https://juragankomik.com
Çarşamba , 28 Şubat 2024

41? 29!’un Başına Gelenler ve Sosyal Medya’da Güvenliğin Önemi

Dün akşam (26 temmuz) aralarında TTnet, Garanti Bankası, Teknosa’nın da bulunduğu büyük firmaların Facebook sayfalarına hack saldırısı düzenlendi. Birçok sayfanın yönetimini ele geçiren hackerlar sayfalardan terör örgütü propagandası dahil, sayfayla alakası olmayan şeyler paylaştılar. Bu markaların dijital ajanslığını yapan 41? 29! duruma anında müdahale etti. Facebook yetkilileri ile görüşüp sayfalara erişimi engellettiler. Buraya kadar süper bir kriz yönetimi örneği anlatmış olabilirim. Lakin bu başlı başına bir felaketti.

görselin kaynağı: twitter.com/abdullahkaraca

41? 29! Alemşah Öztürk’ün kurmuş olduğu sosyal medya alanında lider bir dijital ajans. Teknosa, Garanti Bankası, TTnet, TTnet Müzik, Denizbank gibi bir çok “büyük” sayfanın idaresi bu ajansta. Dolayısıyla “büyük” ifadesi bu ajansın büyüklüğünü anlatmakta kifayetsiz kalıyor. “Büyük” bir ajans olmanın da bir çok dezavantajı var haliyle. Bunun en büyük örneği güvenlik.

Güvenlik konusu sosyal medya’nın hayatımıza girmesi ile daha da önem kazandı. Yüz kişilik sayfa da olsa, milyonluk sayfa da olsa, yüzbinlik twitter hesapları da olsa muhakkak güvenliği arttıcı yöntemler kullanılmalı. En önemlisi de saldırılara kapıları kapatacak önlemlerin alınması. İnsan yapımı sistemlerde her zaman açıklar vardır. siz “kapıyı sıkı kapattım.” deseniz bile orada bir anahtar deliği mevcuttur. Gerçi saldırganlar bu anahtar deliklerinden her zaman geçemezler zira bünyeleri buna müsait değildir. Ama anahtar deliklerine uyumlu anahtarları olduğu zaman işte asıl olay burada cereyan ediyor. Zira bu durumda kapılar sonuna kadar açılmış oluyor.

41? 29!’un büyük bir ajans olduğundan bahsetmiştik. Bu büyüklüğünü ise teoriden pratiğe aktaramadığını gördük dün akşam.  41? 29! ismini ve büyüklüğünü kullanarak bir çok iş alıyor. Demek ki bu büyüklük sadece kağıt üzerinde kalıyor.

görselin kaynağı: twitter.com/mertlog

Facebook sayfası yönetenler bilirler. Bir sayfaya birden fazla yönetici atanabiliyor. Bu yöneticilerin hareket alanlarını kısıtlamak da yine yöneticilerin elinde. Dolayısıyla dün akşamki saldırı olayının bir, “sayfaya sızma” değil bilakis yöneticilerden birinin hesabının ele geçmesi şeklinde gerçekleştiği aşikar. Burada şunu da düşünmeden edemiyoruz: Acaba uzun zamandır bu hesaplar istenmeyen birileri tarafından izleniyor muydu? Hadi teknoloji marketlerin sayfalarını geçtim, orada bankaların sayfaları da var. Buralardan işlem yapanlar şifrelerinin, bilgilerinin başkalarının eline geçmediğine nasıl ikna olacaklar?

Sosyal Medya hesaplarının güvenliği artık bir kademe daha da yükselecektir. Özellikle Facebook sayfaları bu tip saldırılara daha açık oluyorlar zira bu sayfalara erişim izni olan kişilerden birinin e-mail hesabının bilinmesi şifresinin de bulunabileceği, dolayısıyla sayfa yöneticiliğinin istenmeyen kişilerin eline geçmesi anlamına geliyor. Twitter’da bu sorun bir nebze de olsa aşılmış. Zira twitter’da bir değişiklikle mail adresine ulaşılmasına engel konabiliyor.

41? 29!’un yaşadıkları sosyal medya konferanslarında örnek olarak kullanılacaktır. Zaafiyet, hata, kriz yönetimi konularında işlenecektir.

Son bir söz söylemek istiyorum: 41? 29! sektörde ilk ve en eski olmanın kaymağını yemeyi bırakıp artık kendine bir çeki düzen vermeli. Geçen sene de Garanti Bankası’nın facebook sayfası hacklenmişti. Yönetici hesaplarına ve sayfa yönetimlerine bu kadar kolay erişilebiliyorsa 41? 29! ve Alemşah Öztürk oturup bunu adam akıllı bir düşünmeli. Yoksa yeni müşterilerine bu olayları açıklamada çok sıkıntı çekeceklerdir.

Hakkında SMH MAKALE

7 comments

 1. Yazarın belli ki ajansla bir alıp veremediği var. Bel altından vurmaya çalışmış, becerememiş niyeti su yüzüne çıkmış.

 2. Ben bu yazıdan güvenliği artırmak anlamında hiç bir bilgi edinemedim. Bütün yazıda “güvenlik önemli”den başka bir şey yok. İkincisi ise olayın çalışanlardan birinin Facebook hesabının çalınması olduğu belli. Facebook sayfası yöneticileri, üyelerin şifrelerini göremezler. Yani “Hadi teknoloji marketlerin sayfalarını geçtim, orada bankaların sayfaları da var. Buralardan işlem yapanlar şifrelerinin, bilgilerinin başkalarının eline geçmediğine nasıl ikna olacaklar?” sorusu yersiz olmuş bence.

  • “sosyal medya’da güvenlik nasıl sağlanır?” temasını değil “güvenliğin önemi” temasını işledik. çuval çuval para kazanan firmalara çıkıp güvenlik dersi mi vereceğiz?

   • Böyle sıkıntılar yaşandığına göre, çuval çuval para kazanan firmaların güvenlik dersine ihtiyacı var demek ki. Ben kendi adıma güvenliği artırmayla ilgili bilgiler edinebileceğim bir yazı olacağını düşünmüştüm. Örneğin, “En önemlisi de saldırılara kapıları kapatacak önlemlerin alınması.” demişsiniz. Keşke şöyle şöyle yapılabilir tarzı bilgilendirici bir örnek verseydiniz. Bu konuyla alakalı bir yazınız varsa paylaşırsanız sevinirim. Yorumumu dikkate aldığınız için de ayrıca teşekkürler.

   • Hocam bırak güvenlik ayarlarını falan adamı eleştirmek hatta karalamak için bir yazı yazmışsın.

    “Son bir söz söylemek istiyorum: 41? 29! sektörde ilk ve en eski olmanın kaymağını yemeyi bırakıp artık kendine bir çeki düzen vermeli.”

    Şu son cümlen ise nefretini atlatmaya yetiyor da artıyor bile :) yahu hocam bu adamı karalayınca o işin kaymagını senmi yiyeceksin ? :) şu son cümlenle sosyal medyadan ne kadar anladıgın belli.. Ayrıca yazıda berbat olmuş :) PR açısından sıfır hani dönüp dolaşıp aynı şeyi söylemişsin yazıdan hiçbir anlam çıkmıyor..

    Sosyalmedyahaber.com böyle bir içerik olması beni üzdü… http://www.sosyalmedyahaber.com/artik-kendine-gel-tarihci/ Burada yazılan trajikomik sosyal medya alakası olmayan yoruma bir cevap verme nezaketini bile göstermeyen bir içerikten sonra senin yazında ayrı trajedi olarak geldi uzun süredir takip ettiğim bu sitedeki son dönem gelişmeleri beni üzmeye başladı.

   • yok cuval cuval para kazandırcan :)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir