Pazar , 25 Eylül 2022

Pinterest nedir? Nasıl Kullanılır?

İnternetin hızlı delikanlısı olma yolunda ilerleyen Pinterest tüm dünyada fırtına gibi esiyor. Açıldığından beri kısa sürede 10 milyon üyeye ulaşan pinterest, markalardan kişilere kadar geniş bir kitlenin ilgisini çekmiş durumda. peki pinterest nedir?

Pinterest, İngilizce Pin (iğnele) ve Interest (ilgi alanı) kelimelerinin birleşiminden oluşmuş bir isim. Pinterest için, televizyon hakkında söylenen “radyonun resimlisi” tabirini kullanabiliriz. Evet, Pinterest Twitter’ın resimlisidir :) Çok yüzeysel oldu belki ama, işleyiş olarak neredeyse Twitter’la aynı sisteme sahip. Twitter’la arasındaki en büyük fark, kendine ait bir uygulaması olması. Pin it adı verilen bu uygulamayı browser’a kuruyorsunuz, sonra gezindiğiniz sitelerde hoşunuza giden resimleri Pin’lemek için bu butonu kullanıyorsunuz, seçtiğiniz resimi tıklayıp kendi “pano”nuza yolluyorsunuz. neyse, şimdi adım adım pinterest rehberini gezelim:

1- Nasıl üye olunur?

Pinterest şu anda deneme aşamasında. Bu sebeple sadece davetiye ile üye alıyor. Davetiye için ya siteye mail adresini bırakıyorsunuz ya da üye olan birinden davetiye istiyorsunuz. Sabrınız varsa bir kaç gün bekleyip Pinterest’tan gelecek davetiyeyle üye olursunuz ya da sosyal ortamlardan ya da arkadaşlarınızdan davetiye istersiniz. ben 2 gün içinde gelen davetiye ile üye oldum. Sabrın sonu selamet :)

2- Üye oldum, üyeliğimi nasıl aktif hale getireceğim?

Davetiye geldikten sonra siteye giriş yapmak için ya Facebook ya da Twitter hesabınızı Pinterest’a bağlamanız gerekiyor.

3- Facebook veya Twitter hesabımı bağladım, siteye tam üye oldum… sonra?

Sonra Pinterest sizden profilinizi düzenlemenizi isteyecek. kullanıcı adınızı (nick), mail adresinizi, şifrenizi değiştirebilirsiniz. Bağladığınız hesabınıza bağlı olarak Pinterest’ın sizin adınıza yayın yapmasın engelleme fırsatınız da var. yani haberiniz olmadan facebook duvarından bir şey yazamayacak, tweet atamayacak.

Profilinizi düzenlediniz… şimdi sırada “pano”larınızı oluşturma zamanı.

Panolar pinterest’ın kalbi konumundalar. ilgi alanınıza göre panolar oluşturuyorsunuz, isterseniz manzara, isterseniz mimari, isterseniz moda, isterseniz arabalar… ilgi alanınız panolarınızı (boards) şekillendirecek.

4- Pin it uygulaması nedir?

pin it (iğnele), pinterest’ın, internette sörf yaparken beğendiğiniz görselleri profilinize yüklemenize yardımcı olan uygulamasıdır.

aşağıda gördüğünüz görsel, bobiler.org sitesinde pin it uygulamasının aktif hale geldiğinde uygulamanın karşımıza çıkardığı ekrandan alınmıştır. sitedeki görseller, uygulama ile seçiliyor ve panolarınıza gönderebilmeniz için uygun hale geliyorlar.

bu aşamadan sonra seçtiğiniz görsele tıklıyorsunuz, karşınıza şu ekran geliyor:

1 numaralı kısım seçtiğiniz görseli, 2 numaralı kısım görseli iğneleyeceğiniz panoyu, 3 numaralı kısım ise görselle alakalı açıklamanızı yazacağınız bölümü gösteriyor. her şeyi düzenledikten sonra pin  it diyorsunuz, görseliniz panonuza yerleşiyor.

5- Burası çok sıkıcı, eğlenceli şeyler yok mu?

Pinterest’taki ilk zamanlarınızda, twitter’da sıfır takipçiniz varken gayretle tweet atmanıza benzer bir durumla karşı karşıya kalabilirsiniz. Panolarınız dolu, onlarca panonuz var ama takipçiniz yok… şimdilik bu gayet normal çünkü Türkiye’de henüz meşhur olma aşamasında pinterest. bir gün gelecek diğer siteler gibi pinterest’ın da suyunu çıkaracağız. ama bu demek değildir ki bırakalım bu işleri, twitter’da facebook’da takılmaya devam edelim… Tasarımcı iseniz, kendi panonuza görseller ekleyebilir, bir nevi “portfolyo” olarak kullanabilirsiniz. Hatta, benden duymuş olmayın ama gün gelecek “uyanık” kimseler bu panoları “CV” olarak kullanacaklar. her şey size kalmış. yine de canınız sıkılıyor, buralar bomboş diyorsanız, sizi anasayfada yer alan “Everything” (her şey) bölümüne alabiliriz. oradaki kategorilerden istediğinizi seçip görsel deryasında kaybolabilirsiniz.

Pinterest’ı elimizden geldiğince anlatmaya çalıştık. Ben burayı beğendim üye olmak istiyorum diyorsanız sitede yer alan “request an invite”a tıklayıp siteden gelecek davetiyeyi bekleyebilirsiniz. ya da “sabrım yok, bana davetiye lazım diyorsanız sener@sosyalmedyahaber.com adresine mail atabilirsiniz. vaktim müsait olduğunda gelen maillere davetiye yollayacağım. hadi bakalım, Pinterest sizi bekliyor…

 

Hakkında SMH MAKALE

5 comments

  1. Pinterestten para kazananlar var bunu nasıl yapıyorlar ? Biz nasıl yapabiliriz ?

  2. Kaç Yaşında ve ölüm sebebi

  3. gerçekten çok güzel bir siteymiş sayenizde kullanmasınıda öğrenmiş oldum.. detaylı anlatım için teşekkürler

  4. Ali Durmuş
    Pinterest güzel bir site,en azından reklam verenler,ürün tanıtanlar yada sosyal aktiviteler için…Fakat site Türkçe,pek anlayamıyorum…Web’de araştırdım, resimpanosu adında bir site buldum…Pinterest ile benzerliği var,bu siteyi kullanan varsa,lütfen paylaşsın…Kaliteli bir siteye benziyor evet fakat…Pinterest gibi mi acaba ?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir