Pazar , 29 Mayıs 2022

10 “tvit”lik bilimkurgu öyküleri yarışması başladı

TBD, 10 “tvit”lik bilimkurgu öyküleri bekliyor

Yaygınlığı gün geçtikçe artan twitter, bilimkurgu öykü yarışmasına da girdi.  14. TBD Bilimkurgu Öykü Yarışması’nda, 10  “tvit”lik (toplam 1400 karakter) öyküler yarışacak. Öykülerin,  31 Temmuz 2012’ye kadar gönderilmesi gerekiyor.

Günümüz insanı iletişimi, zaman ve mekân sınırlaması olmadan sosyal medya ortamları aracılığıyla çok daha hızlı ve kolay gerçekleştiriyor. Gazete, televizyon ve film gibi geleneksel medyadan farklıklar gösteren sosyal medyada herkes, üretimde bulunabiliyor. Sosyal medya platformları, insanların buluştuğu, iletişimde olduğu, öykü ve deneyimlerini paylaştığı bir çerçeveye sahip.

Türkiye Bilişim Derneği (TBD) Bilişim Dergisi’nin bu yıl düzenleyeceği TBD Bilimkurgu Öykü Yarışması, “10 ‘tvit’lik bilimkurgu öyküleri” sloganıyla yola çıkıyor. Twitter, sosyal medyanın en popüler araçlarından biri olarak gösteriliyor. Bilindiği gibi her geçen gün karmaşıklaşan İnternet dünyasında basit bir takip mekanizması sağlayan twitter (tweet, İng. cıvıldama); İnternet’te kısa mesajların gönderildiği, başkalarının mesajlarının okunabildiği bir sosyal ağ ve mikro-blog servisi.

Geleceğe yön verebilmek için bilimsel bir zeminde düş kurmanın önemine inanan TBD Bilişim Dergisi, klavyesine güvenen yazarları, en fazla 1400 karakterden oluşan kısa ya da çok kısa bilimkurgu öyküleriyle yarışmaya davet ediyor. Bu yıl 14.’sü gerçekleştirilecek olan TBD Bilimkurgu Öykü Yarışması’nda, 10  “tvit”lik (en fazla 1400 karakter) bilimkurgu öyküleri yarışacak.

Bilimkurgu türünde ülkemizde saygın bir yeri olan yarışmaya katılmak için öykülerin,  31 Temmuz 2012’ye kadar bilimkurgu@tbd.org.tr adresine gönderilmesi gerekiyor. Postayla gönderilen öyküler, yarışmaya kabul edilmiyor. Jürisini Nazlı Eray, Özcan Karabulut, Sibel K. Türker, Sadık Yemni,  Meltem Vural, Nezih Kuleyin, Ali Özenci ve Koray Özer’in oluşturduğu yarışmada, birinciye 3; ikinciye 2 ve üçüncüye de bin Türk Lirası ödül verilecek.

TBD Yönetim Kurulu ile TBD Bilişim Dergisi Yayın Kurulu Üyeleri dışında herkesin katılabileceği yarışmayı kazanan öyküler,  9 Kasım 2012’de açıklanacak.

Yarışmaya ilişkin ayrıntılara www.bilisimdergisi.org  adresindeki TBD BİLİŞİM Dergisi Mayıs sayısının 94. sayfası veya  doğrudan http://www.bilisimdergisi.org/pdfindir/s143/pdf/94-95.pdf bağlantısından ulaşabilirsiniz.

Hakkında Hasan Yener

SM Haber Genel Yayın Yönetmeni SEO - Digital Pazarlama - Sosyal Medya Pazarlama iletisim@sosyalmedyahaber.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir