Salı , 9 Ağustos 2022

2016 Türkiye Askerî Darbe Teşebbüsü Hakkında

Uluslararası Sosyal Medya Derneği olarak, 15-16 Temmuz 2016 tarihlerinde gerçekleştirmeye çalışılan darbe girişimini şiddetle kınıyoruz. Demokrasinin ve ülkemizin güvenliğine kast eden bu girişimlerin milletimiz için kabul edilemez olduğu aşikârdır. Halkımızın, siyasi partilerin, sivil toplum kuruluşlarının ve medya kurumlarının demokrasi için gösterdiği direnç ve beraberlik Türkiye’mizin gücünü bir kez daha gözler önüne sermiştir. Siyasi görüşlerin bir kenara bırakılması, sağduyulu mesajlar verilmesi geleceğimize karşı duyduğumuz sorumluluğumuzu ifade etmektedir. İletişim çağında algı yönetimi ile darbelerin desteklendiğini biliyoruz. Bu nedenle sosyal medya hesaplarımızda paylaşım yaparken dikkatli olmamız gerektiğini hatırlatmak isteriz.

  • Sosyal medya hesaplarında yer alan haberlere bilgi kirliliğine karşı araştırma yapmaksızın, teyit almadan itibar etmeyelim.
  • Retweet yaptığımız, paylaştığımız video ve resimlerin gerçek olmasına ve kişilerin sahte hesaplar olmamasına özen gösterelim.
  • Resmi kurumların sayfaları ve kanaat önderleri tarafından yapılan uyarıları dikkate alalım.
  • Video ve fotoğraf içeriklerini paylaşırken hassas davranalım. Herhangi bir kişiyi, kurumu ya da topluluğu rencide edebilecek video ve fotoğraf paylaşmayalım.
  • Nefret söylemi yayan, halkı kin ve nefrete sevk eden provokatör hesapları şikâyet edelim. (Emniyet Müdürlüğünün açıkladığı adres; siber@egm.gov.tr)
  • Darbelere karşı Sosyal Medya’da bilinç oluşturulması ve kamuoyunun doğru bilgilendirilmesi için Sosyal Medya’yı aktif kullanalım.

Milli birlik ve beraberliğimiz için önemli bir sınav verdiğimiz şu günlerde ayrıştırıcı değil birleştirici söylemlerimizi her alanda devam ettirmeliyiz. Darbe girişiminin TSK’nın bütününü yansıtmadığını, itibarının zedelenmesine de izin verilmeyeceğini belirtmek isteriz.

Milli iradeye, demokratik kazanımlara sahip çıkan halkımızı selamlıyor, yaşanan bu hain olayda şehit olanlara Allah’tan rahmet, ailelerine başsağlığı, yaralılara da acil şifalar diliyoruz. Sorumluların Türkiye Cumhuriyeti Anayasası çerçevesinde cezalandırılmasını bekliyoruz.

Kamuoyuna saygı ile duyurulur.

Hakkında Hasan Yener

SM Haber Genel Yayın Yönetmeni SEO - Digital Pazarlama - Sosyal Medya Pazarlama iletisim@sosyalmedyahaber.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir