Çarşamba , 22 Mart 2023

‘Siz bakmayın erkekler ağlamaz dendiğine’

GÖZYAŞI

Bazen vücudumda su kalmayıncaya kadar ağlamak istiyorum ve birden Hz. Ömer geliyor aklıma. Adaletin, cesaretin timsali Hz. Ömer… Hanımını dul, çocuğunu yetim bırakmak isteyen karşıma çıksın diyerek aleni hicret eden Hz. Ömer, onca azametine rağmen kıyamete süresi nazil olduğunda Allah korkusundan devesinden düşen Hz. Ömer ve ağlamaktan iki yanağında iki iz oluşan Hz. Ömer…

Kim bilir ne kadar ağladı koca ünvanlı koca mimar, Mimar Sinan. Evine kaçak su çekmiş dendiğinde, öğrencisi Mehmet Çelebi’nin bile yaptığı Tac Mahal eseri dünyanın yedi harikasına aday gösterilen Hoca Mimar Sinan. Altmış yıllık mimarlık hayatı boyunca iki ayda bir eser açılışı yapan harika Mimar Sinan.

Sakın ola ki yakın tarihteki gazete manşetlerine aldanıp, vebaline girmeyin. Evine çekilen o su, susuzluktan kıvranan İstanbul’u su şehri yaptıktan sonra Kanuni’nin dile benden ne dilersen iltifatına karşın kendisinin abdest arzusuyla talebidir; lakin bu hediyenin belgesinin olmaması yıllar sonra gözyaşına ve hayatını anlattığı Tezkiretül Bünyan kitabında belirttiği gibi zamanın büyüklerine kırılmasına sebep olmuştur. Hele ki 83 yıldır kayıp olan naaşının baş bölümünün vebali üzerimizdeyken, bir vebaline daha girmeyelim.

Yaşadıkça ve yazdıkça daha çok anacağımız Mimarbaşı’nın bugün gözyaşından dem vurduk. Aslında akması gereken bizim gözyaşımızken…

Ey gözü yaşlı Fatih! Çağ kapatıp çağ açan Fatih Sultan… Peygamber müjdesine mazhar olan Fatih Sultan Mehmet… Ancak şahitlerin bilir, Ebül Vefa Hazretlerinin kapısında, devletin ona ihtiyacı var diye kabul edilmediğinde ne kadar ağladığını. İstanbul’u fethettim http://loans-cash.net/how-it-works.php , Allah dostunun kalbini fethedemedim diyerek akan gözyaşını.

Ve elbette hayata başlarken ümmetim diye ağlayan ve bir ömür ümmeti için ağlayan, açlıktan karnına taş bağlayan, nimete şükrederken ağlayan, Allah için savaşan, Allah için ağlayan, ümmete hem güneş hem mah, habibullah.

Siz bakmayın erkekler ağlamaz dendiğine. Erkek ağlamalı, erkek duygulu olmalı… Erkek duygulu olmalı ki zulme karşı durmalı. Allah için ağlamalı ki güçlü olmalı.

Mustafa İZMİTLİ

Hakkında Mustafa İZMİTLİ

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir