Salı , 18 Ocak 2022

İran Casus Uydular İçin Yeni Teknoloji Geliştirdiğini Duyurdu

İran, düşmanlarına ait askeri uyduların ve casus uydularının sinyallerini bozabilecek teknoloji geliştirdiğini açıkladı.

İran’ın elektronik savaş alanında geliştirdiği en son sistemleri tanıtmak için düzenlenen törene katılan Hatemül Enbiya Hava Savunma Üssü Komutanı General Ferzad Esmayeli, üç yeni teknoloji hakkında bilgi verdi.

Tamamen İranlı mühendislerin ürettiği siber uzay teknolojileri, Şaded Elektronik Savaş Simülasyonu, radar sistemlerinin elektronik savaş kapasitesini test eden “Sabah” cihazı ve GPS sinyal bozucu sisteminden oluşuyor.

Esmayeli, gelecekte elektronik savaş alanında kullanılacak savunma sistemlerine ihtiyaç duyulduğuna dikkat çekerek, İran’ın hava savunma sistemini siber uzaya taşımak için gereken seviyeye geldiğini ifade etti.

“İran’a yönelik tüm ambargolara rağmen bu güce ulaştıklarını” söyleyen Esmayeli, düşman askeri ve casus uydularını hedeflerinden saptırabilecek teknolojiyi geliştirerek siber uzaya adım atabilecek seviyeye eriştiklerini belirtti.

İranlı General, savunma sanayisinin “galaksi radarları” adı verilen en son teknoloji sistemi üretmek için çalıştığını söyledi.

İRAN’IN HEDEFİ UZAY TEKNOLOJİSİ

Enbiya Hava Savunma Üssü’nün elektronik savaş bölümünden sorunlu komutanı Albay Muharrem Kalizadeh, İran’ın hava savunma birimlerini düşmanın güdümlü füzelerinden korumak için en son teknolojiyle donatacaklarını söylemişti.

Elektronik savaşlarda sinya bozucu sistemlerin önemine değinen Kalizadeh, düşman güdümlü füzelerini yönlendirmek ve rotasından saptırmak için daha ileri teknoloji geliştirmeyi amaçladığını belirtmişti.

İran Savunma Bakanı Tuğgeneral Ahmedi Vahidi ise geçen Ağustos’ta yaptığı açıklamada düşmanın değişik elektronik savaş sistemlerine karşılık verebilecek kapasitede olduklarını ifade etmişti.

Hakkında Hasan Yener

SM Haber Genel Yayın Yönetmeni SEO - Digital Pazarlama - Sosyal Medya Pazarlama iletisim@sosyalmedyahaber.com

One comment

  1. Eğer İran’da Ahmedinecad değilde Hatemi yada musavi gibi biri başta olsaydı, İran teknolojide çok daha ileri bir ülke olurdu.Lakin Şu anki yönetimin karşıt görüşlere nefes aldırmaması nedeniyle müthiş bir beyin göçü gerçekleşmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir