Salı , 18 Ocak 2022

Sleep Cycle ile uyanabilmek

“Bir arkadaşımın önerisi ile denedimSleep Cycle uygulamasını. Önce biraz yorumları inceledim, sonra indirdim.

Iphone kullanıcıları için hazırlanmış olan bu uygulamada, telefonun yer çekimi sensörlerini (accelerometer) kullanarak , yataktaki dönüş hareketlerimizi kaydediyor.  Bu hareketlere göre uykunun hangi safhasında olduğumuzu raporluyor (Awake, Asleep, Deep, vs.). Kurduğumuz saatte uyandırabilmek için de uykunun en hafif evresinde yavaş yavaş çalmaya başlıyor.

Uygulama ilk açıldığında, talimatların yer aldığı bir ekran çıkıyor. Yatmadan önce telefonu nereye ve nasıl koymamız gerektiğini anlatıyor. Alarm kurunca tüm gece boyunca açık kalacağı ve hareketlerimizi kaydedeceği için en uygun yer yastığın kenarı, yatağın köşesi oluyor. Bu durumda telefonun düşmemesi için nevresimin altına koymamız öneriliyor. Tabi, telefonu çok uzakta bulundurmamak, çok ısınmasını önlemek için yastık altına koymamak lazım.

Telefonu doğru yere yerleştirdiğimizden emin olmak için ‘Test’ yapıyoruz. Bunun için ‘Start’ seçeneğine basıp öncelikle telefonu yerine yerleştirip, sonra 1. adım olarak  yatakta sırt üstü yatıyoruz, 2. adım olarak yavaşça sanki gece uykumuzda yüzüstü dönmüş gibi dönüyoruz, 3. adım olarak tekrar sırt üstü pozisyona geçiyoruz. Eğer bu dönüşlerde uygulama ötmesi telefon için doğru yeri seçtiğimiz anlamına gelecek.

Uygulamayı kullanmadan önce telefonu  Uçak Moduna geçilmesi ya da gece boyunca şarjda kalması gerekmektedir. Uçak Moduna alınırsa telefonun tüm kablosuz ağı devre dışı kaldığı için hem manyetik alan etkisi azalmakta, hem de pil tüketimi düşmektedir.

Alarm saatini, melodiyi seçiyoruz. Start tuşuna basıp telefonu uygun konuma yerleştirip uyuyoruz. Tabi bu durumda telefonu kilitlemiyoruz ve uygulama gece boyunca açık kalıyor. Uyandırması için verdiğimiz saatin yarım saat öncesinden uykumuzun en hafif olduğu anı yakalayıp alarmı çalıyor, eğer öyle bir durum olmazsa alarm saatinde çalıyor ve uyandırıyor.

Alarmı kullandığımız dönemlerin istatistiklerini alabiliyoruz.

Hangi gün ne kadar derin ya da hafif uyuduk?

Ortalama kaç saat uyuyoruz?

O gün kaç saat uyumuşuz?

 

Uygulama gerçekten etkileyici ve sabah uyanma problemi olanlara şiddetle tavsiye olunur :) Denemelerim başarılı oldu, uyandırırken hafif anı yakalıyor ve ayrıca klasik bir alarm gibi birden çalmaya başlamıyor, tonu rahatsız etmeyecek düzeyde ayarlanmış, yavaş yavaş yükseliyor.

Uygulama App Store’da 0,99$

Deneyince yorumunuzu bekliyorum :)

İyi uykular.. ”

* Bu yazı www.hanifeerciyas.com adlı blogdan alıntıdır.

 

Hakkında Dijital Dünya Habercisi

Sosyal ağlar, web, andorid, kültür, sanat, edebiyat

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir