Pazar , 3 Aralık 2023

18 Mart Üniversitesi’nin Öğrencilerine Yaptığı?

Fen-Edebiyat Üniversitelerinin yıllardan beri gelen uygulaması şudur ki; 4 yıllık eğitimin ardından artı 1 yıl pedagojik eğitim verilir ve öğrenci kadrolu olarak öğretmenlik yapma hakkını kazanırdı. Bunu yapması içinse “Ales” denilen ölçme sınavından belli bir not elde etmesi gerekirdi. Bu sistem 2010 yılının içerisinde kaldırılıverdi. Böyle bakıldığında durumda bir anormallik yok gibi görünse de , eğitimine devam ettiği yıl içerisinde bunu öğrenen öğrencilerin nasıl da büyük bir haksızlığa uğradığı hep gözden kaçırıldı.

O öğrenciler üniversiteye girdikleri yıl “Ales” dene bu sınava girip formasyonlarını bu yolla alacakları sanıyorlarken, birden önlerine konulan 2,50 engeliyle karşılaştılar. Elbette ki kendilerini ve ortalamalarını buna göre hazırlamışlarken birden karşılaştıkları bu durum yüzünden inanılmaz bir mağduriyete uğradılar. Dönem ortasında 2,50 üzerindeki arkadaşları formasyon alırken onlar öylece kaldılar. Sene sonu ortalamaları 2,50 ve üzeri yapıp formasyon almayı ümit ederlerken, sadece 22 kişilik bir kontenjanla karşılaştı Türk Dili ve Edebiyatı mezunları..

Ve biliyoruz ki diğer bölümler de aynı durumdaydı.Liste açıklandığında 2011 mezunlarının hiç birinin adı bu listede yoktu, o kadar ki olan şuydu; çok çok önceki yıllardan “Ales” ile formasyon alamayıp fakat yüksek ortalamaya sahip olan bu mezunlar fırsat bu fırsat deyip ilk sıralara yerleşiverdiler.Aynı dönem arkadaşlarının formasyon aldığı fakat kendilerinin adeta görmezden gelindiği bu gençler bariz bir şekilde haksızlığa uğradılar.

Kontenjan arttırılmalı ve On Sekiz Mart Üniversitesi “kendi” mezunlarına yaptığı bu “hiçe sayma” politikasını durdurmalıdır.En mühimi de adil olan sistemin yani “Ales”in geri dönmesidir.Bunun için de gerekli olan ne varsa bu gençler yapacaklardır.. Eğer hak verilmemişse , alınacaktır!

Hakkında melike çakar

1989 yılında Bandırma'da doğdum.Çanakkale On Sekiz Mart Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı mezunuyum.

One comment

  1. Melike hanım, öncelikle mağdur olan arkadaşlar adına yapmış olduğunuz çalışmalardan dolayı sizi kutlarım. şu bilinmelidir ki birlik olursak gerekli makamlara sesimizi duyururuz. sessiz kalıp buna kader demeyelim dostlar..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir