Pazar , 25 Eylül 2022

21 Aralık: Dünyanın mı, Yoksa Bir Efsanenin mi Sonu?

21 aralık tarihi ile ilgili bugüne kadar çok şey konuşuldu. Maya Takviminin bitiş günü olan 21 aralık 2012 tarihi kimileri için sıradan bir günken kimileri için ise kıyamet günü…

21 Aralık 2012 tarihinin cuma gününe denk gelmesi ise, bu günde kıyametin kopacağını savunanlara daha fazla argüman veriyor zira islam inancında kıyamet cuma günü kopacaktır. Okumuş, yazmış kişiler aslında kıyamet hikayelerine inanmıyorlar ama Anadolu’da buna inanan çok kişi var. Aldığım duyumlar neticesinde Anadolu’nun orta yerinde sadece televizyondan bunu duyup 21 Aralık’ta gerçekten kıyametin kopacağına inanan -dini bütün- insanlar mevcut.

Neyse, 21 aralık tarihi bir efsanenin sonu olması konusunda önemli bir gün. Efsane diyorum zira 21 aralık’ta hiçbir şey olmayacak. Marduk filan bunlar safsata. Nereden mi çıkardım? Efendim kıyamet denen şey kopacaksa bütün evrene kopacak. Sadece dünyanın yok olması kıyamet değildir. Kainat, enerjisini tükettiğinde big crunch denen büyük çöküş olayı yaşanacak. Kainat sürekli genişleyen bir konumda şu an. Enerjisi tükendiğinde madde tamamen duracak, o anda sıcaklık 0 kelvin derece olacak (mutlak sıcaklık) ve kainat içine doğru çökecek. İşte bu kıyamet hadisesidir. Peki varlığı bile kanıtlanamamış marduk’un, dünyanın dört bir yanındaki insanlardan saklanıp 21 aralık günü cee eee demesi ve dünyaya çarpması ne kadar mümkündür? Mümkün değildir efendim. Bu kadar önemli bilgi yıllarca insanlardan saklanamaz hele ki bu sözde kıyamete sebep olacaksa.

Neyse efendim. Zamanında adamlar yapabileceklerinin tamamını yapmış ve bir takvim hazırlamışlar. Bu da 21 aralık 2012’de son bulmuş. Diyanet takvimi de 31 aralık’da son bulacak :)

Ha, bu yazıyı neden bu kadar kendimden emin bir şekilde yazdım? Çünkü kıyamet koparsa “Hacı sen yazdın ama, tutmadı. ne olacak?” diye bana soramayacaksınız. Şu an bütün bahisler bana çalışıyor gençler :)

Son bir söz söylemek istiyorum. Nasreddin Hoca’ya “Hocam, 21 aralık’ta kıyamet kopacak. Maya takvimi son buluyormuş. Ne diyorsunuz, bu hikayeler tutar mı?” diye sormuşlar. Hoca: “Maya bu, ya tutarsa” demiş.

Hakkında SMH MAKALE

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir