Perşembe , 8 Aralık 2022

Sosyal Medya Hakimiyeti

Facebook ve Twitter başta olmak üzere sosyal paylaşım ağlarına artan yoğun ilgiye şirketler de daha fazla  kayıtsız kalamadı. Artık şirketler proje başına 100 milyon liralara kadar varan bütçelerle sosyal medyanın içindeler.

Facebook’un dünyadaki kullanıcı sayısı 750 milyona ulaşmış durumda. Bu da hiç şüphesiz  sosyal medyada yer almak isteyen kurumların iştahını kabartıyor. Peki ülkemize bakacak olursak sosyal medyaya bakış açımız nasıl?  Dünyada sosyal medya trendlerini en yakından takip eden ülkelerin başında Türkiye geliyor. Türkiye, Facebook’ta en çok kullanıcıya sahip ülkeler sıralamasında dördüncü sırada. Facebook’ da Türk kullanıcıların sayısı şu anda 28 milyon civarında.

Facebook u popülerlik açısından Twitter takip ediyor. Hele de Twitter’ın Türkçe ara yüzünün kullanıma sunulmasıyla bu mecranın da Türk üye sayısının büyük bir ivmeyle artması beklenmekte.

Tüketicilerin sosyal medya ağlarına olan ilgisi, şirketleri de doğal olarak harekete geçirdi. Özellikle de pazarlama ve iletişim sektöründe yeni kuralları sosyal ağlar oluşturur hale geldi. Artık markalar sosyal ağlarda tüketicileri ile  buluşuyor; bu mecralardaki online oyunlar, etkinlikler ve reklamlarla iletişime geçiyor. Şirketler böylece hayran topluluklarını büyüterek daha fazla bireye ulaşabilme fırsatını yakalamış oluyorlar. Uzmanlar da sosyal medyanın, tüketiciyle markayı birbirine daha önce hiç görülmemiş bir şekilde yakınlaştırdığı görüşünü öne sürüyorlar.

Vaziyet böyle olunca şirketlerin reklam ve pazarlama bütçeleri içerisinde  sosyal medyanın payı da gitgide artıyor. Dünyada şirketlerin sosyal medyada reklam harcamaları 2010 senesinde 2.1 milyar dolar seviyesine kadar çıkmıştı. Yapılan tahminlere göre bu rakam 2015 senesinde 8.3 milyar dolar seviyesine ulaşacak. ABD’de her 100 markanın 90’ının Facebook’ta sayfası olduğu bilinmekte.  Sosyal medya pazarının artık iyiden iyiye olgunlaştığı bir yer olan İngiltere’ye bakacak olursak sosyal medya reklam harcamaları diğer mecralara yaklaşmış durumda.

Türkiye’de hem büyük şirketler hem de Kobi’ler bu gerçeği fark etmiş olacaklar ki sosyal medyada bütçeleri bir hayli büyüyor. 2011 senesi için Türkiye’de Facebook reklam harcama beklentileri 5 milyon lira civarında. 2014 senesinde ise Türkiye’de şirketlerin sosyal medya harcamalarının toplam pazarlama bütçesinden yüzde 20 pay alması bekleniyor. Büyük bir potansiyel barındırdığı görülen sosyal ağ pazarlamasında buna bağlı olarak büyük şirketler arasındaki rekabet giderek artıyor.

Facebook’un en çok beğenilen şirketleri arasında avea başı çekerken Ülker’in ise Facebook’ta takipçi sayısı 1 milyonu geçmiş durumda. Türk Hava Yolları, Turkcell, Ülker, mavi jeans, Garanti ve Akbank gibi yerel büyük şirketlerin yanı sıra Nike, Starbucks ve Microsoft sosyal ağlar üzerinden tüketicilerine ulaşmaktalar. ..

(Devam Edecek)

 

Hakkında Yılmaz Atasoy

Uzun zamandır sosyal medya haberlerini takip ediyorum. Sosyal medya danışmanlığı veriyor ve aynı zamanda makaleler yazıyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir