https://juragankomik.com
Salı , 16 Nisan 2024

Zorunlu Filtreye Hukuki Darbe!

İnternete uygulanan zorunlu filtrelere bugüne kadar vurulan en sert darbe vuruldu: İzin vermiyoruz!
Türkiye’de zaten uzunca bir süredir, “sansür yok” söylemlerine rağmen devam eden site yasaklama uygulaması, aslında tüm dünyanın gündemindeki bir konu. İşte bu konuda, “zorunlu internet filtresi” konusunda en ciddi karar, Avrupa Adalet Divanı’ndan geldi.

Konu Belçika merkezli… Belçika Besteciler Derneği, ya da kısa adıyla SABAM, bir süre önce, Scarlet Extended adındaki bir internet sağlayıcıya dava açmıştı. Davanın konusu ise, Scarlet Extended abonelerinin, SABAM’ın telif haklarına sahip olduğu eserleri indirmesi idi. Dava sonucunda mahkeme, servis sağlayıcının, abonelerinin bu eserlerini indirmelerine imkan bırakmayacak şekilde bir filtre uygulamasına hükmetti. Yani kararla birlikte, Scarlet Extended, birçok siteye erişimi engellemek zorunda kaldı.

Ama servis sağlayıcı bunu kabul etmedi ve konuyu temyize taşıdı. Temyiz mahkemesi ise, AB Adalet Divanı‘na danışarak kararın AB hukukuna uygun olup olmadığını sordu. AB’den gelen karar ise aynen şu şekilde oldu: Uygulama AB hukukuna aykırıdır, izin veremeyiz.

Kısacası internet sitelerine erişimin, mahkeme kararı ile bile olsa, AB hukukuna aykırı olduğu kanıtlanmış oldu. Bu kararın, diğer AB ülkelerine ve hatta Türkiye gibi yüzlerce sitenin, mahkeme kararı bile olmadan engellendiği bir ülkeyi nasıl etkileyeceğini ise zaman gösterecek

Hakkında Hasan Yener

SM Haber Genel Yayın Yönetmeni SEO - Digital Pazarlama - Sosyal Medya Pazarlama iletisim@sosyalmedyahaber.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir