Cumartesi , 3 Aralık 2022

Toplumsal Değişimi Okuyabilmek

Etrafınıza biraz dikkatle baktığınızda nerdeyse her alanda, Türkiye’de yaşanan değişimin farkına varabiliyorsunuz. Toplumsal yapıdaki bu farklılaşmanın özellikle gelirin tabana daha fazla yayılmasından kaynaklanmakta olduğunu, evvelden toplam ülke gelirinden daha az pay alan kesimlerin bu yeni gelir dağılımı sonucu ekonomik alanlarda daha fazla görünmelerinden daha net müşahede edebiliyoruz. Önceleri sadece belli zümrelere hasredilmiş özel alanlar gibi görülen yerlerde şimdi geliri artmış ama eskilerden farklı kişilerin de boy göstermesi, kimileri için altlarındaki zeminin kayması gibi görülürken, kimileri içinse olması gereken ve fakat adaletsiz bir gelir bölüşümünden dolayı bu zamana kadar gerçekleştirilemeyen doğal bir durumun sonucu olarak telakki edilmektedir.

Daha öncede yukarıda bahsettiğim durumu destekleyen şeyler duymuş ve ekranlarda görmüş olmama rağmen, bu hafta içinde yaşadığım iki olay bu konuda daha bir mutmain olmamı sağladı. Bunlardan birincisi TUSKON (Türkiye İşadamları ve Sanayicileri Konfederasyonu) tarafından düzenlenen Türkiye-Dünya Dış Ticaret Köprüsü Programı çerçevesinde Grand Cevahir Otel’de gerçekleştirilen ve benim de katıldığım gala yemeği idi. Lüks bir salonda düzenlenen bu lüks akşam yemeğine (tek kişilik yemek bedeli organizatörlerden aldığım sahih bilgiye göre 100 TL) iştirak eden firmaların nerdeyse tamamı KOBİ niteliğinde firmalardı. Yabancı firma temsilcileri ile birlikte Anadolu firmalarının yetkililerinin katıldığı bu gala yemeğinde etrafıma şöyle bir göz attığımda bu insanların bu tür lüks mekanlardaki yemekli toplantılara çok da aşina olmadıklarını gözlemledim. Bir yabancılık çektikleri veya eğreti durduklarını asla söylemiyorum hatta kimisi için belki ilk olan böyle bir geceye ne kadar kolay da uyum sağladıklarını rahatlıkla ifade edebilirm. Daha önce çok daha mütevazi mekanlarda ve daha az profesyonel şartlarda ticaret yapmaya çalışan kişilerin, zengin İstanbul işadamı ve sanayicilerini uzaktan seyrettikleri yerlere bugün kendilerinin de oturmaları ve büyük ticari fırsatları kovalamaları, Türkiye’deki değişimin nasıl bir yol aldığını göstermesi bakımından dikkate şayan bir durumdur.

İkinci vakayı ise İstanbul’dan Bursa’ya gelirken deniz otobüsünde yaşadım. Normalde deniz otobüsünün maliyeti otobüse göre daha yüksektir ve İstanbul-Bursa arasında arabası olanların tercih ettiği bir ulaşım vasıtasıdır. Akşam namazını kılmak için vapurun içindeki mescide yöneldiğimde namaz kılmak için uzun bir kuyrukla karşılaşacağımı hiç tahmin etmezdim. Bir gurup yaklaşık 15-20 kişilik mescidde namazlarını kılıp hemen çıkıyor ardından diğerleri giriyor ve vazifelerini ifa ediyorlardı. Yaklaşık 25 dakika sırada bekledim ve namazımı kılıp çıktıktan sonra da hala kuyruğun devam ettiğini şaşkınlıkla gördüm. İnsanı mutlu eden ve gururlandıran bu tablonun arkasında kendini dindar olarak gören kesimde yaşanan gelir artışını ve dolayısıyla yukarıdaki örnekle birlikte yaşanan toplumsal değişimin boyutlarını daha iyi ve net gördüm.

Birçoğumuzun başından buna benzer olayların geçtiğinden hiç şüphem yok. Bu toplumsal değişimi herkesin çok iyi okuması gerekiyor. Başta siyasiler ve bürokratların çok iyi anlaması gereken bu tabloyu Müslüman kanaat önderlerinin de kesinlikle es geçememesi gerekir. Hasılı hangi noktada olursa olsun toplumla alakadar olan kişilerin toplumu ilgilendiren bir konuda karar verdiklerinde yeni dinamikleri göz önünde bulundurarak harekete geçmeleri, verecekleri kararlarda isabet bulmaları için hayati önem taşımaktadır.

Hakkında Takyettin Karakaya

1980 yılında Muş’ta doğdu. 1997 yılında Sivas’ın Şarkışla ilçesindeki İmam-Hatip okulundan mezun oldu. 2002 yılında İstanbul Üniversitesi İngilizce İktisat Bölümü’nden mezun oldu. 2006 yılından beri, Bursa’da yerleşik Uludağ İhracatçı Birlikleri Genel Sekreterliği’nin Avrupa Birliği Bölümü’nde uzman sıfatıyla çalışmaktadır. Hasta Hakları Aktivistleri Derneği Bursa Temsilciliği görevini yürütmektedir. Gençlerin hacca gitmelerini teşvik etmek amacıyla Genç Hacılar Platformu'nu kurmuştur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir