiz sizin ürünlerinizi tüketiyoruz. ama bu reklamınızdan sonra sizin ürünlerinizi tüketmeme kararı aldık. siz kaç kişisiniz tüketmeseniz ne olur diyebilirsiniz! bizler gerçekten çok fazla kişiyiz… her alandan kullanıcılarımız var, avukatı,işçisi,doktoru,mühendisi,üniversite öğrencisi… bu reklam nedeniyle sizi kınıyoruz ve artık ürünlerinizi tüketmeyceğimizi size bildiriyoruz.”

 

Fritolay grubunun bu eylemlere kayıtsız kalmaması bekleniyor. Fakat şu andan itibaren büyük bir müşteri potansiyelini kaybedeceğide ortada.

 

işte o “hakaret dolu” reklam filmi :  http://www.facebook.com/photo.php?v=10150335082909760&set=vb.197722670281231&type=2&theater

Hakkında Hasan Yener

SM Haber Genel Yayın Yönetmeni SEO - Digital Pazarlama - Sosyal Medya Pazarlama iletisim@sosyalmedyahaber.com

5 comments

  1. inci was here

  2. inci was here

  3. sizfarekovalarknbzkediseviyodk

    inci was here

  4. inci was here

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir