Pazar , 26 Mart 2023

Video Kırpma Nasıl Yapılır?

Hemen hemen her bilgisayarda bulunan, bulunması gereken programlardan biri olan VLC Player’ın bu gün sizlerle pek bilinmeyen bir özelliği üzerinde durup ayrıntılarını paylaşacağız. Video kırpma nasıl yapılır?

VLC Player aslında pek çoğumuzun film izlemek, video izlemek veya müzik dinlemek için kullandığımız bir program. Fakat VLC Player’ın bir çok özelliği bulunmakta, örneği gerekli ayarlamaları yaptığınızda IP üzerinden kamera sahibi bir dükkanın kamerasına bağlanabiliyor, canlı izleme yapabiliyor, kayıtlar gerçekleştirebiliyorsunuz. Bu bilinen özelliklerden bir tanesi, bu yazımızda sizlere VLC Player ile video kırpma özelliğini anlatacağız.

VLC Player’ın bu özelliği aslında tam olarak bir kırpma sayılmaz, videonun belirli bir yerinde durdurup kayıt butonuna basıyor, dilediğiniz yere kadar videoyu tekrar kaydediyorsunuz. Çok uzun videolarda olmasa da VLC Player kısa video kırpmalarında oldukça işlevsel diyebiliriz. Başlangıç olarak VLC Player ile kırpılacak olan videonun nereye kayıt  edileceğini seçelim ki daha sonra kırptığımızda videonun nerede olduğunu arama problemi ortadan kalksın.

VLC Player açıkken üst sekmeden araçlar sekmesine tıklayın ve en alttaki ayarlar bölümüne girin,

12

Sol bölümde “ Giril Ya da Kodlayıcı/Çözücü ” sekmesine tıklayarak resimde de görüldüğü gibi “Kayıt klasörü ya da dosya adı” kısmında “Gözatın” seçeneği ile masaüstünü seçin, kaydederek sekmeyi kapatın.

Bu işlemi tamamladıktan sonra VLC Player’ın gelişmiş kullanım ayarını açmanız gerekiyor, bu işlem için tekrar VLC Player ana bölümdeyken üst sekmede “Görünüm” bölümüne tıklayarak “Gelişmiş Denetimler” seçeneğine basın ve pencereyi kapatın. Ana bölüme döndüğünüzde başlat, durdur, sardır seçeneğinin üstünde yeni bir seçenek olduğunu göreceksiniz, bu seçenek ise videolarınızı istediğiniz yerden kaydetmeye başlayıp istediğiniz yeri videodan çıkarabilirsiniz, yani kırpma işlemlerinizi VLC Player üzerinde gerçekleştirebilirsiniz.

Windows için VLC Player ile video kırpma nasıl yapılır öğrendik. Takıldığınız yerler için yorum alanını kullanabilirsiniz.

Hakkında Mert Usluer

Sosyal medya, teknoloji ve bir çok konuda yazar. "sosyalmedyahaber.com"

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir