Pazar , 19 Eylül 2021

13 Neden Uğursuz Sayıdır?

13 sayısı özellikle birçok Hristiyan’ın tam olarak uğursuz kabul ettiği bir gündür. İnsanların birçoğu bunun sebebini Hz. İsa’nın son akşam yemeğindeki havari sayısının 13 olduğuna inansa da aslında hikayenin aslı ve inancın kökeni çok daha gerilere dayanmaktadır. Bundan asırlar önce mitolojik tanrılar zamanında ışık ve güzellik tanrısı olarak kabul edilen Balder bir ziyafet verir.

Ziyafet toplamda 12 kişi davet edilmiştir, fakat sevilmeyen ve yalanlar ile hileler tanrısı olarak bilinen Loki davetli olmadığı halde bu ziyafete 13. Kişi olarak davet edilir. Ziyafet sırasında da kargaşa çıkararak ziyafeti veren Balder’i öldürerek onu sonsuzluğa gönderir. Bundan dolayı 13 uğursuz olarak kabul edilmeye başlanır.

Diğer yandan bunun bu şekilde kabul edilmesinde birçok farklı neden vardır ki bunlardan en önemlisi de Müslümanların peygamberlerinin Cuma günü doğup İsa’nın çarmıha gerilmesinin de Cuma günü nüksetmesidir. Bu nedenle 13 uğursuz olarak kabul edilir ve özellikle ABD de bu inanca katılan insanın sayısı düşündüğünüzden çok daha fazladır.

Ülkemiz için ise 13 Rakamının herhangi bir uğursuzluğu yoktur. Aksine 13. Cuma gibi kuruntulardan çok daha uzak bir şekilde yaşamakta ve Hz. Adem’in dünyaya gelişinin Cuma günü olması ve diğer birçok önemli gelişmenin Cuma günü olması nedeniyle bizler bugünü kutsal kabul ediyoruz. Bu inanç daha çok gayrimüslimler tarafından kabul edilmiş bir uğursuzluk batıl inancıdır.

Hakkında Hasan Yener

SM Haber Genel Yayın Yönetmeni SEO - Digital Pazarlama - Sosyal Medya Pazarlama iletisim@sosyalmedyahaber.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir