Salı , 7 Şubat 2023

Sosyal Medyada Aslında Kimiz?

Sosyal medyayı bir panayır yeri gibi düşünelim. Panayırları bilirsiniz. İnsanlar toplanırlar veya bir düğün düşünün bir dernek düşünün veya bir görüşmeye giderken en güzel gömleğini giyen birini düşünün. Sosyal medya da böyle aslında orada da olurken en iyi şeylerimiz ile oluruz. en iyi fotoğraflarımız, en iyi yemeklerimiz, en iyi gezdiğimiz yerler, kimse İETT otobüsünde iken bak çok güzel seyahat ediyorum diye fotoğrafını koymaz, uçaktaki resmini koyar ama.

Hayatta da öyledir önemli bir yere gittiğinizde en güzel gülüşünüzü takınırsınız, normal hayatta küfür ediyorsan orada etmemeye dikkat edersin. Aslında bir vitrin gibi sosyal medya. İnsanların vitrini çünkü sosyal medyada olmak istediğimiz insanız, olduğumuz değil ve bu çok önemli orada kafamızda bir kahraman var. Said Ercan’ın kahramanı nasıldır?, hayat belki bazen bazı şeyleri olmamızı istememiştir ama orada olabilmeye imkan var, orada çok iyi bir yazar gibi durabiliriz, boynunuza fular takıp bir resminizi koysanız bir yazara dönüşebilirsiniz, bu kadar basit! Kendini yazar gibi gösterebilirsin. Böyle bir sürü çocuk oldu, mesela yazar bilmem ne diye hesap açıp, ismini vermeyeyim, daha sonra kitap yazıp yazar olan çocuklar var. Onaylanmış hesap almak için gençler İMDB’de sayfa açıp kendini oyuncu gibi gösterdi ya da TFF’de sayfa açıp futbolcu gibi gösterdi. Bir algı yönetimi yaptı, kendini yazar gibi gösterdi, kitap çıkarttı ve insanlar gitti kitabını aldı. Böyle, kesinlikle bir kalitesizliğin olduğu doğru, bir bilgi kirliliği olduğu doğru fakat bunun zamanla çözüleceğini ve insanların zamanla yavaş yavaş normal hayatlarını da paylaşacağını düşünüyorum.

Çünkü hepimiz ortak bir sihir yapıyoruz aslında. Yani aslında ortak bir yalana sahip çıkıyoruz hepimiz bunun zamanla kırılacağını, zamanla rayına oturacağını düşünüyorum. Yeni bir düzenin oturması zaman alır, sosyal medyanın da normalleşmesi zaman alacaktır. Fakat gittikçe, canlı yayınlar publishing, yayıncılığa döndü sosyal medya. Yani sosyal medya size şu imkanı veriyor, siz bir kameraman olabiliyorsunuz, bir editör olabiliyorsunuz. Benim şu anda 100.000’in üzerinde farklı sosyal ağlarda takipçim var. En çok satan gazeteler sıralaması yaptığınızda ben ilk 10’a giriyorum yani bu çok ciddi bir güç aslında ve istediğimiz bir güç yani hani hep deriz ya işte sözün gücüne inanan, söz medeniyetinin çocuklarıyız. Doğu toplumları böyledir söz medeniyetinin çocuklarıdır. Sosyal medya aslında çok güzel bir şey veriyor, text tabanlı iletişim. Tarihte hiç kimse bu kadar yazmamıştır, hiç kimse de bu kadar okumamıştır. Ilkokulda öğetmenlerimiz hep “ne olursa olsun okuyun” derlerdi sosyal medyada da insanlar bir şekilde okuyorlar. Deli gibi WhatsApp kullanıyorlar ve bu yazışarak kullandığımız bir şey. Düşünün artık amcalar, dedeler WhatsApp kullanıyor ve bu bir kazanım aslında text tabanlı iletişime geçiren bir kazanım. Burada önemli olan şey ise content.

Sosyal medyada tüketici misin yoksa üretici misin? Sosyal medyanın ilk halini düşünelim, Facebook, Twitter kurulduğunda içinde hiçbir şey yok, sen profil açıyorsun, ben açıyorum öteki açıyor ve biz o contenti tüketiyoruz. Ben senin arkadaşın isem senin contentini görüyorum başka birisini görmüyorum. Öte yandan contenti sen üretmez isen kim üretirse onun görüşü kazanır. Ve tabi bir de işin içinde reklamlar var çünkü iyi bir pazar sektörü burası. Facebook reklamlarına siyasilerin, kurumların verdiği paralar çok deli paralar. İşte bu cari açıklar falan nereden artıyor diye soruyoruz, işte buradan artıyor. Google’a bugün verilen paralar çok ciddi paralar yani dudak uçuklatacak paralar ve bunların yanında Google hem para kazanıyor hem de senin ülkenle ilgili data veri elde ediyor.

WhatsApp 19 milyar dolara satıldı. Reklam var mı  WhatsApp’ta yok. Türkiye’nin en değerli kurumu Tüpraş 4.4 milyar dolara satıldı. Dört kat fark var. Onun için sosyal ağlarda Türkiye maalesef tüketici.  Onun için vizyonun değişmesi lazım. Bizim çok acil yerli sosyal ağ, bugün yine söylüyorum hep söyleyeceğim çünkü yerli sosyal ağ yerli otomobilden daha değerlidir, yerli arama motoru yerli otomobilden daha değerlidir. Bu projenin Türkiye gibi genç nüfusun çok fazla olduğu yerlerde acilen hayata geçmesi gerek.

Hakkında Hasan Yener

SM Haber Genel Yayın Yönetmeni SEO - Digital Pazarlama - Sosyal Medya Pazarlama iletisim@sosyalmedyahaber.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir