Cumartesi , 3 Aralık 2022

III. Dünya Savaşı: Call of Duty Modern Warfare 3

Call of Duty serisi son yılların en çok beğenilen fps’lerinden biri. özellikle Call of Duty 4 modern warfare ve call of duty modern warfare 2 oyun piyasasını resmen salladı. cod mw2 dünya çapında 1 milyar dolar’dan fazla gelir getirdi activision’a. Activision ekibi geçen seneki black ops rezaletinden sonra şöyle bir silkelenmek ve cebini doldurmak için Call of Duty Modern Warfare 3’ü geliştirdiğini duyurdu. ama ilk iki oyunun aksine bu oyunu, diğer oyunları yapan infinity wards ekibi yapmıyor. ilk iki oyunun bu kadar tutulmasının sebeplerinden biri sağlam çalışan bir ekip olsa gerek. infinity wards ekibi mw2’den sonra activison tarafından kapı dışarı edildi. gerçek sebebini bilmiyoruz. ama dedikodular ekibin ea games’e bilgi sızdırdığı yönünde. neyse asıl konumuza gelelim.

Call of duty 4 modern warfare cod serisinin 4. oyunuydu. ilk iki oyun pc’ye 3. oyun ise ps’e çıkmış olan II. dünya savaşı oyunlarıydı. bu oyunlar fps (first person shout) hayranlarınca çok tutuldu, beğenildi. cod serisi ise 4. oyunda çok farklı bir konuya değindi: modern savaşlar. cod4 ilk olarak ortadoğu’da rusların kışkırtması ile darbe yapan el esad’a karşı operasyon düzenleyen bir grup amerikan askerinin hikayesi ile başlıyor. “emperyalist” amerikan askerleri bir yandan darbeci el esad’ı ararken, ingiliz sas ajanları da doğu avrupa’da bu işin kışkırtıcısını aramaktadır. biz bu oyunda sas ajanı soap mctavish’i canlandırıyoruz.

ingiliz askerleri doğu avrupa’da çatışırken, ortadoğu’da beklenmedik bir şey oluyor. el esad amerikan askerlerinin yoğun çatışmada bulunduğu şehri atom bombası ile yerle bir ediyor. oyunda dehşete kapıldığım ilk sahne buydu. bir atom bombası nasıl patlar, bize tüm gerçekliği ile gösteriyor bu sahne.

oyunun bu kısmından sonra amerikan askerleri ile alakamız kesiliyor. artık ingilizler ile azerbaycan’da operasyondayız. ortadoğu’yu karıştıran el esad’ı burada buluyor ve öldürüyoruz. sonra bu işin kışkırtıcısınin imran zakhaev olduğunu öğreniyoruz. burada tüm zamanların en iyi fps bölümü ile karşı karşıya kalıyoruz: pripyat’ta (çernobil) geçen ve serinin en beğenilen kahramanı olan captain price’ı canlandırdığımız bölüm. 80’lere bir yolculuk yapıp, silah kaçakçısı imran zakhaev’i öldürme görevini yerine getirmeye çalışıyoruz tabii ama tam başarılı olamıyoruz. zakhaev suikastten sağ kolunu vererek kurtuluyor. ardından heyecan dolu kaçış sahnesi başlıyor.

captain john price

oyunun sonuna doğru abd’ye fırlatılmış iki adet nükleer bombayı durdurma görevini yapıyor ve “düşman” rus askerlerinden kaçıyoruz. en son bölümde köprü üzerinde tüm arkadaşlarımızın zakhaev tarafından vurulmasını izliyor, sonra bir fırsattan yararlanıp zakhaev’i öldürüyoruz.

oyun burada bitiyor. en iyi arkadaşlarımız gaz ve captain price öldüler mi, yaşıyorlar mı bilemiyoruz.

cod 4 modern warfare gerçekten büyük bir çığır açmıştı. çıktığı tarih olan 2007’den bu yana beğenilerek oynandı. tabii activision bu ilgiyi karşılıksız bırakmayacaktı. 2009 yılında -2008’deki call of duty 5 world at war rezaletinden sonra- call of duty modern warfare 2’yi piyasaya sürdü. ne olduysa bundan sonra oldu. piyasaya sürülmeden önce satışları yapılan oyun piyasaya sürüldükten sonra büyük bir gelir getirdi. dünya üzerinde ilk gün 1 milyar dolardan fazla hasılat elde etti.

cod mw2 oyun piyasasını alt üst etti. günlerce konuşuldu, yazıldı çizildi. şimdi size hikayesinden bahsedeyim biraz.

bir önceki oyunda -cod4 mw- öldürdüğümüz imran zakhaev, bu olaydan beş sene sonra kurulmuş “yeni rusya”nın kahramanı ilan edilmiştir. ruslar artık daha radikal bir grup tarafından idare edilmektedir. oyun afganistan’da başlıyor. burada joseph allen adlı askeri canlandırıyoruz. bölümün sonunda allen, general shepherd tarafından ajanlığa seçiliyor. bu bölümden sonra bir önceki oyunda kendisini canlandırdığımız ama tipini göremediğimiz “soap mctavish” bizim yüzbaşımız olarak huzurlarımıza çıkıyor. kazakistan’da bir üsse saldırı düzenlemek için sarp buzulları ve dağları aşıyor, uçakları patlatıp kar motoru ile rus askerlerden kaçıyoruz. uçurumdan atlarken adrenalinin doruğuna çıkıyoruz tabii. ardından joseph allen’la bir çok ülkede yasaklanan “no russian” bölümüne başlıyoruz. makarov adlı aşırı milliyetçi zat ile moskova uluslararası imran zakhaev havaalanında terör estiriyoruz. binlerce masumu öldürüp kaçıyoruz. kaçarken makarov bizi de öldürüp “bu rus halkına bir mesajdır. rusya intikam için ağlayacak” diyerek cia ajanı allen’ı havaalanında bırakıp kaçıyor. ardından mctavish ile bu olayın kim tarafından neden yapıldığını araştırmak için brezilya’ya gidiyoruz. zira allen’dan çıkan kurşun brezilya yapımı. favela’da -brezilya varoşu- milislerle çarpışıyor ve hedefimizi bulup konuşturuyoruz.

soap mctavish

brezilya’dan abd’ye geçiyoruz. havaalanındaki intikamı almak için abd’ye savaş açan ruslarla çatışmaya giriyoruz. james ramirez adlı eri canlandırdığımız bu bölümde bize predator drone’lar da yardımcı oluyor.

artık bir dünya savaşı çıkmıştır. bir yandan abd’de savaşırken bir yandan mctavish’in yanında -roach olarak- doğu rusya’ya çıkarma yapıyoruz. petrol platformlarına operasyon düzenliyoruz. ardında sovyetlerden kalma zindanlarda kimliği belirtilmemiş mahkumu arıyoruz.

burada karşımıza beş sene önce ölümle yaşam arasında bıraktığımız captain price çıkıyor. sevindirik oluyoruz haliyle. ardından “gulag”dan kaçıp price ile operasyonlara devam ediyoruz. bir deniz üssüne saldırıyoruz. ama burada beklenmedik bir şey oluyor. captain price nükleer denizaltıdan nükleer bomba fırlatıyor. hedef washington dc. biz washington’da ramirez ile umutlarımız tükenmişken havada patlayan nükleer bomba -emp- bütün elektronik sistemleri devre dışı bırakıyor. dolayısıyla havadaki tüm rus helikopterleri ve uçakları yere çakılıyor. ardından beyaz saray’ı ele geçirip amerika’yı kurtarıyoruz.

diğer yandan makarov’u arıyoruz. ghost ve roach ile gürcistan sınırında bir eve baskın düzenliyoruz. burası makarov’un karargahı. ama makarov’u bulamıyoruz. biz de bilgisayarından bilgileri çalıyoruz. ruslar akın akın gelirken evden kaçıp kurtulmaya çalışıyoruz elimizdeki bilgilerle. ama general shepherd bir gatakulli yapıp ghost’u ve roach’ı öldürüp ellerindeki bilgiyi alıyor. biz de mctavish ve price ile shepherd’dan intikam almak için afganistan’da dolaşıp duruyoruz. mağaralarda, kanyonlarda shepherd’ı kovalayıp en sonunda öldürüyoruz.

oyun burada sona eriyor. ama hikaye tamamlanmamış şekilde kalıyor. abd rusya savaşı sona erdi mi ermedi mi bilmiyoruz. makarov ne oldu onu da bilmiyoruz. bu da açık açık bize modern warfare 3’ü işaret etmişti. işte geçtiğimiz aylarda activision bizim merakımızı giderip call of duty modern warfare 3’ü duyurdu. şimdi merakla kasım 2011’i bekliyoruz.

anlatılanlara göre bu oyunda mctavish ve captain price ile makarov’u arayacağız ve 3. dünya savaşında çatışmaya devam edeceğiz. bir kaç trailer’ı yayınlandı oyunun. şimdi onlara bakalım:

bu sefer sadece sadece amerika’da olmayacağız. ingiltere, fransa, almanya gibi ülkelerde de savaşacağız.

kasım ayına kadar bizi meraklandıracak. ama eminim ki yine beklentilerimizi karşılayacak bir oyun olacak. müziklerini umarım yine hans zimmer yapmıştır diyor ve e3 fuarında gösterimi yapılan oyunun bir bölümünden bir video ile sizleri başbaşa bırakıyorum:

Hakkında SMH MAKALE

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir