Pazartesi , 27 Haziran 2022

3 Bin Facebook sayfasına Recep Tayyip Erdoğan Soruşturması

Sosyal paylaşım sitesi Facebook’ta Başbakan Erdoğan’a hakaret eden kişiler hakkında soruşturma açıldı
Başbakan’ın şikâyeti üzerine Facebook’taki incelemede 3 bin sayfa belirlendi, çok sayıda ifade alındı.

İhlas Son Dakika’nın haberine göre, Başbakan Tayyip Erdoğan’ın avukatlarının geçen yıl yaptığı şikayetler üzerine sosyal paylaşım sitesi Facebook’ta Erdoğan’a hakaret eden ve küçük düşürücü görüntüler yayınlayan kişiler hakkında soruşturma açıldı.

Avukatların başvurusunun ardından inceleme açan Üsküdar Cumhuriyet Savcılığı’nın “Bu sayfaları ve kişileri belirleyin” talimatı üzerine harekete geçen Bilişim Polisi, Facebook üzerinde söz konusu profilleri ve hakaret içeren yazı ve görüntüleri tek tek saptadı. Tespit edilen yaklaşık 3 bin profil hakkında yasal işlem başlatıldı.
 

Bu sayfaların sahte olup olmadığını da araştıran polis, IP adresleri üzerinden adreslerini tespit ettiği kişilerin ifadelerini aldı. İstanbul’da oturanlar emniyete çağrılırken, diğer illerdeki kişiler için savcılığa yazı gönderildi. Bu kişiler hakkında “Başbakan’a sesli, yazılı veya görüntülü bir ileti ile hakaret” suçlamasıyla soruşturma açıldı.

Soruşturma kapsamında birçok kişinin Facebook profilinin kapatıldığı, bazı kişilere de kapatma uyarısı yapıldığı öğrenildi. Bu yöndeki soruşturmanın daha uzun süre devam edeceği belirtilirken, bundan sonra da aynı içerikli sayfa açan kişilere de yasal işlem yapılacak. Suçlanan kişilere dava açıldığı takdirde 2 yıla kadar hapisleri istenebilecek.

Hakkında Hasan Yener

SM Haber Genel Yayın Yönetmeni SEO - Digital Pazarlama - Sosyal Medya Pazarlama iletisim@sosyalmedyahaber.com

5 comments

  1. Bir arogan atasözü der ki “Eşşek Bilmediği Otu Yerse Başı Ağrır” Siyasettir herkesin görüşü farklıdır. Kim kimi savunur orası kendine ama sen paylaşımı yap aşağıla sonrada hiç off of deme son pişmanlık neye yarar herşeyin bir bedeli var.
    Bu arada bu yorumun altına çocukca sende tayyipcimisin sende ülkeni bir torba kömüremi satıyon gibi saçma sapan yorumlar atmaya kalkmayın.

  2. sırf kapatıp soruşturma acıcak diye susmam ben.
    biz Atatürkçüyüz asla boyun eğilmez.

  3. size hakaret edenlerden sadece 1 sayfa vardır https://www.facebook.com/incinmeden 2 tane sayfa vardır oda budur başka sayfalarla sizle ilgili hiçbiir hakatet yoktur sadece bu sayfada size hakaret edenler vardır isimleri : Fatiy Öyün : Volkan Kılınç’dır size bilgilerim bukadardır masum insanları sorguya çekmeniz anlamsız bence

  4. 16 kişilik arabesk rap sayfam var. Türkiyenin müzik anlayışına hakaretten kapatırlarmı? :S:S:D

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir