Salı , 18 Ocak 2022

Microsoft’un gizli sosyal ağ projesi hakkında detaylar!

İşte Microsoft'un gizli sosyal ağ projesi!

Kendi sosyal ağını geliştiren Microsoft, Facebook ve Google’a rakip olmaya hazırlanıyor.

Bu yılın başlarında Socl.com adlı site yanlışlıkla yayına girmiş ve yazılım devinin kendi sosyal paylaşım sitesinin üzerinde çalıştığı spekülasyonları yapılmıştı.

Site kullanıcıların aradığını bulup paylaşmasını sağlayan sosyal bir arama servisi olarak tanımlanmış ve Facebook ve Twitter ile kayıt olma butonlarının yer aldığı göze çarpmıştı. Kısa süre sonra Microsoft siteyi yayından kaldırmış, bunun yanlışlıkla yayına alınan bir iç tasarım projesi olduğunu açıklamıştı. 

Bugün Socl.com adlı siteyle ilgili elimize yeni bilgiler ulaşmaya başladı. Buna göre Socl.com arama, keşfetme ve sosyal network’ü biraraya getiren bir sosyal ağ projesi. Socl, en solda navigasyon araçları, ortada sosyal paylaşım, sağda diğer seçeneklerin yer aldığı 3 sütundan oluşuyor ve bu haliyle Facebook tasarımını fazlasıyla hatırlatıyor.

En tepede “Neyi arıyorsunuz?” diye soran büyükçe bir arama kutusu bulunuyor. Buradaki aramaların Microsoft’un arama motoru Bing tarafından yapılacağı açık.

Site genel olarak etiketleme üzerine kurulu. Kullanıcılar ilgilerini çeken konuları belirliyor ve bunlarla ilgili sosyal güncellemeleri alıyor.

Socl’da ayrıca kullanıcıların arkadaşlarıyla videolu sohbet yapmasını ve Youtube videoları izlemesini sağlayan bir özelik de mevcut.

Sitenin amacının kullanıcıların ilgili sonuçlara göre birbiriyle daha fazla iletişime geçmesi olmasına rağmen, özel mesajlaşma Socl’de henüz yer almıyor. Sitenin ne zaman yayın hayatına başlayacağı da belirsizliğini koruyor.

Öte yandan Microsoft’un Facebook ile güçlü bir işbirliği içinde olduğunu da hatırlatmakta fayda var.

teknogaste.com

Hakkında Hasan Yener

SM Haber Genel Yayın Yönetmeni SEO - Digital Pazarlama - Sosyal Medya Pazarlama iletisim@sosyalmedyahaber.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir