https://juragankomik.com
Cumartesi , 18 Mayıs 2024

100 Bin Kişi İnternetten Para Kazanacak

İnternette vakit geçiren 100 bin kişiye para kazandıracağız

Microsoft Türkiye Genel Müdürü Tamer Özmen,Nokia ortaklığından Microsoft’un beklentisine, Skype alımı ile Microsoft’un neyi amaçladığına, Windows 8’in çıkış tarihinden Microsoft’un uzun yıllardır baş belası olan korsan kullanıcılara kadar birçok konuda önemli açıklamalarda bulundu.

– Microsoft Türkiye’nin ilerleyen dönemler için yeni projeleri var mı?
Elbette var. Önümüzdeki haftalarda yeni bir projemizi duyuracağız; ancak bu duyurudan önce projeyi tam olarak açıklamak istemiyoruz. Kısaca şunu söyleyebilirim: Türkiye’de 30 milyon internet kullanıcısı var ve internette yapılan şey genellikle geyikten ibaret. Yani bu kadar kişi interneti kullanırken para kazanmıyor. Biz interneti kullanırken kullanıcıların para kazanması için bir yol açacağız. 1 milyon ya da en azından 100 bin kişiye ulaşsak bile bu çok önemli. – Microsoft, yurtdışında benzer bir projeyi hayata soktu mu?
Hayır, sadece Türkiye’ye özel bir proje bu. Çünkü projeyi biz düşündük, program geliştirdik. Şu an her şey hazır, program üzerinde çalışıyoruz. Bunun haricinde bizim stratejimiz beşe bölünüyor. Birinicisi KOBİ’ler, ikincisi kurumsal şirketler, üçüncüsü son kullanıcı, dördüncüsü girişimciler, beşincisi ise sosyal yardım…

– Nokia ve Microsoft ortaklığından neler bekliyorsunuz? İki dev şirket bundan sonra nasıl hareket edecek?
Türkiye Nokia için çok önemli bir pazar. Türkiye’deki akıllı telefon pazarında Nokia’nın çok ciddi bir payı var. Nokia ile Microsoft’un bir araya gelmesi çok ciddi anlamda ilişkiyi farklı noktaya götürecek. Bu ortaklık sayesinde Nokia ile pazara girip daha farklı ürünlerle pazarda yer alacağız.

– Windows işletim sistemli Nokia telefonları ne zaman görebileceğiz?
Türkiye’ye önümüzdeki seneye kadar geleceğini sanmıyorum. Dünyada şu an 7 ülkede satılıyor.

– Microsoft, Skype için neden 8,5 milyar doları gözden çıkardı? Skype alımı Microsoft’a ne kazandıracak?
Bence çok stratejik bir satın alma… Microsoft bu alımla birlikte bir anda 150 milyon kullanıcıyı kazanmış oldu. Bunun dışında Microsoft, artık ben yazılım şirketi olmayacağım ve bugünden sonra dünyanın en büyük telekom şirketi olmaya karar verdim dese bunu yapabilecek gücü artık var. Elbette Microsoft bu açıdan konuya yaklaşan bir şirket değil. Microsoft’un bütün iş felsefesi iş ortakları üzerine kurulu. Telekom operatörleri de Microsoft’un büyük iş ortakları denilebilir. Daha da önemlisi, Skype alımı ile telekom operatörlerinin verdikleri data paketleri çok daha zengin bir hale gelecek. Bugün telekom operatörlerinin en büyük sorunu data problemi aslında. Data’ya karşı kullanıcıdan çok ciddi bir talep var; operatörlerin bu talebi karşılayabilmesi için ciddi yatırımlar yapması gerekiyor. Bu yatırımın karşılığında da kazançları olmuyor. Microsoft, operatörlerle birlikte çalışarak operatörlerin de bu işten para kazanmasını sağlayıp operatörler için iyi bir ortak olma şansını elde edebilir. Windows 7, Nokia ve Skype’ı bir araya getirirseniz, ortaya çok büyük bir ekosistem çıkıyor.

Microsoft Windows 8’i ne zaman kullanıcılara sunacak?
Ürün üzerinde çalışılıyor, ne zaman çıkacağını henüz bilmiyoruz. Yani Windows 8, 2012’nin başında da satışa sunulabilir, sonunda da…

Hasan Sabri Kayaoğlu

Hakkında Hasan Yener

SM Haber Genel Yayın Yönetmeni SEO - Digital Pazarlama - Sosyal Medya Pazarlama iletisim@sosyalmedyahaber.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir