Pazar , 29 Mayıs 2022

2011’in Sosyal Medya Gündemine Genel Bakış

Evet, 2011’de dijital dünya ve sosyal medya için sadece ‘hareketli’ geçti demek az olur. İşte 2011 yılının sosyal medya almanakı.

Hali hazırda kullandığımız, şu an elimiz ayağımız olan çoğu teknoloji ve teknolojik özellikler aslında çok uzun süredir bizimleymiş gibi geliyor, değil mi? İnsan bu alışkanlıkların aslında sadece bu sene içinde başladığını görünce hakikaten şaşırıyor. İşte geriye dönüp bütün sene neler oldu diye incelemeyi, biraz da bu yüzden seviyoruz!

2011 sadece yeni ürün ve özellik lansmanlarıyla geçmedi tabii ki. Yasak ve sansür tartışmaları, yeni yatırımlar, alımlar, satışlar, hükümetlerin sosyal medya ile olan kavgaları, yeni girişimler, platformların birbiri ardına açıkladıkları yeni özellikleri, markalar arası davalar, Facebook – Twitter – Foursquare, Instagram ve LinkedIn arasında geçen üye sayısı savaşları, Türkiye’ye ait baş döndürücü sosyal medya kullanım rakamları ve Steve Job’un ölümü vs…

Evet, 2011’de dijital dünya ve sosyal medya için sadece ‘hareketli’ geçti demek az olur…

OCAK 2011

Goldman Sachs’tan Facebook’a 450 Milyon Dolarlık Yatırım

Facebook, 450 milyon Dolar’ı Goldman Sachs’tan ve 50 milyon Doları Facebook’a daha önce de yatırım yapan Rus Digital Sky Technologies firmalarından olmak üzere 500 milyon Dolar’lık yatırım aldı. Bu işlemler sonucunda Facebook’un piyasa değeri 50 milyar Dolar’a ulaştı ve şimdiden eBay, Yahoo ve Time Warner’ı geçti.

Facebook Mail Adresleriniz Hazır!

Facebook’taki mesajlarınızı, chat mesajlarınızı, eğer isterseniz SMS’lerinizi ve e-postalarınızı bir araya toplayabileceğiniz Facebook e-posta işte şimdi hizmete başladı.

Yeni Yılın İlk Haftasonunda Facebook Kullanıcıları 750 Milyon Fotoğraf Yükledi

Sosyal paylaşım sitesi Facebook’tan salı günü yapılan açıklamaya göre, yeni yılın ilk haftasonunda Facebook kullanıcıları siteye 750 milyon fotoğraf yükleyerek yeni bir rekora imza attılar.

Apple Mac Uygulama Dükkanı Açıldı

Apple bir süredir beklenen program mağazası Mac App Store’u 1000′den fazla ücretli ve ücretsiz uygulama ile açtı.

Fizy Mashable 2010′da En İyi Müzik Keşfetme Servisi Seçildi

Ülkemizde Müyap’la yaşanan sorunlar nedeniyle erişimi engellenen Fizy.com, dünyanın en saygın teknoloji ve web sitesi ödüllerinin dağıtıldığı Mashable Awards 2010′da “En İyi Müzik Keşfetme Servisi” kategorisinde birincilik ödülünü aldı. Resmi açıklama sayfasında Türkiye kaynaklı olduğuna vurgu yapılarak da , adeta bir bayrak taşıyıcı görevi yerine getiren Fizy ülkemizde yaşadığı sorunlara rağmen en azından uluslararası platformlarda kıymet görmeye devam ediyor.

LinkedIn Halka Açılıyor

Reuters’ten edinilen bilgiye göre LinkedIn konu ile ilgili Morgan Stanley, Bank Of America ve JPMorgan’ı danışman şirketler olarak seçmiş. Halka açılma ile ilgili görüşmelerin geçtiğimiz Kasım ayında tamamlandığı belirtiliyor.

RIM’in Şimdi de Endonezya ile Başı Belada

Daha önce değişik ülkelerle sorunlar yaşayan BlackBerry üreticisi RIM, şimdi de Endonezya’da ile servislerinin kısıtlanması tehlikesiyle karşı karşıya. Eğer RIM Endonezya hükümetinin pornografik içerikli sitelere girişi kısıtlayan düzenlemelerine uymazsa bu sefer de Endonezya’da yasaklanması gündemde.

Amazon Facebook’ta Dükkan Açtı

Amazon 540 milyon dolara satın aldığı Quidsi markası ile Facebook’ta alışveriş yapabileceğiniz bir sayfa açtı.

Sanalika Engellendi!

Türkiye’nin en gelişmiş sosyal oyunu olan Sanalika, Ankara 7. Sulh Ceza Mahkemesi’nin vermiş olduğu, henüz kaynağını ya da sebebini bilemediğimiz bir karar yüzünden erişime engellenmiş durumda.

Mozilla Skype Araç Çubuğunu Yasakladı

Mozilla Skype araç çubuğu, açılan sayfalardaki telefon numaralarını tespit ederek isterseniz Skype vasıtasıyla arama yapmanızı sağlayan ufak bir eklentiydi. Skype kurduğunuz zaman otomatik olarak Mozilla’ya ekleniyordu. Mozilla’dan yapılan açıklamaya göre, Skype’ın mevcut eklenti sürümü, Mozilla 3.6.13 sürümünde en çok çökerten uygulamalar arasında yer alıyordu ve sadece geçen hafta Firefox’ta 40.000 çökmeye neden oldu. Araç çubuğu, Mozilla tarafından resmen yasaklandı.

Comcast Büyük Televizyon Kanalı NBC’yi Satın Aldı

İnternet firması televizyon satın aldı. Anlaşma sonrasında Comcast NBC Universal’in %51 ortağı konumuna gelecek.

Facebook Sponsored Stories Bugün Yayında

Facebook arkadaşlarınızın günlük basit hareketlerini hareketlerini teşvik edici hareketlere çeviren bir reklam uygulaması olan Sponsored Stories ile geliyor.

Turkcell ile Fizy’nin Ortaklık Anlaşması Onaylandı!

Turkcell A.Ş.’nin yönetim kurulundan Fizy ortaklığı için onay çıktığı haberleri duyuldu. Önümüzdeki 2-3 gün (belki daha yakın) açıklanacak olan bu ortaklık ile ilgili daha detaylı bilgiyi basın açıklaması yapıldığında paylaşacağız.

Mısır Hükümeti Ülkede İnternet ve SMS Kullanımını Engelledi

Mısır’da yaşanan halk ayaklanmasının dördüncü gününe girilirken Hükümet önlemleri arttırarak ilk başta sosyal medya araçları için yapılan erişim yasağını genişletti ve internet ve SMS kullanımına da yasak getirdi.

Twitter’ın Değeri 4 Milyar Dolar Oldu

Yakın zamanda 1,5 milyar dolar yatırım alarak kabaca değeri 50 milyar doları bulan Facebook yaklaşılması zor bir rakip olarak görünse de, aldığı 200 milyon dolarlık yatırımla Twitter da değerini 4 milyar dolar seviyesine taşıdı.

ŞUBAT 2011

The Daily Yayın Hayatına Başladı

iPad’de yayınlanan ilk ücretli gazete The Daily bugün New York’ta yapılan açılış toplantısı ile okuyucularına merhaba dedi.

AOL Huffington Post’u 315 Milyon Dolara Bünyesine Kattı

Kalıplaşmış bir okuyucu kitlesine sahip olan Huffington Post, AOL tarafından satın alındı ve Huffington Post’un kurucusu olan Arrianna Huffington, AOL bünyesinde sorumlu başyazar olarak göreve getirildi.

Yahoo! Delicious’u Satıyor

Yahoo! ile Delicious’un artık stratejik olarak aynı noktada bulunmamasından dolayı Delicious’un satılmasına karar verildiği bildirildi. Bu satış işleminin Delicious’u daha ileri noktalara götüreceğini açıklayan Yahoo!, kullanıcıların bu satıştan zarar görmeyeceklerini ve bilgilerinin kaybolmayacağını belirtti.

Akıllı Telefon Satışları PC Satışlarını Geçti

International Data Center’dan (IDC) yapılan açıklamaya göre 2010 senesinin son üç aylık dönemde gerçekleşen akıllı telefon satışı PC satışını geride bıraktı. 101 milyon adet akıllı telefonun satıldığı 2010 senesinin son döneminde gerçekleşen PC satış adedi ise 92 milyon.

Facebook ve Google Twitter ile Satın Alma Görüşmelerine Başladı

İngiliz The Guardian’ın son dakika haberine göre Google ve Facebook Twitter’ı satın almak için Twitter’ın üst düzey yöneticileri ile görüşmeye başladı.

Suriye Hükümeti Facebook ve Youtube Yasağını Kaldırdı

Tunus ve Mısır’da protestocuların bir araya gelip örgütlenmesinde büyük rol oynayan sosyal ağların ulaşımına gelen yasaklama haberleri her gün artıyor. Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esad ve onun başında olduğu hükümetten alışık olduklarımızın aksine bu sefer bir yasak değil, yasağı kaldırma haberi geldi. Salı günü itibariyle Facebook ve Youtube’ın üzerlerindeki engelleme kaldırıldı.

ffffound.com’a Erişim Ülkemizde Yasaklandı

Tasarımcılar ve fotoğrafçılar için önemli bir kaynak ve buluşma noktası olan ffffound.com’a erişim ülkemizde bugün itibariyle yasaklandı.

Facebook Pages Yenilendi

Geçtiğimiz Aralık ayında profil sayfalarını yenileyen Facebook, fan sayfalarını da yeniden tasarladı. Bu değişiklik sayesinde sayfa sahiplerine ulaşmak çok daha kolay hale geldi.

Foursquare’den Yeni Bir Rekor

Geçtiğimiz Pazar günü ABD’de gerçekleşen Amerikan Futbol Ligi NFL’in final karşılaşması olan Super Bowl’a 200,000’in üzerinde ‘check-in’ yapıldı. “Super Bowl Sunday”, bugüne kadar ki en fazla check-in yapılan etkinlik olup rekor kırdı.

Twitter Türkçe Dil Desteği Geliyor

Twitter farklı dilleri de desteklemek için girişimde bulunarak ‘Çeviri Merkezi’ kurdu.Twitter’ın çeviri merkezine dileyen herkes kayıt olabiliyor. Kayıt olan gönüllülerin yapması gereken ise bir dil seçmek ve çeviriye başlamak. Twitter Türkçe, Rusça, Endonezya dili için çalışmalara başladı bile.

Foursquare 7 Milyona Koşuyor

Foursquare’in bir haftadan kısa bir zaman zarfında 7.000.000 kullanıcıya ulaşması bekleniyor. Çok yakın gelecekte deneyimlenmesi beklenen bu yedi milyon kullanıcı hacmi, Foursquare’in bu platformdaki en büyük rakibi olan Facebook Places’e rağmen dijital piyasadaki evriminin emekleme devresinden istikrarlı büyüme devresine ulaştığının göstergesi olarak karşımıza çıkıyor.

Vimeo Yine Erişime Engellendi, Youtube’un Durumu Belirsiz!

Daha önce de gerçekleştiği üzere Vimeo’ya erişim yeniden engellendi.Vimeo’nun neden kapatıldığına net bir açıklama bulunmamakla birlikte, şu günlerde Facebook’ta da çok sayıda paylaşılan “Anadolu’nun İsyanı” isimli videonun sebep olduğu iddia ediliyor.

Google’dan Facebook’a Stratejik Bir Transfer

Facebook, büyük bir başarıya imza atarak Google’ın Latin Amerika’daki en üst düzey yöneticisi olan Alexandre Hohagen’i ekibine kattı.

Çin, Twitter’dan Sonra Linkedin’i de Yasakladı

Çin hükümeti, iş camiasının ve çalışan kesimin en popüler sosyal ağı olan Linkedin’e erişimi, hükümet karşıtı grupların haberleşme mecrasına dönüştüğünü öne sürerek engelledi.

Blogspot.com Bir Kere Daha Engellendi

Daha önce de kapatılan ve tekrar yayınına izin verilen Google’ın ücretsiz blog yayın servisi Blogspot erişime engellendi.

MART 2011

 

Bing, İlk Defa Yahoo’yu Geçti

Statcounter’a göre geçtiğimiz Şubat ayı istatistiklerine göre Microsoft’un arama motoru Bing, ilk defa Yahoo’dan daha fazla tıklandı.

Web Sayfalarında Facebook Üyeliğiyle Yorum Yapabilme Dönemi Başlıyor

Dün itibariyle Facebook ‘Yorum’ uygulaması için geliştirilen son eklenti paketini kullanıma açtı. Eklentinin öne çıkan en önemli özelliği Facebook’a entegre olmuş web sayfalarında Facebook üyeliğiyle yorum yapabilme imkanının tanınıyor olması.

Facebook’un Değeri 65 Milyar Dolara Çıktı

Alınan bilgilere göre General Atlantic, Facebook’un eski çalışanlarının toplam 2,5 milyon dolar değerlik hissesini satın alarak yüzde 0,1’lik bir paya sahip olacak. Bu hisse değişimi ile beraber ise Facebook’un değerinin 50 milyar dolardan 65 milyar dolara yükselmesi bekleniyor.

Facebook, Grup Mesajlaşma Servisi Beluga’yı Satın Aldı

Facebook mesajlaşma servisinde daha iyi hizmet sunmak amacı ile bu konuda uzman olan Beluga’yı bünyesine kattı.

PayPal, Türk Lirası’nı Tedavüle Çıkardı

Dünyanın lider çevrimiçi ödeme sistemlerinden biri olan PayPal Türkçe dil seçeneğinin ardından Türk Lirası’nı da kullanıma sundu.

Ve Beklenen iPad 2 Satışa Sunuldu

ABD yerel saatiyle 17’de satışa sunulacak olan ve uzun süredir beklenen iPad 2, an itibariyle Apple Store üzerinden satışa çıktı.

Skype, Reklam Almaya Başlıyor

Popüler görüntülü konuşma programı Skype, gelirlerini arttırmak için uygulamanın içerisine entegre edilmek üzere reklam almaya başlayacağını açıkladı.

Bir Fırsat Sitesi de AT&T’den

Gün geçmiyor ki fırsat sitesi piyasasına yeni oyuncuların girdiği haberlerine şahit olmayalım. Bu sefer de bu piyasaya girme hazırlığı içerisinde olan firma AT&T. AT&T, sahip olduğu www.yp.com sitesi üzerinden yerel fırsatlar sunacak.

Kamerun Twitter’ı Yasakladı

Kamerun’un Devlet Başkanı Paul Biya, hükümete karşı olan protestoları durdurmanın yolunun Twitter’ı yasaklamaktan geçtiğini düşünmüş olmalı ki Kamerunlular bugünden itibaren Twitter’ı kullanamıyor olacaklar.

En Son Twitter İstatistikleri: Haftada 1 Milyar İleti!

Twitter, 5. yılında ne kadar büyüdüğünü ve etki alanının ne kadar genişlediğini gösteren birkaç rakam yayınlamış. Twitter, açıldıktan sonra atılan toplam 1 milyar iletiye 3 yıl, 2 ay ve 1 günde erişmişti. Şimdi ise haftada yaklaşık 1 milyar tweet gönderiliyor.

Blogspot Yasağı Kalkıyor

Dünyanın en popüler blog platformlarından olan Blogspot üzerindeki yasağın önümüzdeki günlerde kaldırılması bekleniyor.

İstanbul, Dünyanın En Çok Facebook Kullanıcısına Sahip İkinci Şehri

Socialbakers Facebook ile ilgili rakamları paylaşmaya devam ediyor. Facebook’te en çok üyeye sahip şehirlerin listesi Socialbakers’ın internet sitesinde paylaşıldı. Listenin birinci sırasında 18 milyona yakın bir kullanıcı sayısıyla Endonezya’nın başkenti Jakarta yer alıyor. İkinci sırada ise 9,6 milyon kayıtlı kullanıcıyla İstanbul var! Liste New Mexico, Londra ve Bangkok ile devam ediyor.

Facebook Grup Alışverişine Giriyor

Amerika’da Groupon’un başını çektiği ve Türkiye’de de her geçen gün yeni bir web sitesinin aralarına katıldığı bu alışveriş sitelerine yeni ve güçlü bir rakip geliyor: Facebook.

Facebook, Snaptu’yu Satın Aldı

Facebook pazardaki hakimiyetini daha da geliştirmek için her geçen gün farklı bir strateji geliştiriyor. Var olan 600 milyon kullanıcı sayısını daha da yukarı çekmek bir yana, aynı zamanda akıllı telefonlar aracılığı ile daha fazla kullanıcıya erişmeye çalışıyor. Facebook, düşük maliyetli ve konfigürasyonlu telefonlara mobil uygulamalar geliştiren Snaptu firmasını satın alarak bu hareket planı dahilinde bir adım daha atmış oldu.

Çin, Gmail’e Erişimi Engelledi!

Arama devi Google, Çin yetkililerinin Gmail hizmetine erişimi kısıtladıklarını doğruladı. Youtube, Twitter ve Facebook’u engelleyen Çin hükümeti, kumar ve Komunist partisi ile ilgili istenmeyen bilgiler içeren siteleri de kapatıyor.

Vatikan’dan Sosyal Medya Açılımı

Vatikan; Hristiyan aleminde “Halkın Papası (People’s Pope)” sıfatı ile anılan, Katolik dünyasının bir önceki ruhani lideri Papa 2. John Paul adına Facebook’ta bir hayran sayfası açtı. Sevenleri tarafından açıldığı iddia edilen sayfanın Vatikan tarafından açıldığı, kilise tarafından resmi olarak açıklandı.

Fizy – Turkcell Anlaşması Nihayet Sonlandı ve Fizy Açılıyor

Turkcell, artık Fizy’nin %70’ine sahip. Bir süredir sürüncemede kalan anlaşma, aldığımız duyuma göre nihayet dün akşam saatleri itibariyle sonlanmış ve Fizy’nin değerlemesi 7 milyon dolar civarında olmuş.

Salesforce.com Radian 6’i Satın Aldı

Salesforce.com, sektörün önde gelen sosyal medya takip platformu Radian 6’i 276 milyon Dolar nakit para artı 50 milyon Dolar’lık hisse karşılığı bir anlaşma ile satın aldı.

NİSAN 2011

Obama Facebook’a Konuk Oluyor

Facebook’un Palo Alto’daki genel merkezinde 20 Nisan’da yapılacak olan etkinlikte Obama, Facebook CEO’su Mark Zuckerberg ve COO’su Sheryl Sandberg ile buluşacak ve canlı olarak yayınlanacak organizasyonda ABD Başkanı, Facebook kullanıcılarının soracağı sorulara cevap verecek.

Artık Twitter’da da Marka Sayfaları Olacak

Read Write Web’in haberine göre Facebook’tan sonraki en popüler ikinci sosyal ağ olan Twitter da benzer bir uygulamaya gidiyor. Yakın zamanda hayata geçecek uygulamayla artık markalar kendilerine özel Twitter hesapları açabilecekler.

Hotmail Türkiye Raporu Açıklandı

Dünyada Hotmail’i en çok kullanan 4. ülke konumunda olan Türkiye, 25 milyon Hotmail hesabına sahip. Dünyada ise toplam 350 milyon Hotmail kullanıcısı mevcut.

Google’dan Enerji Sektöründe Üst Üste Yatırımlar

Yenilenebilir enerji kaynaklarına birçok kez yatırımlarda bulunan Google, bu sefer de Almanya’da kurulacak olan güneş enerjisiyle çalışan bir elektrik santraline 5 milyon dolarlık bir yatırım yaptı.

StumbleUpon, Ayda 1 Milyar Stumble Sayısına Ulaştı

İnternet dünyasının önde gelen kâşif ve yönlendirici servislerinden biri olan StumbleUpon, aylık 1 milyar Stumble sayısına ulaşarak tüm dikkatleri bir anda üzerine çekti.

E-Ticaret Siteleri Vergi Ödemeye Başlayacak

Maliye Bakanlığı, Gelir İdaresi Başkanlığı, Sanayi ve Ticaret Bakanlığı ve Bilişim Teknolojileri Kurumu, internet üzerinden yapılan kayıtsız alım-satım işlemleri ve kredi kartı kullanılarak gerçekleştirilen alışverişlerin de içinde yer aldığı teknik ve hukuki altyapı oluşturulması kararı aldılar.

Birleşik Arap Emirlikleri Kurumsal Blackberry’leri Engelliyor

Blackberry Enterprise Server olarak adlandırılan ve Blackberry telefonlarının kurumsal uygulamalar için kullanılmasına yarayan hizmetin, BAE hükümeti tarafından kısmen engelleneceği bildirildi.

Brandweek, Adweek.com ile Birleşti

Brandweek Facebook sayfası aracılığıyla, tamamen yenilenmiş tasarımıyla Adweek.com’un bir parçası olduğunun ve daha fazla videonun yayına sunulacağının müjdesini verdi.

Mobil Reklamcılık Çin’de 500 Milyon Doları Görecek

eMarketer’in raporuna göre Çin’de 2011 yılında mobil telefon reklamlarına harcanan para geçen senenin iki katı kadar olacak ve 500 milyon doları bulacak. Çin, mobil reklamlara 2009 yılında 101 milyon dolar, 2010 yılında ise 223 milyon dolar harcadı.

Google Offers Yayına Başladı

Groupon’u satın alamayan ve grup satın alma sektörüne kendi yaratacağı ürünle girmek isteyen Google, birkaç bölgede BETA olarak hayata geçen Google Offers ile ilk adımı attı.

Twitter Artık Türkçe Ötüyor!

Twitter, bir süredir gerçekleştirdiği yeni diller ekleme çalışmalarının Türkçe ayağını nihayet sonuçlandırdı ve Türkçe dil seçeneğini kullanıma sundu.

Sony PlayStation Network Saldırıya Uğradı, Kredi Kartı Bilgileri Meçhul

Sony Avrupa resmi blogu üzerinden gerçekleştirdiği açıkmada, PSN ve Qriocity isimli servis kullanıcıların bilgilerinin açığa çıkma ihtimalinin yüksek olduğunu dile getirdi. Kredi kartı bilgilerinin kesin olarak çalınıp çalınmadığını bilmeyen Sony, bu konuda kullanıcıların duyarlı olmalarını ve bu durumu göz ardı etmemeleri istedi.

MAYIS 2011

Facebook’un Değeri 100 Milyar Dolara Yaklaşıyor

Facebook’un bu yıl içinde halka arz edilebileceğini duyuran Facebook şirketi tahmin ettiğinden bile daha kısa bir sürede hızlı bir büyüme gerçekleştirdi. Analistler, halka arz konusunda Facebook’un 100 milyar dolara yakın bir işlem görebileceğini dile getiriyor.

Apple Dünyanın En Değerli Markası

Global markalar ajansı Millward Brown, Apple’ın iPhone, iPad ve Macbook ürünlerinde gösterdiği başarının Google’ı alt ederek dünyanın en değerli markası haline getirdiğini dile getirdi.

Türkiye’nin İlk Mobil Etkileşimli Kitabı: 1 Kadın 2 Salak

Dizüstü Edebiyat serisinin edebiyat dünyamıza renk kattığı su götürmez bir gerçek. “Edebiyatın dizüstüsü mü olur?” çevcevesinde yapılan tartışmalardan tutun da yazarların cesur ve sivri kalemlerine kadar bir çok özelliği ile dikkat çeken projenin altıncı kitabı raflardaki yerini aldı. Hem de mobil etkileşimli.

iOS Kullanıcıları Günde 5 Milyon Oyun İndiriyorlar

Distimo ve Newzoo ortaklığında yapılan araştırma sonucunda Mart ayında iPhone ve iPad kullanıcılarının günde ortalama 5 milyondan fazla oyun indirdikleri ortaya çıktı. Araştırma ABD ve Avrupa’nın 6 ülkesini kapsıyor.

PayPal, Google’ı Hırsızlıkla Suçluyor

Google Wallet’ın tanıtımının yapılmasıyla hemen akabininde şirket, PayPal tarafından yeni mobil ödeme sistemiyle alakalı olarak dava edildi. PayPal açılan davada Google’ı ve şirkete transfer olan iki eski üst düzey çalışanını PayPal’a ait önemli sırları çaldıkları gerekçesiyle suçluyor.

Türkiye Linkedin’de 23. Sırada

Bu zamana kadar Facebook istatistikleri paylaşan Social Bakers sitesi şimdi de Linkedin için bir tablo hazırladı ve aralarında Türkiye’nin de bulunduğu birçok ülkenin ne kadar Linkedin ve Facebook üyeleri olduğunu alt alta sıraladı. Tabloda dünya üzerinde Linkedin’de en çok üyesi bulunan 50 ülke sıralanmış ve bu ülkelerin internete bağlanan kullanıcı sayısının Linkedin’e olan penetrasyonu gösterilmiş. Türkiye üye sayısı bakımından 556,721 Linkedin üyesiyle 50 ülke arasında 23. sırada yer alıyor.

Doğuş Grubu’ndan Özel Alışveriş Sitesi: EnModa.com

Özel alışveriş sitelerinin arasına bir yenisi daha ekleniyor. Doğuş Grubu’nun ürünü olan EnModa.com kapılarını araladı. Araladı diyoruz zira özel alışveriş sitesine üye olmak için ziyaretçiler şu sıralar üyelik için başvurduktan sonra beklemeye başlıyorlar.

HAZİRAN 2011

Artık Sitelere Twitter Takip Düğmesi Eklenebiliyor

Twitter Blog’da yayınlanan son gelişmeye göre artık web sitelerimize kullanıcıların tek bir tıklamalarıyla bizi takip etmelerini sağlayacak olan “takip et” (follow) butonunu ekleyebileceğiz.

Google +1 Tuşu Kullanıma Açıldı

Google, web sitesi sahiplerinin sitelerine ekleyebileceği +1 tuşunu kullanıma açtı.

Groupon Halka Arz Yolunda

Groupon uzun süredir konuşulan halka arzı için ilk adımı attı ve ABD Sermaye Piyasa Kurulu’na konuyla ilgili başvurusunu yaptı. Şirket halka arzdan 750 milyon dolarlık elde etmeyi planlıyor.

Arama Motorları Birleşti

Arama motorunda rekabet içerisindeki Microsoft, Google ve Yahoo yayıncıların içeriklerini daha anlamlı sunmaları konusunda ortak bir çalışmaya imza attı. Daha önce Google, Bing ve Yahoo farklı yöntemlerle içerikleri indekslerken, artık 3 arama motoru da bu işlemi yaparken, aynı metadataları dikkate alacak.

PTT’den Online Alışveriş Sitesi: PTT Shop

PTT Genel müdürü Osman Tural, internetten alışveriş konusunda vatandaşların güvenilir bir aracı kuruma ihtiyaç duyduğunu, bu konuda kendileri veya başka bir kuruluşla işbirliği içinde bir internetten alışveriş sitesi kurmayı planladıklarını söyledi. PTT Shop adı altında yeni bir projenin hazırlık çalışmalarının sürdüğünü söyleyen Tural, ”Altyapı çalışmalarımız devam ediyor. Bir portföy oluşturup bunun altında isteyenlerin ürünlerini satabileceği bir site oluşturacağız. Bu seneye yetiştirmeye çalışıyoruz.”

Instagram Beş Milyon Kullanıcıya Ulaştı

Sekiz ay önce kurulan Instagram geçtiğimiz gün itibarı ile beş milyon kullanıcıya ulaştı. Üye sayısını her ay 625 bin kişi arttırarak büyüyen Instagram, sadece geçtiğimiz hafta sonu 100 bin adet yeni üye elde etti. TechCrunch’in haberinde belirtildigi üzere son üye sayısına göre 1,25 milyon Instagram üyesine bir Instagram çalışanı düşüyor.

Reklam Pazarı Dünya Genelinde 500 Milyar Dolara Yaklaştı

eMarketer’in tahminlerine göre dünya genelinde reklam harcamaları bu sene sonunda %3.9 oranında artarak 494 milyar doları geçecek.

Foursquare 10 Milyon Kullanıcıya Ulaştı

Foursquare hızlı büyümesini devam ettirerek lokasyon bazlı servislerde bir ilki başardı: 10 milyon üye sayısına kavuştu (rakibi Gowalla ise Şubat ayında ancak 1 milyona ulaştı).

Yazarlar Ekşi Sözlük’ü Terk Ediyor

İnternetin “kutsal bilgi kaynağı” Ekşi Sözlük çalkalanıyor. Bu çalkantının sebebiyse Ekşi Sözlük’ün savcılığa, istenen yazar bilgilerini vermesi sonucunda 35 sözlük yazarının entryleriyle ilgili ifade vermeye çağrılması. (Soruşturma açılan yazarların sayısının daha sonra 113 olduğu öğrenildi. Ama tabii ki elimizde sayıyla ilgili net bir bilgi yok.)

Grup Satın Alma’ya Yeni Rakip: Living Social Türkiye’ye Geliyor

Yatırımcılarının arasında Lightspeed ve Amazon’un da bulunduğu, Amerika’da Groupon’un en büyük rakibi olarak gösterilen ve geçtiğimiz günlerde toplam 400 milyon dolar yatırım toplayarak 3 milyar dolarlık bir değere yükselen Living Social, İstanbul’lulara özel kayıt toplamaya başladı.

Zynga Halka Arza Hazırlanıyor

Farmville ve Cityville gibi tarayıcılar üzerinden sosyal ağlardaki arkadaşlarınızla oynayabildiğiniz sosyal oyun sektörü yatırımcıların son yıllarda büyük ilgisini çekiyor. Sektörün liderlerinden Zynga ise bu ilgiyi şirketi halka arz ederek değerlendirmeyi planlıyor. Aktarılan bilgilere göre Zynga halka arz için gerekli dökümanları hazırlamış durumda ve sonbaharda da halka arzın gerçekleşmesi bekleniyor.

Turkcell Teknoloji, ‘Bütün’ Kredi Kartlarını SIM’e Taşıyor

Turkcell Teknoloji geçtiğimiz günlerde bu alanda “devrimci” bir yazılım geliştirdiğini açıkladı. Turkcell’in web sitesinde “dünyada bir ilk” olarak tanımlanan bu yenilik ise SIM kartlara güvenli bir şekilde birden fazla kredi kartı uygulamasının yüklenebilmesi…

TEMMUZ 2011

Twitter Uygulama Geliştiriciler İçin Yeni Bir Site Kuruyor

Twitter, uygulamalarında Twitter platformunu kullanan geliştiriciler için yeni bir web sitesi açmaya hazırlanıyor.

LinkedIn Grupları API’sine Kavuşuyor

LinkedIn, büyük bir hızla büyüyor ve ülkemizde de yakın zamanda kazandığı Türkçe desteğiyle yükselişe geçmiş durumda. Ancak uygulama geliştiricileri bir süredir LinkedIn Gruplar özelliğinin açık bir API’sini talep etmekteydiler. Ve bu API nihayet duyuruldu.

GoDaddy 2,25 Milyar Dolara Satıldı

KKR & Co., Silver Lake Partners ve Technology Crossover Ventures özel şirketlerinin GoDaddy’i satın almaya aday olduğu söylenmişti. 2 – 2.5 milyar dolar arasında bir satış fiyatı belirlenen şirket 2.25 milyar dolara bu üç özel şirkete satıldı.

Twitter’ın Değeri 7 Milyar Dolara Ulaştı

The Wall Street Journal’ın haberine göre Twitter’ın piyasa değeri geçtiğimiz 7 ay içinde neredeyse ikiye katlandı ve 7 milyar dolara ulaştı.

Twitter Sosyal Analiz Şirketi BackType’ı Satın Aldı

Twitter sosyal analiz platformu BackType’ı satın aldı. Satınalmanın şartları ve ödenen fiyat anlaşma gereği açıklanmadı.

Artık 50 Milyon WordPress Blogu Var

Açık kaynaklı olarak geliştirilen WordPress yazılımı destek verdiği blog sayısının 50 milyonu geçtiğini açıkladı. Bu 50 milyon blogun yarısı WordPress.com üzerinden, diğer yarısı ise kullanıcıların kendi alanlarına kurdukları WordPress paketleriyle oluşturulmuş durumda.

LivingSocial Halka Arz Çalışmalarına Başladı

New York Times haberine göre Deutsche Bank, JP Morgan Chase ve Bank of America Merill Lynch ile anlaşan Livingsocial, 10-15 milyar dolar arası bir değerleme ile hisse senedi satışlarından 1 milyar dolar kazanmayı hedefliyor.

Google Yüz Tanıma Şirketi Pittpatt’i Satın Aldı

Kısa adı Pittpatt olan Pittsburgh Pattern Recognition isimli yüz tanıma sistemleri geliştiren şirket Google tarafından kamuoyuna duyurulmayan bir bedelle satın alındı.

AĞUSTOS 2011

Square Üzerinden Günde 4 Milyon Dolar Geçiyor

Tabletleri ve akıllı telefonları ufak bir cihaz ile kredi kartı okuyucusuna çeviren Square, mobil ödeme sektöründe dikkatleri üzerine çekmiş bir şekilde büyümeye devam ediyor. Square, bugün geldiği nokta itibariyle günde 4 milyon dolarlık işleme aracılık etmeye başlamış. Temmuz sonu rakamları şirketin aylık 100 milyon dolarlık işleme aracılık edeceği yönünde.

Facebook En Çok Tercih Edilen Sosyal Bağlantı Aracı

Janrain’in yaptığı araştırmadan çıkan sonuçlarda 2011 yılının ikinci çeyreğinde sosyal bağlantı için en çok kullanılan sosyal ağ Facebook olarak belirlenmiş. 350 bin web sitesi üzerinden yapılan çalışmada pazarın yüzde 39′una sahip olduğu belirlenen Facebook Connect’in ardından yüzde 30′luk oranla Google geliyor.

Twitter Yeni Yatırım Aldı

Twitter’ın yatırım alacağına yönelik çıkan spekülasyonların ardından Rus yatırım firması DST tarafından yatırım yapıldığı resmi blogundan duyuruldu.

Markaların Yüzde 87′si Twitter’da Reklam Vermeyi Düşünüyor

Pivot Conference‘ın sayıları 230′u bulan ürün müdürleri, üst düzey yöneticiler ve pazarlama uzmanları ile yaptığı anketin sonuçlarında Twitter’ın markalar için hazırladığı yeni sponsor servislerinin yarattığı pozitif havanın etkili olduğu göze çarpıyor. Buna göre ankete katılan yöneticiler grubunun yüzde 87′si önümüzdeki yıl içerisinde markaları için Twitter’a reklam vermeyi planlıyor.

RIM Yeni Blackberry Modellerini Büyük Bir Lansman ile Tanıttı

Blackberry’nin üreticisi Research In Motion (RIM) İngiltere’de yapılan lansmanda önümüzdeki günlerde satışa sunulacak olan yeni Blackberry modellerini tanıttı. İkisi Bold ve üçü Torch serisinden olacak olan bu yeni telefonlar dünya çapında 225 farklı servis sağlayıcı ile anlaşılarak tüketici ile buluşturulacak.

Google Voice Yenilendi ve Türkiye’de de Açıldı

Google, geçtiğimiz dönemlerde hizmete sunduğu Google Voice uygulamasında bir takım yeniliklere gitti ve servis eskisinden çok daha cazip hale geldi. Açıldığı dönemde sadece kısıtlı bir alanda hizmet veren Google Voice, artık 38 farklı dil desteği de getirilen arama servisi üzerinden sabit hatlar ve cep telefonları aranabiliyor. Google Voice, Türk kullanıcılar tarafından da kullanılabilir kılındı.

Nielsen Facebook’ta Reklam Görüntüleme İstatistikleri Hizmeti Sunacak

Nielsen şirketi, yakın zamanda Facebook kampanyaları için de derecelendirme hizmeti sunacak. Facebook ile Nielsen ilişkisinde kullanıcıların bir reklamı görme sıklığına göre reklam görüntüleme istatistikleri araştırılacak. Link tıklanma oranında geleneksel çevrimiçi ölçümleri kullanmak yerine toplam izlenme oranı kullanılması ise pazarlamacıların online reklam satın almasını sağlayacak.

Twitter, Kendi Görsel Paylaşım Özelliğini Duyurdu

Twitter, duyurduğu görsel ekleme özelliği ile birlikte Twitter üzerinden fotoğraf ve resim paylaşımını mümkün kıldı.

Anonymous Facebook’a Savaş Açtı, Büyük Gün 5 Kasım

Anonymous isimli uluslararası bilgisayar korsanları aktivist grubu, 5 Kasım’da Facebook’a saldırıda bulunacağını yazılı ve videolu olarak duyurdu.

Twitter’ın Yeni Rakibi: Heello!

Twitpic’in kurucusu Noah Everett tam bir yıl boyunca uğraştığı ve Twitter ile yarışacak yeni sitesi Heello‘u duyurdu.

Markafoni Global Bir Marka Olma Yolunda [Infographic]

Naspers’ın gücünü arkasına alan markafoni, global bir marka olma yolunda hızlı adımlarla ilerliyor. Şu an Türkiye’nin yanı sıra Avustralya, Ukrayna ve Yunanistan’da faaliyet gösteren markafoni, çok yakın bir zamanda Polonya’da da hizmet vermeye başlayacak.

Hürriyet, Avrupa’nın En Çok Ziyaret Edilen 4. Gazete Sitesi

comScore bugün Avrupa’daki gazetelerin internet sitelerinin performansları ile ilgili bir rapor yayınladı. Rapora göre en çok ziyaret edilen gazete siteleri sıralamasında ülkemizden de iki gazete yer alıyor. 9.5 milyonluk tekil ziyaretçiyle Hürriyet.com.tr dördüncü sırada yer alırken, beşinci sırada 8.8 milyon ile Milliyet.com.tr yer alıyor. Avrupa’nın en çok ziyaret edilen gazete sitesi ise 17.2 milyon ile Daily Mail.

Steve Jobs İstifa Etti!

Apple’ın kurucularından biri olan ve iki dönem CEO görevini üstlenen Steve Jobs, dün şirketin yönetim kuruluna istifa mektubunu vererek CEO’luk görevini resmen bıraktı.

Türkiye Blog Okumada Dünya Dördüncüsü

comScore’un, dünyada blog okuma oranları ile ilgili yayınladığı rapor bu konuda Asya’dan ülkelerin başı çektiğini gözler önüne seriyor. Blog okurken harcanan ortalama süre ve blog okuyucularının internet kullanıcılarına oranının yer verildiği raporda Uzak Doğu ülkelerine sosyal medyanın yoğun olarak kullanıldığı Türkiye ve Brezilya eşlik ediyor.

EYLÜL 2011

Twitter Profillerini Facebook’a Bağlamak Artık Daha Kolay

Twitter, üyelerinin tweetlerini Facebook profillerinde de paylaşmarına imkan veren ‘Post Tweets to Facebook’ düğmesini kullanıma açtı.

Twitter ve Bing Ortaklıklarını Eğlenceli Bir Yolla Duyurdular

Facebook ile yakın ilişkileri ve ortak çalışmaları bulunan Microsoft’un arama motoru Bing, şimdi de Twitter ile daha önce kurduğu ortaklığını güçlendiriyor.

Vodafone Türkiye’den Facebook Telefonu: Vodafone 555

Vodafone Türkiye, Türkiye’deki Facebook kullanıcı yoğunluğunu dikkate alarak geliştirilen Vodafone 555 isimli Facebook cep telefonunu tanıttı.

Google, IBM’den Binin Üzerinde Patent Aldı

Google, Apple ile mobil alanda yaşanan hukuki savaşta elini güçlendirmek ve var olan teknolojik kabiliyetini arttırmak adına IBM’den bin yirmi üç adet patent satın aldı.

Davetiyeyi Kaldıran Google+, Yeni Özelliklerini Açıkladı

Google, sosyal medya projesi Google+ ile ilgili dokuz yeni gelişmeyi sunarken artık sosyal ağa davetiyeye gerek kalmadan üye olunabileceğini de açıklamış oldu.

Bumerang, Bumads ile Kapılarını Reklama Açıyor

Bumerang, 10.000’i aşkın blogun ve web sitesinin üye olduğu bir yayıncı ağı. Bumerang’a üye olan siteler Hürriyet’in internet sayfası Hurriyet.com.tr’de tanıtılıyorlar. Bumerang yayıncı ağı, önümüzdeki günlerde kapılarını reklama açmaya hazırlanıyor. Bumads adı verilen sistem, intenet sitelerine reklam vermeyi düşünen firmalar ile web sitelerinin sahiplerini buluşturmayı amaçlıyor.

Foursquare, 1 Milyar Check-in’e Ulaştı

Birkaç ay önce 10 milyon kullanıcı sayısına ulaşan Foursquare, geçtiğimiz hafta 1 milyarın check-ine ulaşıldığını duyurdu.

Twitter, Sosyal Analiz Firması Julpan’ı Satın Aldı

Twitter, sadece internet kullanıcılarının ne paylaştıklarını değil, aynı zamanda nasıl paylaştıklarını araştıran, New York merkezli sosyal analiz firması Julpan’ı satın aldı.

Fırsat Bu Fırsat Yenilendi

70′e yakın fırsat sitesini tek bir çatı altında toplayan Fırsat Bu Fırsat; harita ve iPhone ve Android uygulamalarının içinde bulunduğu bir dizi yeniliği üyelerinin hizmetine sundu.

Markafoni’nin Kurucuları TeklifBorsası.com’a Ortak Oldu

Özel alışveriş sitesi Markafoni’nin kurucuları, TeklifBorsasi.com’a yatırım yaptı. Teklif Borsası, hizmet sektöründeki firmalarla, işini yaptırmak isteyen kişileri bir araya getirmeyi amaçlayan online bir pazar yeri.

Zuckerberg, Facebook’un Yeni ‘Zaman Tüneli’ni Anlattı

Facebook’un her yıl düzenlediği f8 konferansı, dün Türkiye saati ile 19.30 sularında başladı. Yaklaşık iki saat süren konferansta önümüzdeki günlerde kullanıma açılması beklenen ve Facebook’u baştan aşağıya değiştirecek olan ‘Zaman Tüneli’ özelliği tanıtıldı.

Twitter, Dublin’de Ofis Açacak

ABD kökenli büyük teknoloji şirketleri Avrupa merkezlerini birer birer Dublin’e taşıyor veya orada yeni bir ofis açıyorlar. Facebook, LinkedIn, Apple, HP, Zynga ve IBM bu şirketlerden bazıları. Bu durumun başlıca sebebi düşük vergiler. Bir diğer sebep de tabii ki diğer şirketlerin de Dublin’de yer alması. Dublin’de ofis açan şirketlerin arasına Twitter da katılıyor.

BlackBerry, 70 Milyon Kullanıcıya Ulaşmasını Kutluyor

Research In Motion (RIM) dünya genelinde 70 milyon BlackBerry kullanıcısına ulaşıldığını açıkladı.

Sosyal Medyanın En Çok Konuşulan Markaları Açıklandı

Medya Takip Merkezi (MTM), gazete, televizyon kanalı, dergi gibi mecralarda etkisi büyük olan 50 markayı baz alarak, bu markaların sosyal medyada ne kadar konuşulduğu ve nasıl yer aldığı ile ilgili bir rapor hazırladı. 19-24 Eylül 2011 tarihlerini kapsayan araştırmada osyal medyada hakkında en çok konuşulan (fısıltı tespit edilen) markanın Turkcell olduğu tespit edildi. Turkcell en çok Twitter başta olmak üzere sırasıyla Facebook, Ekşi Sözlük ve Friendfeed platformlarında konuşuluyor. Turkcell’i iPhone ve BMW takip ediyor.

EKİM 2011

Güvenli Alışveriş İçin Google’dan Yeni Bir Hizmet: Google Trusted Stores

Arama motoru devi Google yeni hizmeti Google Trusted Stores’u dün blogunda duyurdu.

iPhone 4S ile Tanışın!

Apple’ın merakla beklenen “iPhone Hakkında Konuşalım” (Let’s Talk iPhone) toplantısı bitti ve aylardır üzerinde spekülasyon yapılan yeni iPhone tanıtıldı ve kitlesini iPhone 4S ile tanıştırdı.

Groupon Değer Kaybediyor

Groupon, halka arz sürecinin başlamasıyla beraber adeta düşüşe geçti. Sadece altı ay önce dijital dünyanın parlak çocuklarından biri olarak görülen şirket yatırımcıların iştahını o kadar kabartıyordu ki değerlemesinin 25 milyar dolar civarında olması bekleniyordu. Oysa şimdi 6 milyar dolardan fazla olmayacağı, hatta bazı analistlere göre 3 milyar dolarda kalacağı söyleniyor.

Steve Jobs Öldü

Apple’ın efsane CEO’su Steve Jobs dün gece hayata gözlerini yumdu.

Samsung Apple’ın iPhone 4S’sine Dava Açıyor

Samsung, önceki gün tanıtılan iPhone 4S’de var olduğu iddia edilen patent ihlalinden dolayı Apple’a dava açmaya hazırlanıyor.

LinkedIn, Şirketler İçin Durum Güncellemesi Özelliğini Getirdi

LinkedIn, şirket sayfalarına getirdiği “durum güncellemesi” yeniliğini tanıttı.. Söz konusu yenilik sonucunda şirketler, kendi sayfaları üzerinden şirketle ilgili ileti, iş ilanı ve zengin medya öğeleri paylaşabilecekler.

MissPera.com Açıldı

Markafoni grubunun niş elektronik ticaret pazarında Zizigo’dan sonraki projesi olan ve tamamen kozmetik ürünlerinin satılacağı MissPera.com dün gece geç saatlerde açıldı.

Google+ Herkese Açıldı Ama Trafik Yüzde 60 Düştü

Mashable’ın haberine göre Chitika veri analizi şirketi Google+’ın davetiye kaldırılmadan önceki ve sonraki trafiğini inceleyerek, “Verilere göre, halka açıldığı gün Google+’ın trafiği zirveye ulaştı. Fakat, kısa süre sonra, trafik %60 düşerek normal, etkileyici olmayan durumuna geriledi.” şeklinde açıklama yaptı.

Türkiye, Avrupa’nın İnternete En Bağımlı Üçüncü Ülkesi

Araştırma şirketi comScore’un aylık olarak yayınladığı internet kullanım raporuna göre Türkiye, Ağustos ayında Birleşik Krallık ve Hollanda ile beraber Avrupa’da internet kullanımının en yoğun olduğu üç ülkeden birisi.

Apple’ın 4. Çeyrek Rakamları Açıklandı

Apple, 2011 mali yılının 24 Eylül’de sona eren dördüncü çeyrek rakamlarını dün paylaştı. Şirketin internet sitesinde yayınlanan resmi açıklamaya göre bu çeyrekte tüm zamanların en yüksek Mac ve iPad satışları görüldü. Apple bu çeyrekte 28.27 milyar dolar gelir elde ederken hisse başına kazanç 7.05 dolar oldu.

Türkiye’de Facebook’ta En Çok Konuşulan Markalar

SocialBakers’ın kurucu ortağı ve CEO’su Jan Rezab, Türkiye’deki Facebook sayfaları ait olan bazı verileri bizimle paylaştı. Biz de sizlere SocialBakers kaynaklı bu verileri sunuyoruz. En Çok Konuşulan Marka TTNET.

KASIM 2011

Türkiye’de E-ticaret Harcamaları Yüzde 52 Arttı

Bankalararası Kart Merkezi Genel Müdürü Soner Canko, dün başlayan 4.Cardist Fuarı ve Zirvesi’nde, 2011 yılının ilk 9 ayına ait e-ticaret kullanım verilerini açıkladı. BKM Genel Müdürü Soner Canko, Eylül ayı sonu itibariyle yerli ve yabancı kredi kartları ile farklı e-ticaret sitelerinden yapılan harcamaların cirosunun, geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre %52 oranında artarak 16 milyar 971 milyon 250 bin TL’ye ulaştığını, aynı dönemde gerçekleşen işlem adetinin ise, geçtiğimiz yılın aynı dönemine oranla %37 oranında artarak 91 milyon 735 bin 485 adedi bulduğu söyledi.

ABD Akıllı Telefon Pazarının Yeni Lideri HTC

Businness Insider’da yer alan habere göre 2011’ün üçüncü çeyreğinde Birleşik Devletler pazarının lideri HTC oldu.

Google Reader Yenilendi

Google, birçok yayın içeriğini tek yerde toplayan Google Reader servisini yeniledi. Başta tasarım olmak üzere bazı içerik öğelerinde de yeniliklere giden Google, sade ve Google+ Projesi ile ilişkili olma noktalarındaki önceliğini bu yenileme çalışmalarına da yansıtmış durumda.

Instagram 12 Milyon Kullanıcıya Ulaştı, Android Versiyonu Yolda

Pekin’de düzenlenen TechCrunch etkinliğinde konuşan Instagram kurucularından Kevin Systrom, Instagram’ın 12 milyon kullanıcı sayısını geçtiğini açıkladı.

Mobil Dünyaya Yönelik Yeni Bir Google Hizmeti: GoMo

Google, internet sitelerinin ve özellikle internet sitesine sahip olan işletmelerin mobil dünyaya kolay bir şekilde uyum sağlamalarına aracılık edebilecek özelliklere sahip olan GoMo hizmetini duyurdu.

Capital Dergisi, Yılın En Başarılı 25 Pazarlamacısını Seçti

Capital dergisi bu sene 11. kez ‘Yılın En Başarılı 25 Pazarlamacısı’nı seçti. Türkiye’nin en başarılı pazarlama sorumlularının yer aldığı listede, bu yıl bir de online şirket yer alıyor. THY Pazarlama ve Satış Başkanı Faruk Çizmecioğlu’nun 2011’in en iyi pazarlamacısı seçildiği listede, ikinci sırada Vodafone Pazarlamadan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Gökhan Öğüt yer alırken, üçüncü Mavi Jeans Pazarlama Müdürü Serpil Berkan olarak belirlenmiş. Bu sene listeye giren tek online şirket Markafoni oldu. Markafoni’nin Pazarlama Direktörü Hakkı Arıkan 2011’in ‘En İyi 25 Pazarlamacı’sı listesinde sekizinci sırada yer aldı.

iPhone ve iPad için Yayınlanan Gmail Uygulaması Hatalı Çıktı

Gmail’in iOS kullanan cihazlar için (iPad, iPhone, iPod Touch) uzun süredir heyecan ile beklenen uygulaması en sonunda yayınlandı. Ancak uygulamayı indiren iPhone, iPad ya da iPod Touch kullanıcıları Gmail hesaplarını açtıklarında “no valid ‘aps-environment’ entitlement string found for application” hatasıyla karşılaştılar.

Facebook’un Kurucularından Yeni Bir Ürün: Asana

Facebook’un kurucuları arasında yer alan Dustin Moskovitz ve Justin Rosenstein, bundan birkaç yıl önce ortaya koydukları Asana isimli ürünü nihayet herkes tarafından kullanılabilir kıldılar. Facebook bünyesinde gerçekleştirilen takım görüşmeleri, kişisel ve grup görevleri başta olmak üzere, bir oluşumu meydana getiren tüm kişi ve görevleri başarılı bir biçimde organize eden Asana, artık sadece Facebook çalışanlarına değil tüm dünyaya hitap edecek konuma geldi.

Otto Group, Bonprix ile İkinci Kez Türkiye Pazarına Giriyor

2010 yılında 11,4 milyar euroluk satış hacmine ulaşan ve bünyesinde 123 şirketi

kaynak: http://www.stargazete.com/medya/2011-yilinin-sosyal-medya-almanaki-haber-411410.htm

Hakkında Hasan Yener

SM Haber Genel Yayın Yönetmeni SEO - Digital Pazarlama - Sosyal Medya Pazarlama iletisim@sosyalmedyahaber.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir