Perşembe , 29 Temmuz 2021

”Yangın Var” Ekibi Çekimlere Başladı

Diyarbakır’dan Trabzon’a trajikomik bir aşk hikayesi… ”Yangın Var” … Radikal gazetesi yazarı Koray Çalışkan’ın bir haberden yola çıkarak senaryolaştırdığı Yangın Var filminin çekimleri Diyarbakır’ da başladı. Politik komedi tarzında çekilecek filmin ”Eurimages” ile Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın desteklediği tek film olma özelliği bulunuyor. Filmde bini aşkın kişi rol alacak. Başrollerini Osman Sonant ve Nesrin Cevadzade paylaşırken, Yavuz Bingöl Belediye Başkanı rolünde karşımıza çıkacak. Yönetmenliğini 72.Koğuş, O… Çocukları, 120 filmlerinin yönetmeni Murat Saraçoğlu’nun yapacağı filmin bu yıl sonunda vizyona girmesi planlanıyor…

Bir 3. sayfa haberinden yola çıkılarak senaryolaştırılan ve Türk-alman ortak yapımı olan ”Yangın Var” filminin başrollerini ”Pandora’nın Kutusu”  filmindeki performansıyla 16. Altın Koza Film Festivali’nde ”En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu” ödülünü alan Osman Sonant ile Nesrin Cavadzade paylaşıyor. Filmde ayrıca Yavuz Bingöl, Erkan Can, Şerif Sezer, Settar Tanrıöğen, Gaffur Uzuner ve Metin Yıldız gibi ünlü oyuncularda rol alıyor.

”Kürtçe Dersleri Alıyorum”
Film hakkında konuşan oyunculardan Nesrin Cevadzade filmde gerçekçiliği yakalamak için kürtçe dersleri aldığını belirtirken Yavuz Bingöl ise filmin politik-komedi tarzında olduğunu söyledi ve ekledi, ”Senaryodaki bir cümle beni çok etkiledi. Çünkü bir şehid kardeşi, ‘Benim yüreğimdeki yangını kim söndürecek. Ben itfaiyeyi ne yapayım’ diyor. Aslında her iki tarafta da ateş düştüğü yeri yakıyor. Bu savaşın bir şekilde, bin yıldır kardeş olan iki toplum arasındaki bu işin bir şekilde bitmesi lazım. Bu ülke hepimizin. Ben Türkmenim, gelinim ise Kürt. Yani hepimiz kardeşiz. Umarım bu film insanların önyargısı üzerinde olumlu bir etki yapacak”

Çekimleri Diyarbakır’da başlayan ve Bingöl, Erzurum, Artvin, Rize ve Trabzon’un ardından 15 Ağustos’ta Çayırbağı’nda tamamlanacak filmin, yıl sonunda vizyona girmesi planlanıyor. 1000’in üzerinde figüran, 100 oyuncu ve 80 kişilik bir yapım ekibinin çalıştığı, Eurimages ile Kültür ve Turizm Bakanlığınca desteklenen filmin konusu ise şöyle :

”İtfaiye kamyonları bozulan Karadenizli Çayırbağı beldesine, Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi bir itfaiye aracı hibe eder. Karadenizli Koşman, itfaiye aracını teslim almak için hayatında ilk kez Diyarbakır’a ayak basar. Koşman, Diyarbakır’ın zenginliğini görür, Diyarbakır’a ve yaşayan halkına olan tüm algısı altüst olur. Dönüş yolculuğu sırasında yanında gizemli bir misafir, dışarıda olağanüstü bir doğa, önünde uzun bir yol ve sıra dışı bir macera vardır. Aşk, hüzün ve kahkaha dolu bin 200 kilometrelik yolculuk, Koşman ve Diyarbakır’dan kendisine katılan Asya bütün hayatını değiştirir.”

Başroller Nesrin Cevadzade & Osman Sonant

Yavuz Bingöl & Osman Sonant

Hakkında Turgay Candan

İletişim Öğrencisi / Kurgu-Montaj İşçisi / Şeyhinin Talebesi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir