Salı , 18 Ocak 2022

Kurumsal Twitter Hesapları En Etkin Nasıl Kullanılır?

Sosyal medyanın gücünü fark eden kurumlar Twitter alanında boy göstermek için çabalıyor. Facebook’da hesabı olanlar sosyal medyanın sadece oradan ibaret olmadığının farkındalar. Twitter’a gelmeye cesaret edemeyen kurumlar dijital ortama taşınmak üzere çeşitli sosyal ağlarla beraber Twitter’ı nasıl kullanmalı sorusu gündeme geliyor?

– Sizi takip edenleri takip edin!

Twitter’ın yeni popüler olduğu zamanlarda az kişiyi takip etmek ya da hiç kimseyi takip etmemek, çok kişi tarafından takip edilmek bir prestij göstergesiydi şimdi ise geri takip etmeyenleri kolayca tespit eden uygulamalar sayesinde takipçilerinizi bir tık ile kaybedebilirsiniz.

– Liste özelliğini aktif kullanın!

Twitter’ın liste özelliği pek az bilenen, bilenler tarafından da az kullanılan bir özellik, takipçi sayısı binlere ulaşmış kişilerin bile, liste sayısının “0” olduğuna şahit oluyoruz, birisini bir listeye eklemek sizin için bedava reklam olacaktır, o kişiyi takip edenler liste kısmına baktığında sizi kolayca görebilecek ve sizden haberdar olacaktır. Etkin bir reklam yöntemi olarak vaktiniz varsa takipçilerinizi, oluşturduğunuz listelere ekleyin liste adını kendi adınız bile yapabilirsiniz.

– Takip etme konusunda gönlünüz zengin olsun

Alanınızla ilgili kişileri takip edin, takip ederken, twitter limitlerini zorlayın, sizi geri takip etmeyenler bile, kendilerini takip eden yeni kişiye bakarken,  markanızdan/kurumunuzdan haberdar olacaktır. Bu da bedava reklam demektir. Bireysel kullanıcılarını ve kurumsal hesapları dürtmekten çekinmeyin.

– Dili Türkçe olmayanları takip etmeyin!

İngilizce yayın yapan bir kurum değilseniz, sizi ekleyen yabancı hesapları geri takip etmeyin, bu boşuna takip etme sayını yükseltecektir, bu hesaplar etkileşimi olmayan sizi +1 arttırmaktan başka işe yaramayacak hesaplardır. Zaten bir süre sonra unfollow edeceklerdir.

– Takipçilerinize etkileşim halinde olun!

Takipçilerinizle şakalaşın, önemli günde tebrikleşin, insanlar hesabı bir botun değil bir insanın yönettiğini, hesabın hemen başında kendisini dinleyen canlı kanlı biri olduğunu bilsin. Örneğin size gelen sorulara şu müşteri no’dan bilgi alabilirsiniz gibi cevaplar vermeyin! Siz zaten müşteri hizmetlerisiniz!

– Bio Kısmını Özenle doldurun!

Bio kısmı takipçinin size açılan ilk kapısıdır, giriş kapısı ne kadar düzenli, güzel ve ifadesi güçlü olursa, takipçinin sizinle kuracağı ilişki de o kadar sağlıklı olur, bio’nuzda kendinizi en özgün ifadelerle tanımlayın, sizi takip etmelerin onlara ne kazandıracağı sorusunu cevaplayın!

– Profil resminize önem verin!

Takipçi için Bio açılış kapısı ise profil resmi, ön penceredir, içeri kafayı uzatıp bakmak isteyecekleri bir alandır. Hesabınızda asla twitter yumurtaları olmasın, “profil resmi olmayanları sil” diye twitter takipçi uygulamaları var unutmayın.

– Hesabınızla düzenli olarak tweet atın!

En geç 1 hafta üzerinde kullanılmayan hesapları insanlar eklemek istemezler, hesabın aktif kullanılmadığı kanaatine varırlar, hesabınızı düzenli olarak kullanın, orada olduğunuzu, twitter’ı önemsediğinizi gösterin.

– Hesap adınızdaki karakterlere dikkat edin!

Hesap adınızda alt tire(_) iki alt tire (_ _) rakam(_28) gibi karakterleri kullanmamaya çalışın, mention(bahsetmek) için insanlar size tweet atmak isterse hesabınız kolay akılda kalıcı olmayacaktır, akılda kolay kalan, kurum hesapları için gülünç olmayan, ciddi hesap isimleri seçmeniz ve tamamen harflerden oluşması her zaman için daha iyidir.

– Retweet’i aktif kullanın!

Takipçi sayınızın çok olması sizi, retweet yapmaktan alıkoymasın! retweet aktif kullanırsanız, size gelen mentions da o kadar çok artacaktır.

– Takipçilerini Ödüllendirin!

kitapçı yayıneviyseniz bir kitap, hava yoluysanız bir bilet , restaurant iseniz iki kişilik yemek daveti, fırsat sitesi iseniz puan vs. sizi takip etmek keyifli bir iş haline gelsin.

– Gündemden kopuk olmayın!

Sosyal Medya gündeminden kopuk, soğuk bir hesap olmayın, mesela gündemde deprem varsa kendinize düşeni yapın, bilge olun, sosyal medya kampanyalarına destek verin.

– Fake hesaplardan kaçının!

Bir hesabın fake ve artniyetli olduğunu düşünüyorsanız, markanıza zarar vermek için kasıtlı kullanıldığını hissettiyseniz, bundan iyice emin olduktan sonra o kişiyi block’lamaktan çekinmeyin! cevap vermeye değmeyecek alakasız sorularla sizi meşgul ediyorsa, görmemezlikten gelin, bu tür hesaplarla girişilen tartışmalar, diğer takipçilerinizi haklı olsanız bile rahatsız edecektir.

– Twitter dışında da hesabınızı tanıtın!

Markanızın/ kurumunuz Twitter hesabını başka mecralarda da tanıtın ve insanları bilgilendirin.

Hakkında Hasan Yener

SM Haber Genel Yayın Yönetmeni SEO - Digital Pazarlama - Sosyal Medya Pazarlama iletisim@sosyalmedyahaber.com

One comment

  1. Rakipleri kadar güçlü %100 Türk yapımı olan https://www.reachpod.com ile tüm sosyal ağları canlı takip edebilir, ileri tarihli haber yayınlayabilir, anahtar kelimeleri takip edebilir ve takipçilerinle iletişime geçebilirsin.Kısacası Sosyal Medya hesaplarını kolaylıkla ve güvenle yöneterek öne çıkartabilirsin.En önemlisi %100 Türk yapımı sadece bu yüzden bile destek vermeli ve mutlaka denemelisin…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir