Pazartesi , 30 Ocak 2023

sosyal medya psikolojimizi bozuyor mu?

Uluslararası Sosyal Medya Derneği (USMED) Yönetim Kurulu Başkanı Said Ercansosyal medyada beğenilmeme korkusunun insanlarda psikolojik sorunlara yol açtığını söyledi.

Ercan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, sosyal medya kullanıcılarına yönelik araştırmalar yaptıklarını ve araştırmalara göre, insanların sosyal medyada genellikle beğenilmek için bir şeyler paylaştığını belirtti.

Dünyada son yıllarda sosyal medya kullanan birçok insanda bir çeşit kaygı bozukluğu FOMA’nın görüldüğünü aktaran Ercan, “Bu insanlar sürekli sosyal medya için telefona dönüp dönüp bakıyor. Türkiye’de 50 milyon internet kullanıcısı var. Kullanıcılar ortalama 5 dakikada bir telefonuna bakıyor. Yine yapılan araştırmaya göre, cüzdanımızı kaybettiğimizde bunun yanımızda olmadığını 3 saatte fark ediyoruz ama telefonu kaybettiğimizi 5 dakikada anlıyoruz” diye konuştu.

Sosyal medyanın insan hayatına çok fazla girdiğini vurgulayan Ercan, şöyle konuştu:

“Sosyal medyada bir şey paylaştıklarında insanlar hemen ‘kaç beğeni oldu, kaç kişi gördü?’ diye bakıyor. Sosyal medyada beğenilme kullanıcıları mutlu ediyor. Beğenilmeme ile karşılaşan kullanıcılarda ise psikolojik sorunlar ortaya çıkıyor. Sosyal medyada beğenilmeme psikolojiyi bozuyor.”

“TÜRKİYE’DE 60 MİLYON AKILLI TELEFON KULLANICISI 50 MİLYON SOSYAL MEDYA KULLANICISI VAR”

Türkiye’deki akıllı telefon ve sosyal medya kullanım alışkanlıkları hakkında açıklama yapan Uluslararası Sosyal Medya Derneği (USMED) Yönetim Kurulu Başkanı Said Ercan, Türkiye’de 60 milyon akıllı telefon kullanıcısı, 50 milyon sosyal medya kullanıcısı bulunduğunu söyledi.

İnternet abone sayısının 66 milyon civarında olduğuna işaret eden Ercan, Türkiye’de genç nüfusun sosyal medyayı çok aktif kullandığını, gençler arasında internet kullanım oranının yüzde 90’a ulaştığını bildirdi.

Ercan, gençlerin daha çok eğlence amaçlı internet kullandığını belirterek, şunları kaydetti: “Türkiye’de video üretme ve izleme oranı tüm dünyanın üzerinde seyir gösteriyor. Sosyal medyanın bireylerin psikolojilerine etkilerine bakacak olursak, maalesef, narsizm ve nispetizm artıyor, herkes sosyal medyada mutlu görünmeye çalışıyor, beğenilme duygusu psikolojiyi bozuyor. Değer algısı alınan like üzerinden şekillenirken, kitabın okunmadığı ama bolca resmin çekildiği bir çağ yaşıyoruz. Yine herkesin konuştuğu ama kimsenin dinlemediği bir dönemdeyiz.”

İNTERNET BAĞIMLILIĞI ARTIYOR

Ercan, internet bağımlılığının arttığının altını çizerek, yapılan bir araştırmaya göre, internet kullanıcılarının yüzde 43’ünün kendini bağımlı olarak tanımladığını aktardı.

“Kötü kullanım başka, bağımlılık başka” diyen Ercan, “FOMO-Gelişmeleri kaçırma korkusu (fear of missing out), Hikikomori (Elini ayağını çekmek-Sosyal çekilme), Fake Titreme gibi hastalıklar son dönemde zirve yaptı. Mavi Balina gibi oyunlar gençler için tehlike oluşturuyor. Deep web önlenmeli ve gençler bilinçlendirilmeli. Aileler çocuklarını suçlamadan, kızmadan onlarla arkadaş olarak ve onlar gibi öğrenerek, tehlikeleri önceden fark edebilirler” ifadelerini kullandı.

Hakkında Hasan Yener

SM Haber Genel Yayın Yönetmeni SEO - Digital Pazarlama - Sosyal Medya Pazarlama iletisim@sosyalmedyahaber.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir