Salı , 7 Şubat 2023

Lahana İle Gelen Sağlık

B, C, E vitaminleri ve potasyum, kalsiyum, kükürt, demir, bakır ve magnezyum gibi mineraller açısından zengin bir besin olan lahana, farklı çeşitleri ile üretimi yapılmakta ve tüm çeşitleri ile de hastalıklara çare sunmaktadır.

Çeşitli yemekleri yapılabilen ve güzellik için kullanılabilen lahana, türlü hastalıklara da çare olmakta ve hastalıklardan kurtulmaya yardımcı olmaktadır. Beyaz, kırmızı, kara gibi çeşitlerinin ülkemizde de yetiştirildiği lahananın faydaları da diğer pek çok bitkisel ürün gibi oldukça fazladır.

1-Yemek: Öncelikle dolması yapılan lahana, pilava ve çorbalara da konulmaktadır. Sofralarımızın vazgeçilmez unsuru olan geleneksel turşularımızda da yerini almakta ve salatalara da lezzet katmaktadır.

2-Kan: İçeriğinde bulunan kükürt, arsenik ve mineraller ile kanı temizleyen lahana, bol idrar söktürmekte, vücuttaki suyu ve zehirli atıkları temizlemektedir. Kansızlığı gideren lahana aynı zamanda da pek çok kanser türü ile de savaşmaktadır. Özellikle de mide, kalın bağırsak, akciğer ve cilt kanseri ile mükemmel bir mücadele sergilemektedir. İçerdiği antioksidanlar sayesinde bedene güç veren ve dinçlik sağlayan lahana, yaralarında çabuk iyileşmesine yardımcı olmaktadır.

3-Mide: Mideye olumlu faydaları dokunan ve özellikle de mide kanserini önleyen, aynı zamanda da kansere karşı yardımcı tedavi niteliği gören lahana, mide ülseri için de geleneksel bir tedavi yöntemi sunmaktadır. Lahananın sıkılması ile elde edilen suyu mide ülserini önlemekte ve ülserli hastalarda iyileşmeye yardım sağlamaktadır. Lahanayı sıklıkla tüketen kişilerde mide hastalıklarının yanı sıra çeşitli hastalıkların da olmadığı yapılan araştırmalar neticesinde ortaya çıkmıştır.

4-Bağışıklık: Bağışıklık sistemine etki eden lahana, bağışıklığı güçlendirmekte, vücuda direnç ve kuvvet sağlamaktadır. Ayrıca bakteri ve virüsleri de yok etmektedir. Mayalanmış lahana ise hazımsızlığa ve gut hastalığına iyi gelmektedir.

5-Ağrı: Pek çok bitkinin ağrı kesici özelliği bulunması gibi lahana da ağrılara karşı etkili olmaktadır. Özellikle de romatizma ve siyatik ağrılarından şikâyet edenlerin sıklıkla lahana yemeleri önerilmektedir.

6-Lahana Suyu: Mideye iyi geldiği bilinen lahana suyu, aynı zamanda da öksürüğü ve balgamı da kesmektedir. Ses kısıklığı, göğüs ucu çatlakları, sarılık ve safra kesesi hastalıklarında da faydalı olmaktadır. Özellikle de lahananın haşlandıktan sonra ki suyunun içilmesi bağırsak kurtlarının düşmesine ve kilo vermeye yardımcı olmaktadır. Ancak kekremsi bir tadı olması sebebiyle içmekte zorlananlar için birkaç damla limon sıkılması önerilmektedir. Lahananın tohumları da kurt düşürücü etki göstermektedir. Lahana iyice ezilip yumurta akı ile lapa haline getirildiğinde de mükemmel bir merhem ortaya çıkmaktadır. Bu merhem öncelikle yanıklara etki sağlarken cilt lekelerinde ve sivilcelerde de faydalı sonuçlar vermektedir. Ayrıca haşlanan lahananın suyu da cilt leke ve sivilcelerine fayda sağlamaktadır.

Kat kat tombul bir sebze olan lahana pek çok derde deva ve çare olmaktadır. Lahana hakkında tüm merak ettiklerinize cevap bulabilmek için  linke tıklayın.

Hakkında Hasan Yener

SM Haber Genel Yayın Yönetmeni SEO - Digital Pazarlama - Sosyal Medya Pazarlama iletisim@sosyalmedyahaber.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir