Salı , 30 Mayıs 2023

Siyasetçilere Sosyal Medya Tüyoları

TURGUT ÖZAL SEÇMENİ EKRANDA YAKALADI
“İnsanların toplumsallaşması ve siyasallaşması sürecinde sahip olunan iletişim teknolojisi her zaman için kazananı belirledi. Eskiden davullu tellal çıkarırdı muktedirler; artık herkes tellal çıkarabiliyor. Dönemsel olarak gazeteleri, sonra radyoyu en iyi kullanan adaylar ABD seçimlerinde başkan olmayı başardı. Türkiye’de de Turgut Özal, 1983 seçimleri öncesinde TRT’deki yayında en iyi performansı göstererek hiç kimsenin şans vermediği parti olarak sürpriz yaptı. Gülümsedi, projeler konuştu ve rakiplerine göre halka daha sıcak mesajlar verdi ve siyah-beyaz TV ekranından halkı yakalamayı başardı. Sonrasında da ekranı çok sevdi ve bu anlamda büyük yatırımlar yaptı. Bence Türkiye’de bu seçimleri sosyal medyayı en iyi kullanan parti ya da adaylar kazanacak.

İTİBAR ÇOK ÖNEMLİ 
Mesele 6 bin ya da 9 bin kişilik sosyal medya orduları kurduğunu ilan etmek değil, zira bu gerçek olamayacak bir kurgu… Tek kişilik ama doğru bir sosyal medya kadrosu yeri geldiğinde 5-10 bin kişilik kadrolardan iyi iş çıkarabilir. Sosyal medyada itibar önemli; siz kimleri- kimler sizi takip ediyor? İşbirliği yapılan sosyal medya şirketlerinin iyi seçilmesi gerekiyor. Bu şirketler takipçi sayısını yükselteyim derken bir anlamda doping yapıyor ve hesabınız yumurta sepetine dönüyor. Kendi kendinize, üstüne bir de para ödeyerek sanal bir dünya içinde bir dev aynası efekti yaratıyorsunuz. Siz sanıyorsunuz ki gönderdiğiniz mesaj milyonlarca kişiye ulaştı; oysa dönüp arkanıza baktığınızda her biri aynı ajans tarafından üretilen yumurta ordusu var. Süreci profesyonelce yürütürken, paralı askerlerden oluşan ordular değil gerçek savaşçılara gereksinim var.”

YATIRIM YAPIN: Sokakları boş yere afişlerle, bayrak ve konfetilerle kirletmeye gerek yok. O bütçenizi sosyal medyaya akıtın.
DOĞRU İNSANLARLA ÇALIŞIN: Sosyal medya popülasyonuna kendilerini, projelerini iyi anlatabilsinler. Ve elbette sosyal medya stratejilerini genel yaklaşımları ile uyumlu olarak yaşama geçirecek kişiler ya da şirketlerle çalışmalarında yarar var…
MESAJLARA GERİ DÖNÜN: İnteraktiviteyi iyi kullanın. Kısa sürede size gelen mesajlara geri dönüş yapın. Bu geri dönüşler samimi ve net olmalı.

TANYEL YILMAZ MTM Medya Takip Merkezi Genel Müdür Yardımcısı

Hakkında Hasan Yener

SM Haber Genel Yayın Yönetmeni SEO - Digital Pazarlama - Sosyal Medya Pazarlama iletisim@sosyalmedyahaber.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir