Salı , 18 Ocak 2022

Türk Şirketi Dünyanın En Büyük Android Tabletini Yaptı

Android işletim sistemini televizyona aktaran özel bir sistem geliştirerek dünyanın en büyük android tabletini yaratan ARDIC, tüm dünyada ses getirdi.

2008 yılında bilişim teknolojileri alanında ARGE faaliyetleri yürütmek üzerine kurulan şirket, tüm dünyada ses getiren bir çalışmaya imza atarak dev bir Android tabanlı ekran yarattı.

Türk şirketinin yarattığı prototip 10 inçlik bir Android Honeycomb tabanlı cihazın 1080p desteği bulunan 65 inçlik LCD ekrana bağlanmasıyla oluşturuldu. Ekran üzerinde iki parmak kullanılarak basit işlemler gerçekleştirilebiliyor. Şirketten verilen bilgilere göre, yakın zamanda çoklu dokunmatik ekran desteğinin de verilmesi bekleniyor.

Şirketin ürettiği tablette NVIDIA Tegra 2 işlemci, 1 GB RAM, 16GB flash hafıza, çift kamera, HDMI, USB, microSD yuvaları ve 3G ile WiFi bağlantısı bulunuyor. Bir istasyona yerleştirilen tabletin ekrana bağlanması sırasında video ve ses için HDMI, dokunmatik ekran için de USB kullanılıyor.

Cihazın akıllı tahtalara bir alternatif olarak kurumlar ve okullarda kullanılması bekleniyor. Sahiden de akıllı tahtalar için ayrıca bir yazılım ve cihaz maliyetinden kurtularak Android tabanlı tabletin büyük ekranda kullanılması fikri kulağa hoş geliyor.

Şirketin internet sitesinde yer alan ifadelerse şu şekilde:

“Android işletim sistemi üzerinde, kernel seviyesinde değişiklik yaptık. Bu değişiklikler, tabletten ekrana kesintisiz aktarım yapmak için sürücülerinin güncellenmesi, 1080p HD desteği için optimizasyon ve docklu ve docksuz modda çalışma desteğini kapsamaktadır. Büyük dokunmatik ekranı, dock ile tablete bağladığımızda, eğer bahsettiğimiz değişiklikleri yapmamış olsaydık, büyük ekrana dokunarak işlem yapmak mümkün olmazdı. Kısaca, yapılan işlem, tablet üzerindeki görüntünün TV’ye aktarılması kadar basit bir olay değildir.

Şimdilik prototip olan bu çözüm üzerinde, kablosuz versiyonu için (dock olmadan) çalışmaktayız. Ayrıca, aynı büyük ekran ile bir çok tabletin iletişime geçmesi üzerinde de çalışmalarımız devam ediyor.”

kaynak: btnet.com.tr

Hakkında Hasan Yener

SM Haber Genel Yayın Yönetmeni SEO - Digital Pazarlama - Sosyal Medya Pazarlama iletisim@sosyalmedyahaber.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir