Çarşamba , 22 Mart 2023

KuytuKöşe, Sözlük Dünyasına Hızlı Giriş Yaptı

İnteraktif Sözlüklere bir yenisi daha eklendi. Ekşi Sözlük’te başlayan “Adsız Sözlük” akımı “Kuytuköşe“yi doğurdu. Kuytuköşe kuruluş bildirisi şu şekilde:

Kuytuköşe, “bir sözlük daha” değildir veya “bir alternatif” olarak doğmamıştır. Kuytuköşe; Ekşi Sözlük’ün, yazarlarından tam bağımsız keyfî ve denetimsiz işletilmesi, bir şirket olarak zaman içerisinde kaliteyi gelirle takas etmesi, tüm isteklere kulağını tıkaması ve meşru yolların hiçbirinin kâr etmemesi neticesi, bizzât ekşi sözlük yazarlarınca kurulmuş bir platformdur ve bu yönüyle, şu an var olan tüm sözlüklerden ayrılır.

Ekşi Sözlük’ün arayüz değişimi ve beta’yla siyam ikizi olarak gelen sansür dalgası, “antikçiler kendi sözlüğünü kuruyor kampanyası”nı doğurmakta gecikmedi ve böylece kuytuköşe’nin ‘kodlari atıldı’.

Tüm bu dayatmalara tepki olarak ve kaliteyi baz alarak kurulan kuytuköşe, “adsız sözlük” olarak hayata adımını atarken, kullanıcılarına da katılımcı demokrasiyi vaat etti. Öyle ki bu yeni ‘sözlüğün’ adı bile yoktu, onu da kullanıcılar seçecekti.

24 ocak 2014 tarihi itibariyle açılan kuytuköşe’nin kısacık tarihinde;

— Henüz açıldığı hafta sonlanmadan 1000 civari üye kaydoldu, ki tek başına bu sayı bile, niteliğe olan özlem ve gereksinimi vurgular sanıyoruz.

— Her kullanıcının isim önerisinde bulunup oy kullanabildigi bu yeni mecrada isim olarak “kuytuköşe”de karar kılındı.

— Ssözlüklerin bu güne değin veremediğini vermek ve hattâ yazarlara kendi mecralarını yönetme hakkını sağlamak maksadı güttüğünden, alışıldık sözlük konseptinden sıyrılarak adı içerisinde ‘sözlük’ten ferâgat etti.

— Moderasyon seçimiyle herkesin moderatörlük için aday olmasının önu açıldı, isteyen vaatlerini ve endişelerini dile getirdi ve 1 haftalık seçim sonucu yazarlar, kendi (6 ay için) moderatorlerini seçtiler.

— Geride bırakılan 1 ayda, 2’si hâlen devam etmek üzere, siteiçi özelliklerden yazı silme sebeplerine kadar 10 adet seçim yapıldı; alınan kararlar uygulamaya kondu.

Kuytuköşe’nin, açılışının 40. gunu itibariyle, 274 yazarı, 910 caylak kullanıcısı, 4 moderatörü, 12.000’e yakın başlığı ve bu başlıklar altında 26.000’den fazla yazısı bulunmaktadır.

Son söz olarak belirtme ve yineleme gereği duyuyoruz ki, kuytuköşe, kullandıgı arayüz hâriç bir ‘sözlük’ değildir; birçok sözlük ezberini bozmuş/feshetmiştir; her üyeye yazar olma garantisi vermez, lâkin her yazarina yönetime katılım ve fikir beyân hakkını taahhüt eder; temel hukuk kuralları çerçevesinde düşünce ve ifâde özgürlüğünü şart koşmasına binâen, ancak ve ancak, nitelikten tâvize veya kalitenin tümden yoksunluğuna tahammül gösterilmez.

İlk ay için hazırlanan infografik ise şu şekilde:

Hakkında Hasan Yener

SM Haber Genel Yayın Yönetmeni SEO - Digital Pazarlama - Sosyal Medya Pazarlama iletisim@sosyalmedyahaber.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir