Pazar , 4 Haziran 2023

2014’te de siber saldırganların gözü Android’de

Kaspersky Lab, Ocak 2014 sonu itibariyle, yaklaşık 200.000 özgün mobil kötücül yazılım örneği topladığını açıkladı. Dikkat çeken nokta ise Kasım 2013’te bu rakamın yüzde 34 daha az olup, sadece 148.000 civarlarında olmasıydı. Bu açıklama, siber dolandırıcıların dikkatlerini Android mobil uygulamalara yoğunlaştırmaya devam ettiğini de kanıtlıyor. Aynı rapor, Ocak ayında zararlı Android uygulamalarının 10 milyon seviyesini aştığını da ortaya koyuyor.

 

Google Play resmi pazarı 30 Ocak 2014’e kadar 1.103.104 uygulama sundu. Buna ek olarak alternatif ve gayrı resmi mercilerde daha fazla uygulama olduğu ve bunların büyük kısmının zararlı olduğu düşünülüyor. Siber suçluların zararlı kodlarını taşımak amacıyla yasal Android yazılımları da kullandıklarını göz önünde bulunduran Kaspersky Lab, şu ana kadar 10 milyon şüpheli uygulama kaydetmiş durumda.

 

ÇOĞU RUSYA KAYNAKLI

Kaspersky Lab’in raporuna göre zararlı programların çoğu kullanıcıların finansal bilgilerini hedefliyor. Bu durum Rusya’da geliştirilen “Carberp Truva”nın mobil versiyonu için de geçerli… Bu uygulama, kullanıcı bilgilerini banka sunucusuna iletilirken çalıyor. Kaspersky Lab uzmanlarına göre zararlı Android uygulamalarının büyük bir çoğunluğu Rusya’da geliştiriliyor.

 

Uzmanlar, kullanıcıların zararlı uygulamaları engellemeleri için aşağıdaki önerileri tavsiye ediyor:

Ø     Cihazınızda “geliştirici mod”u etkinleştirmeyin

Ø     “Üçüncü şahıslardan uygulamaları indir” seçeneğini etkinleştirmeyin

Ø     Sadece resmi kanallardan uygulama indirin.

Ø     Yeni uygulama indirirken ne tür haklar talep ettiklerini dikkatlice inceleyin.

Ø     Koruma programı kullanın

 

Hakkında Hasan Yener

SM Haber Genel Yayın Yönetmeni SEO - Digital Pazarlama - Sosyal Medya Pazarlama iletisim@sosyalmedyahaber.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir