Pazar , 25 Eylül 2022

Uzay Asansörü Gerçek Oluyor

– Kaçıncı kata çıkacaktınız? – Uzaya lütfen. Bir Japon inşaat firmasının açıklamasına göre bu diyalog önümüzdeki 40 yıl içinde gerçeğe dönüşebilir.

Tabi ki, kapalı alanda 30 saniyeden fazla kalmak klostrofobinizi ortaya çıkarıyorsa bu sizi heyecanlandıracak bir gelişme olmayacaktır. Çünkü bu asansörle uzaya çıkmak tam bir hafta sürüyor.

Projenin sahibi olan Obayashi Corp.’un belirttiğine göre yolculuğun bu kadar uzun sürmesinin nedeni ise asansörün varacağı uzay istasyonunun yeryüzünden 36,000 km uzakta olması. Tokyo merkezli şirket, uzay asansörünün 2050 yılında hazır olmasını beklediğini ifade ediyor.

1991’de keşfedilen karbon nanotüplerin çelikten daha güçlü bir bileşim olması uzay çalışmaları için bir çok adım atılmasına sebep oldu. Obayashi’nin planında uzaya 96,000 km uzunluğunda bir kablo döşemek var. Bu da Dünya ve Ay arasındaki uzaklığın sadece çeyrek mesafesi kadar bir uzunluğa denk geliyor. Kablonun bir ucuna uzay istasyonu inşaa edilirken diğer ucu ise Dünya’ya sabitlenecek.

Asansöre 30 kişi aynı anda binebilecek ve 200 km/s hızında yol alacak. Uzay istasyonunun içerisine laboratuvar ve yaşama alanı kurulacak ve bu istasyon 36,000 km yukarıda yer alacak.

Obayashi’ye göre US National Aeronautics ve Space Administration gibi kuruluşlar da yapı şirketinin fikriyle ilgileniyor. Projenin gerçekleşme ihtimali ise büyük ölçüde şirketin karbon nanotüpler için yeterli finansal kaynakları sağlamasına bağlı.

Bu yolun yolcularını hemen uyaralım: Elimizde yeterli veri olmasa da asansörün içinde kalındığı takdirde diafondan görevliyi çağırmanın mümkün olacağını sanmıyoruz.(teknogaste)

Hakkında Hasan Yener

SM Haber Genel Yayın Yönetmeni SEO - Digital Pazarlama - Sosyal Medya Pazarlama iletisim@sosyalmedyahaber.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir