Cumartesi , 13 Ağustos 2022

2019’a Yön Vermesi Beklenen Teknolojik Gelişmeler

2019’un politik ve ekonomik açıdan hayatımıza ne gibi bir etkisi olacağını tam olarak kestiremesek de 2019 yılında hayatımızı değiştirecek birtakım gelişmelerden söz etmemiz mümkün. Gartner tarafından paylaşılan bilgiler ışığında 2019 yılında hayatımıza yön verecek teknolojik gelişmeler belli oldu. Bu gelişmeler arasında eğlenceli başlıklar öne çıkarken insanlık adına tedirginlik uyandıran başlıklar da mevcut. İşte 2019 yılına yön verecek teknolojik gelişmeler.

2019 yılına yön verecek teknolojik gelişmeler

2019, artırılmış gerçeklikten gıda teknolojileri, uzay teknolojilerinden sağlığa kadar birçok alanda gelişmelere tanıklık edeceğimiz bir yıl olacak gibi duruyor.

Otonom araçlar

Yapay zeka teknolojisinin her geçen gün gelişmesi neticesinde insan kontrolüne ihtiyaç duymayan araç prototiplerine tanık olmaya başladık. 2019 yılında bu tip araçların adını daha sık duyacağız gibi görünüyor. Söz konusu otonom araçlar arasında dronelar, otonom otomobiller ve üst düzey yapay zeka ile çalışan insansız hava araçları yer alması bekleniyor.

Artırılmış analiz

2019, yapay zeka teknolojilerinin sürekli olarak bir yerlerde karşımıza çıktığı bir yıl olacak gibi duruyor. Bununla birlikte artırılmış analiz kavramını da daha sık duymaya başlayacağımızı söyleyebiliriz. Bu teknoloji sayesinde bilim dünyasında çok daha verimli uygulamaların yapılması hedefleniyor.

Yapay zeka tarafından geliştirilen yazılımlar

Yazılımcıları korkutacak cinsten bir teknoloji trendi ile karşılaşacağımız tarih çok da uzakta değil. 2019 yılında birçok uygulamanın yapay zeka tarafından geliştirilmesi hedefleniyor. Tahminler, 2022 yılına geldiğimizde mobil uygulamaların yaklaşık olarak %40’ının yapay zeka tarafından geliştirileceği yönünde.

Hakkında Hami Yaprak

Teknoloji ve Blog yazarı. USMED Üyesi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir