Pazar , 4 Aralık 2022

Twitter’da II. Dünya Savaşı Başladı

Oxford Tarih bölümünden mezun Alwyn Collinson, twitter’da ilginç bir hesap açtı. anlık II. dünya savaşı tweetleri atılan bu hesap ilk tweet’ini 31 ağustos’ta girdi. II. dünya savaşı 1939-1945 yılları arasında gerçekleşmişti. şimdi ise @RealTimeWWII adlı twitter hesabından aynı gün ama 72 sene önce gerçekleşmiş olaylar tweetleniyor. bu ilginç twitter hesabı son tweet’ini 2016 yılında girecek. yani savaş şu an yaşanıyormuş gibi anlık bilgi alacağız. II. dünya savaşına meraklı olanlar, objektif olamayacak bir gözden savaşı takip etmek isteyenler twitter’da @RealTimeWWII adlı hesabı takip edebilirler. şu anki takipçi sayısı 128 binin üzerinde olan bu hesap son tweetini girene kadar çok daha fazla kişiye ulaşacak gibi…

bu hesaptan atılan ilk tweet: “SS troops dressed as Poles are attacking radio transmitter in Gleiwitz, to provide pretext for Germany to attack Poland.”
yani: “Polonya askerleri gibi giyinen SS birlikleri Gleiwitz’de bir radyo vericisine, Almanya’nın Polonya’ya saldırmasına bahane olsun diye saldırı düzenlediler.”

ayrıca bu hesaptan sadece metinler değil görseller de tweetleniyor. savaşla ilgili görseller muhakkak dikkatinizi çekecektir.

gerçekten çok ilginç bir fikir. bakalım türk tarihi için de benzer hesaplar alınıp tweetler girilecek mi?

Hakkında SMH MAKALE

2 comments

  1. İngilizce kısmın çevirisi yapılsaymış iyi olurmuş;

    “SS troops dressed as Poles are attacking radio transmitter in Gleiwitz, to provide pretext for Germany to attack Poland.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir