Cuma , 1 Aralık 2023

2013’ün kazananları müşteri ile etkileşim kuran firmalar olacak

Sosyal, lokal ve mobil platformları bir araya getiren SoLoMo konseptinin online pazarlama alanında 2013’e damga vuracağını belirten Yellow Medya Ürün Müdürü Gürkan Ketenciler, etkili içerikler üreterek müşterileri ile her an her yerde etkileşim içine giren firmaların fark yaratacağını söyledi.

 

Online pazarlama çerçevesinde 2012 yılını değerlendiren ve 2013 yılına ilişkin öngörülerini paylaşan Yellow Medya Ürün Müdürü Gürkan Ketenciler, sosyal, lokal ve mobil platformları bir araya getiren SoLoMo’nun yıla damga vuracağını belirtti.

2012’nin online pazarlama alanında müşteri odaklı uygulama ve kampanyaların öne çıktığı bir yıl olduğuna değinen Ketenciler, “Online pazarlamanın olmazsa olmazı olarak görülen banner’lar, önceki yılların aksine, 2012’de sadece ziyaretçi trafiğinin yüksek olduğu sitelere değil, potansiyel müşterilere ulaşılabilecek şekilde, odaklı bir biçimde yayınlandı. Video sitelerine olan ilgi artarken, ‘Pre-roll’ olarak da adlandırılan video önü reklamlar da bu yıl pazarlama profesyonellerinin öncelikli tercihleri arasında yer aldı” diye konuştu.

‘Sosyal tüketici’ kavramı

Sosyal ağların kullanımın artması ile birlikte 2012 yılında ‘sosyal vatandaş’ ve ‘sosyal tüketici’ kavramlarının hayatımıza girdiğini belirten Ketenciler, “Facebook ve benzeri sosyal ağlar, yaş, cinsiyet ve ilgi alanları gibi kategori bazında reklam olanağı sağladığı için, bu tür platformlardaki reklamların tıklanma oranı da yükseldi. Markalar grup indirim ve grup alışveriş siteleri ile ortaklaşa yaptıkları kampanyalar sayesinde yine online ortamda marka bilinirliği yaratmayı da başardılar” ifadelerini kullandı.

Akıllı telefon ve tablet bilgisayar kullanımındaki artışın 2012’de online pazarlamayı biçimlendiren olguların başında geldiğini vurgulayan Ketenciler, “Alım gücü yüksek kesimin sürekli yanında bulundurduğu internete bağlı akıllı cihaz sayısının artması ile birlikte mobil uygulamalara olan talep de önemli oranda arttı. Markalar bu kapsamda kurumsal iPhone ve Android uygulamaları geliştirerek kullanıcılara mobil ortamda da ulaştılar. Mobile yönelik bu trendin 2013 yılında da süreceğini rahatlıkla söyleyebiliriz” dedi.

“Firmaların yüzde 36’sının internet sitesi yok”

Şirketlerin 2012 yılında online platformlarda yaptıkları en büyük hataya da değinen Gürkan Ketenciler, şu bilgileri verdi:

“Türkiye’nin en büyük firma rehberi Yellow.com.tr’nin veritabanında bulunan 800 bini aşkın firmayı kapsayan analizimize göre, ülkemizdeki firmaların sadece yüzde 36,6’sının internet sitesi bulunuyor. Dahası, bu web sitelerinin de sadece yüzde 1’i mobil cihazlarla uyumlu. Online ve mobil platformların bu denli yoğun kullanıldığı bir dönemde, rakamların bu kadar düşük olmasının pazarlama açısından yapılmış çok büyük bir hata olduğunu düşünüyorum. Bunun dışında, yine sosyal ağların bu kadar çok kullanıldığı günümüzde birçok firmanın Facebook, Twitter, LinkedIn ve Foursquare gibi sosyal medya platformlarında varlıklarının olmaması gerçekten kabul edilir bir durum değil.”

SoLoMo’yu kullanan kazanacak

2013 yılına damgasını vuracak en önemli konunun SoLoMo olacağını öngördüklerini ifade eden Ketenciler, “Sosyal, lokal ve mobil sözcüklerinin kısaltması olan SoLoMo’yu ileri görüşlü her pazarlama profesyonelinin bir an önce hayata geçirmesi gerekiyor. Kısaca, ‘firmaların satış ve hizmet noktalarının sosyal, lokal ve mobil platformlardan erişilebilir olmasını sağlamak’ şeklinde ifade edebileceğimiz SoLoMo konseptinin en önemli bileşeni ise ‘LBE’ yani ‘Lokasyon Bazlı Etkileşim’. SoLoMo ve Lokasyon Bazlı Etkileşimin başlangıç noktası ise, satış/hizmet noktalarının harita üzerinde konumlandırılmasını sağlayan enlem-boylam (Coğrafi Konumlandırma) bilgisine sahip olmaktır diyebiliriz. Online pazarlama yöntemlerini kullanarak satın alma kararına yakın bir anda müşterisine ulaşabilen firmanın tek yapması gereken, müşterisini doğru satış noktasına ulaştırabilmektir. Bunun için de SoLoMo son derece etkili çözümler sunuyor” diye konuştu.

2012’de kullanılmaya başlayan ‘içerik pazarlama’ yönteminin de 2013’ün trendleri arasında yer alacağının altını çizen Ketenciler, “İçerik üretmek, bu içeriği paylaşarak potansiyel müşterilerin ilgisini çekmek ve bu içerik sayesinde müşteri ile etkileşim kurmak şeklinde özetleyebileceğimiz içerik pazarlamayı, etkileşimden kâr oluşturacak bir müşteri hamlesi yaratmak şeklinde değerlendiriyoruz. Müşterilerin karar verme anında kendilerine sunulacak herhangi bir tanıtım e-postası, mikro site, web sitesi ya da herhangi bir dijital içerik, içerik pazarlama araçları arasında yer alan bazı unsurlar olabilir. Potansiyel müşterisi ile bu bağlamda etkileşimini kuvvetli tutan firma ve markalar 2013’ün kazananı olacaklar” ifadelerini kullandı.

Online pazarlamada yeni dönem

Online pazarlamada yeni bir dönemin başladığına dikkat çeken Gürkan Ketenciler, “Firma ve marka sahipleri unutmamalı ki alışılagelen online pazarlama konsept ve yöntemleri günümüz koşullarında düşündükleri kadar etkili olmayabilir. Marka ve firma sahipleri LBE ve içerik pazarlaması gibi yeni etkileşim kanallarını keşfetmeli ve kullanmaya başlamalılar. İnterneti daha etkin kullanmak isteyen firmalar müşterilerini tanımalı, eğilimlerini bilmeli ve ilgi odağında yer alan online mecraları keşfetmeli. Etkili içerikler üretip müşteri etkileşimi sağlamanın yanı sıra, kullanıcıyı doğru satış noktasına ulaştırmak için satış hizmet noktalarının dijital online platformlarda varlığını sağlamak da firmaların dikkat etmeleri gereken konular arasında yer alıyor” diye konuştu.

Hakkında Hasan Yener

SM Haber Genel Yayın Yönetmeni SEO - Digital Pazarlama - Sosyal Medya Pazarlama iletisim@sosyalmedyahaber.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir