Çarşamba , 30 Kasım 2022

TÜRKİYE’NİN DEĞİŞEN SİYASAL SİSTEMİ VE BİR ZAYIF HALKA OLARAK MHP

Şu ana kadar yazılı ve görsel medyada hiç bir köşe yazarının veya yorumcunun dile getirmemesine şaşırdığım bir iddiayı gündeme getireceğim bu yazımda. İddiam şu sıralar herkesin yoğun bir şekilde aşina olduğu konular hakkında. Hepimizin bildiği gibi başbakanımız ABD’nin iki partili rejimini Türkiye’ye uyarlamakta son derece hevesli. Bunun istikrarı artıracağını düşünüyor. Tam da bu sebeple dünya üzerinde ender rastlanabilecek derecede yüksek ve anti-demokratik seçim barajının Türkiye’nin selametine olduğunu söylüyor. Hiç kimseyi zan altında bırakma heveslisi değilim ama sebep sonuç çizelgesine baktığımda hali hazırda gündemimizi meşgul eden olayların son derece planlı bir şekilde Türk siyasal sisteminin iki partili rejime evrilmesine hizmet ettiğini görebiliyorum. Bu iki partili sistemden de sırasıyla en çok AK Parti, CHP ve BDP faydalanıyor.

Ne var peki bu aralar Türkiye’nin gündeminde? Türkiye’nin gündemi bir anda nasıl değişiverdi? Asıl önemlisi nasıl oldu da bütün bu olaylar hemen seçim öncesine denk geliverdi?

1) MHP çok enteresan bir şekilde seçim öncesi üst üste kasetlerle gündeme geldi. MHP çekirdek kadrosunun yarısı istifa etmek durumunda kaldı. Öyle ki MHP nin artık seçmeninin yüzüne bakacak hali kalmadı. Seçime 20 gün kala ortaya çıkan kasetler MHP ye seçim öncesi yeni bir kadro kurma şansı dahi vermiyor. MHP seçmeninin karşısına seks skandalları, hiç bir iddiaya doğru düzgün cevap veremeyen ve zaten çok da sevilmeyen bir genel başkan ve yarım bir çekirdek kadro ile girecek. MHP seçmenin önemli bir kısmının hali hazırdaki ahlak dışı tabloyu kaldıramayacak derecede muhafazakar olduğunu hesaba katarsak MHP’nin baraj altında kalması oldukça olası. İki partili rejime adım atılmasında en önemli ayak budur.

2)BDP ve PKK sempatizanları nereden kafalarına estiyse artık, son zamanlarda AK Parti mitinglerinde olay çıkarır, başbakanın konvoyuna ağır silahlarla saldırır, hükümet aleyhine akıl almadık propaganda yapar oldular. Sonra da telsiz den çok enteresan bir şekilde “tek hedef AKP” mesajını duyuverdik. Bana göre amaç MHP nin yıllarca ekmeğini yediği MHP-BDP kutuplaşmasını BDP-AKP kutuplaşmasına evirmektir. BDP ve PKK, MHP seçmenine “Bakın artık MHP yi değil AKP yi Türk milliyetçiliğinin adresi olarak görüyoruz, siz bizim karşımızda iseniz AKP ye oy verin, MHP ye verdiğiniz oyların artık bizim için bir manası yok.” mesajı veriyor.

3) Çok enteresan bir şekilde Hakkari de esamesi okunmayan CHP’nin Hakkari mitingi bir anda insanla dolup taşıverdi. Bunda Kemal Kılıçdaroğlu’nun şaşırtıcı ve bir o kadar inanılması güç vaatleri de etkili. Bence, yine MHP seçmenine “Bakın Kürtler AKP’nin kanlı bıçaklı olduğu CHP’yi destekliyor, düşmanının düşmanı dostundur, madem MHP böyle baraj altında bırakılası ahlaksız bir parti oyunuzu AKP’ye verin” mesajı veriliyor.

Sonuç olarak Türkiye ancak sermayedarların gerçek söz sahibi olduğu ABD usulü iki partili rejimlere doğru evrilmekte. Zaten son derece kısıtlı olan siyasal bağımsızlığımızı tamamen kaybetmek üzereyiz. AK Parti, CHP ve BDP siyasal sitemi sistemin zayıf halkası olan MHP’yi harcayacak şekilde yeniden düzenliyor. Bu seçimin tek konusu bu, seçimin başka konusunun olmamasının sebebi de bu.

Hakkında Faruk Ziya

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir