Cumartesi , 28 Mayıs 2022

200 dolarlık çok fonksiyonlu tabletler geliyor

Çok yakında çok daha az paraya çok daha kaliteli tabletler alabileceksiniz.
Şu günlerde 150-200 dolar harcadığınız bir tabletten çok şey bekleyemiyorsunuz. Çoğunlukla baktığınız, Android tabanlı, tek çekirdek işlemcili, herhangi bir RAM hafızada ve çözünürlüğü az, düşük kalite çözünürlüklü herhangi bir marka oluyor.  Cihazına göre değişir, belki Google uygulama marketiniz ya da başka temel servisleriniz bile olmayabiliyor. Bu Amazon’un Kindle Fire’ında olduğu gibi satıcının sunduğu sınırlı sayıda ürünle çalışmak anlamını taşırken Android tabletlerde olduğu gibi en iyi kullanıcını deneyiminin sunulamaması sonucunu da doğurabiliyor.
500 dolar ve üzeri bir fiyata satın alacağınız çift çekirdekli, ful gigabyte ve bakış yönünü yakalayabilen bir ekrana sahip bir tabletle arasında dağlar kadar fark var.
Ancak hazır olun. Bu durum neredeyse değişmek üzere.
Bunun ilk işaretleri geçtiğimiz ocak ayında Las Vegas’ta düzenlenen tüketici elektroniği fuarında görülmeye başladı. Donanım üreticisi Asus’un, Nvidia’nın Tegra 3 çift çekirdekli 7 inç tableti bunlardan bir tanesi.
1GB RAM hafızalı, 1280-x-800 çözünürlükte ekranı olan, mikro USB ve mikro HDMI girişli, arka yüzündeki 8 megapikselli olmak üzere iki kamerası bulunan, Android 4.0 tabanlı tabletin en çekici tarafı ise elbette 249 dolar olan fiyatı.
Aslında bu daha başlangıç olabilir. Google’ın, Asus işbirliğiyle, fiyat aralığı 150-200 dolar olacak 7 inç ekranlı benzer bir tabletin tanıtımını CES’te yapacağı konuşuluyor.
Ucuz tablet piyasasında Amazon’un geçtiğimiz yılın eylül ayında piyasaya sürdüğü 200 dolarlık Kindle Fire tabletin başarısı da bu noktada dikkate değer. iSuppli, şirketin 2011’in son çeyreğinde 3,9 milyon tablet sattığını tahmin ediyor. Bu rakam da Amazon’u son çeyrekte Samsung’u geçerek tablet pazarında ikinciliğe taşımış oluyor.
Google’ın yakın ortağı Samsung da bu stratejiyi uygulayacağa benziyor. Şirket daha yeni 250 dolar gibi çekici bir fiyatla yüksek donanımlı Galaxy Tab’in 7 inç ekranlı modelini piyasaya sürdü.
Bu çok yakında “alt segment tablet” anlayışımızın yakında değişeceği anlamına geliyor.
Düşük fiyatlı tablet rekabetinde sadece Android tabanlı ürün sunan oyuncuların olmayabileceğini de unutmamak gerek. Apple’ın, 7-8 inç ekrana sahip, fiyatı 300 dolar olacağı tahmin edilen bir iPad Mini üzerinde çalıştığı ve bu yıl bitmeden piyasaya süreceği sürekli konuşuluyor.
Sonuçta düşük fiyatlı tablet piyasasına ne kadar çok şirket girip tutunabilirse o kadar müşterilerin memnun olacağı tartışılmaz.
computerworld

Hakkında Hasan Yener

SM Haber Genel Yayın Yönetmeni SEO - Digital Pazarlama - Sosyal Medya Pazarlama iletisim@sosyalmedyahaber.com

One comment

  1. Teknoloji çok hızlı gelişiyor böyle olursa her çocuğun elinde bir tablet olucak. Nereye gidiyoruz..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir