Pazar , 2 Nisan 2023

Kimya sektörünün en başarılı AR-GE Merkezi

Boya sektöründe ilk Ar-Ge Merkezi Belgesi’nin sahibi olan DYO; Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından kimya sektörünün en başarılı Ar-Ge Merkezi seçildi.

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı bu yıl ilk defa Türkiye’deki 154 Ar-Ge Merkezinin performans endeksini açıkladı. DYO, değerlendirme sonucunda kimya sektöründe 1’inciliğe layık görülerek bu alanda En Başarılı Ar-Ge Merkezi seçildi. Türkiye’nin En Büyük 500 Sanayi Kuruluşunun davetli olduğu törende; Dyo’nun ödülünü Fabrika Direktörü Ercümend Atakay; Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık’ın elinden aldı.

Türkiye’nin ilk yerli boya üreticisi olan Dyo, Ar-Ge çalışmaları konusunda da öncü şirketlerinden biri. Geçmişi 1967 yılına uzanan Dyo Ar-Ge Departmanı, 2009 yılında aldığı belge ile Türkiye’nin ilk Ar-Ge Merkezleri arasına katıldı. Ar-Ge Merkezlerinin sayısı bugün 154’e ulaşırken, 50’nin üzerinde Ar-Ge çalışanı istihdam eden kuruluşlar Ar-Ge Merkezi Belgesi’ne sahip olabiliyor.

Dyo’nun Ar-Ge yatırımları Türkiye’deki benzer sektörlerin üzerinde ve gelişmiş ülkeler ortalamasına yakın düzeyde. Her yıl cirosunun yaklaşık yüzde 2,2’sini Ar-Ge’ye harcıyor. Ürün kalitesi ve teknolojisi ile Avrupa’daki testlerden de en yüksek notu alan şirket, faaliyet gösterdiği sektörlerde yıllık ortalama 28 yeni ürünü pazara sunuyor. 2012 yılında gösterdiği performansla kimya sektörünün en başarılı Ar-Ge Merkezi seçilen Dyo, bu dönemde 43 projeyi hayata geçirdi ve satışlarının yüzde 12’si de yeni ürünlerden geldi.

Bünyesinde 68 kişiyi istihdam eden Dyo Ar-Ge Merkezi; Belçika merkezli CoRİ (Coatings Research Institute) ve İngiltere’de bulunan PRA Coatings Technology Centre gibi uluslararası araştırma kuruluşlarıyla ortak projeler geliştirilmesi ve yürütülmesi konusunda işbirliği yapıyor. Merkez, yenilikçi ürünler geliştirmeye odaklanırken, uluslararası düzeyde geçerli patentlere de sahip. Özellikle nanoteknoloji uygulamaları konusunda boya sektöründe ayrıcalıklı bir konumda yer alırken, bu konuda çalışan Türkiye’deki birkaç şirketten biri.

Rekabetin yüksek olduğu boya sektöründe kendi teknolojisini geliştiren Dyo, sürdürülebilir büyümeyi sağlamak için Ar-Ge ve inovatif ürünlere yatırım yapıyor. İnşaat boyaları kategorisinde PTFE, nanoteknoloji ve hybrid teknolojilerine sahip ürünleri, sanayi boyaları kategorisinde nanoteknolojik ve beyaz eşya plastikleri için su bazlı ürünleri, mobilya boyaları kategorisinde ise nanoteknolojik UV kürlenmeli çizilmez ürünleri pazara ilk sunan boya markası.

Ar-Ge Merkezi’nde yürütülen çalışmalar, Dyo’nun teknolojinin önem taşıdığı ve yabancı şirketlerin ağırlıkta olduğu yeni sektörlere ve pazarlara girmesini de sağlıyor.

Dyo’nun Ar-Ge stratejisinin temelinde; teknoloji liderliği, katma değeri yüksek ürünler geliştirme, Dyo’nun kaliteli ve yenilikçi ürünler sunan boya markası olduğuna yönelik algının güçlendirilmesi ve müşteri memnuniyetini artıracak çalışmalar yürütülmesi yer alıyor. Ayrıca inovasyon kültürünün gelişimine katkıda bulunmak ve dış ticaret açığına sebep olan ithal ürünlerin yerine yerli ürünlerin geliştirilmesi de hedefleniyor.

Hakkında Yılmaz Atasoy

Uzun zamandır sosyal medya haberlerini takip ediyorum. Sosyal medya danışmanlığı veriyor ve aynı zamanda makaleler yazıyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir