Cuma , 27 Mayıs 2022

10 Yıl Sonra Dijital Pazarlama Nasıl Olacak?

 

Günümüzde Türkiye’de markalar için sosyal medya alanında boşluklar bulunmakta bu durum markalar için avantaj oluşturmakta; fakat 10 sene sonra tüm markaların bu platformda olduğunu ve tüm ortamın dijitale kaydığını düşünün o zaman bu işleyiş artık bir avantaj olmaktan çıkacak ve müşteriler tarafından geri dönüşler pek yararlı olmayacaktır. 10 yıl sonra vatandaş gazeteciliği tamamen ön plana çıkmış olacak ayrıca sosyal medya fenomenlerinden bir kanaat önderlerin oluşacağı inancı içerisindeyim.  Sanal gerçeklik pazarlaması kavramı tamamen hayatımıza girecek. Örneğin markete gitmeden marketteki reyonları sanal gerçeklik gözlükleriyle evimize getirip alışverişimizi gerçekleştirebileceğimiz bir dönem bizi bekliyor.

İçerik pazarlaması

İçerik her geçen gün daha önemli hale geliyor, bir dönem markaların takipçi sayısı önemli iken, bir dönem görselleri önemki iken, gelecekte içerik çok önemli hale gelecek, tüketicilerin sizin hakkınızda yorumları sizin içeriğinizden kat kat önemli hale gelecek, içerik pazarlamasında storytelling en önemli unsur olacak, ürününüzün bir başarı hikayesi yoksa ya da bir hikayesi yoksa sadece maddi amaçlar için kurulduysa müşteriler nezdinde çok iyi bir konumda olmayacak, ama bir marka hikayesi olan, insanlaşmış marka hikayeleri olan, tüketicisini hikayesi ile bütünleştiren markalar daha kazançlı çıkacak.

Consumer

Costumer ve producer kelimelerinden ortaya çıkan türkçe üretüketici diyebileceğimiz hem üreten hem tüketen bir pazarlama döneminden bahsediyoruz mesela sosyal ağlarda hem üretici hem tüketiciyiz mesela dijital bankacılıkta kendi hesabımızı kendimiz oluşturuyor, talimat veriyo eft yapıyoruz aslında comsumer tamda böyle bir işte.

Sosyal sorumluluk

Sadece kapitalist duygularla iş yapan firmalar elenecek, dünyayı güzelleştirmeyen, insanlığa bir şekilde katkısı olmayan firmalar pazarlama güçlükleri çekecekler, tüketiciler firmalardan artık duygusal işler bekleyecekler, sosyal sorumlulukt samimi ve güzel işler görmek isteyecekler.

Big data

Büyük veri artık tüm kurumlarım mecburen yapacağı bir pazarlama fırsatına dönüşecek, fırsat diyorum çünkü bunu en iyi kullanan ve müşterinin seveceği şekilde kurgulayan firmalar bir adım önde olacak, alakasız pazarlama yapan kurumlar spamlanacak ve çok büyük tepkiler alacak.

Nesnelerin interneti

Sabah saatinizi kurduğunuzda telefonunuz navigasyon programı ile konuşup iş yolunuda trafik varsa sizi erken kaldıracak, nesnelerin interneti, artık sadece telefonun değil, tüm cihazların akıllandığı ve bir biri ile konuştuğu bir dönem olacak, dijital bankanız ile kredi kartınız ile buzdolabınızın konuştuğu ve kendi kendine sipariş verdiği bir dönemi düşünün iş oraya kadar gidecek.

Growth Hacking

Bu kavramını big data’nın gücü olarak tanımlayabiliriz. Kısaca Bir ürünü veya hizmeti satmak için analitik düşünce ve sosyal ölçümleri kullanan bir pazarlama tekniğidir. Growth Hacking, SEO konfigürasyonu, web sitesi, mobil ve uygulama analitikleri, içerik pazarlama, benchmarking ve segmentasyon testleri gibi dijital araçları kullanan, mass pazarlamaya göre düşük maliyetli ve daha targeting bir alternatif olarak da ortaya çıkıyor. Uslu markalar yerine, daha hareketli pazarlama reklam fırsatlarını kaçırmayan, gerilla pazarlama alanında maharetli, tüm mecraları akıllıca kullanan markalar gelecekte daha bilinir olacak.

 

Hakkında Hasan Yener

SM Haber Genel Yayın Yönetmeni SEO - Digital Pazarlama - Sosyal Medya Pazarlama iletisim@sosyalmedyahaber.com

One comment

  1. Sesli aramanın bu alanı büyük ölçüde etkileyeceğini düşünüyorum açıkçası. Şu an bile yapılan aramaların neredeyse %10’una yakını sesli aramalardan oluşuyor(muş)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir